Czy można ponieść konsekwencje nieświadomego obejścia prawa

Jeśli podatnik nie wie, że uczestniczy w transakcji prowadzącej do obejścia prawa, nie powinien ponosić negatywnych konsekwencji.

(...)Najgłośniejszym przykładem sporu o obejście przepisów była sprawa Optimusa. W listopadzie 2003 r. Naczelny Sąd Administracyjny zakończył ją pomyślnie dla firmy, tyle że ta już wówczas nie istniała. Podobne sytuacje i dziś zdarzają się bardzo często. Przyczyną kłopotów przedsiębiorców jest ustawa o VAT.

(...)W wyroku z 6 lipca w połączonych sprawach Axela Kittela oraz Recolta Recycling SPRL (C-439/04 i C-440/04) ETS orzekł, iż negatywne skutki czynności nieważnych ze względu na ich sprzeczność z przepisami może ponosić tylko taki podatnik, który był świadomy, że obchodzi prawo. Poza tą kwestią rozważał, czy zakaz odliczenia VAT może w myśl przepisów wspólnotowych dotyczyć umów, których bezwzględna nieważność wynika z faktu, że miały na celu oszustwo podatkowe.

Porady prawne

Rzeczpospolita 21.07.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika