Czy przedsiębiorca musi płacić podatek od nieruchomości od nieużywanego lokalu?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku rozstrzygnął spór między podatnikiem a organami podatkowymi w kwestii opodatkowania podatkiem od nieruchomości  lokalu nieużywanego w prowadzonej działalności gospodarczej.

Organy podatkowe wymierzyły podatnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą podatek od nieruchomości od wynajmowanego lokalu według stawki związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zdaniem podatnika, lokal ten powinien zostać opodatkowany niższą stawką podatku od „budynków pozostałych”, bowiem nie wykorzystywał go do prowadzenia działalności gospodarczej z uwagi m.in. na brak doprowadzenia wody i brak toalety.

Porady prawne

Sąd oddalił skargę podatnika. Powołał się na art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst. jedn. Dz.U. z 2006 r., Nr 121, poz. 844 z późn. zm.), zgodnie z którym gruntami, budynkami i budowlami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej są grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych. Sąd uznał, że dla opodatkowania podatkiem od nieruchomości posiadanego lokalu nie ma znaczenia niewykorzystywanie lokalu przez przedsiębiorcę w danym momencie.

Sąd stwierdził,  że

jeśli przedsiębiorca posiada lokal, oznacza to, że lokal ten jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawek najwyższych, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie ma znaczenia to, że w danym momencie lokal nie był użytkowany.

Zdaniem Sądu, podatek od nieruchomości od nieruchomości ma charakter majątkowy, niezależny od osiąganych zysków gospodarczych, co oznacza, że obowiązek podatkowy powstaje przez sam fakt posiadania nieruchomości, bez względu na to, czy przynosi ona zysk podmiotowi ją posiadającemu.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 30 maja 2006 r., sygn. akt I SA/Bk 95/06 



 

 


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika