Czy zostanie poszerzony krąg uprawnionych do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym?
W dniu 10 lutego 2009 roku, do pierwszego czytania w Sejmie został skierowany projekt ustawy o zmianie Kodeksu cywilnego, dotyczący wstępowania w stosunek najmu w razie śmierci najemcy. Projekt przygotowała Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo".
- Art. 691 § 1 „W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, dzieci i małżonkowie pozostali po śmierci dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą".
Czego ma dotyczyć zmiana?
Celem zmian jest poszerzenie kręgu uprawnionych do wstąpienia w stosunek najmu lokalu mieszkalnego po zmarłym. Nowelizacja dotyczy więc przepisu art. 691 § 1 k.c. Nowe brzmienie przepisu miałoby objąć swym zakresem tak synową czy też zięcia zmarłego jak i jego wnuki, które w chwili śmierci stale zamieszkiwały z najemcą w lokalu. Jak twierdzi Komisja „Przyjazne Państwo", zmiany mają objąć swym zakresem małżonków zmarłych dzieci najemcy jak i jego wnuków. Jak wskazuje Komisja, nierzadko zdarza się taka sytuacja, że wraz z najemcą w mieszkaniu zamieszkuje synowa czy też zięć z dziećmi, mimo tego, iż syn czy też córka najemcy już nie żyją. Nie przyznanie tym osobom prawa do zamieszkiwania po śmierci najemcy (teścia, teściowej) może więc i dla syna czy też synowej i dla wnuków najemcy być szczególnie niekorzystne. Stąd też projekt zmiany Kodeksu cywilnego.
Czy zmiany są konieczne?
Projekt zmian został jednak negatywnie oceniony przez Biuro Studiów i Analiz Sądu Najwyższego. Jak wskazuje Biuro Analiz, zmiana nie jest pożądana. Zasadniczym celem przepisu było ograniczenie możliwości wstąpienia po śmierci najemcy w stosunek najmu wyłącznie osób najbliższych. Biuro przekonująco wskazuje, że często takimi osobami będą wstępni czy też rodzeństwo zmarłego najemcy, których łączą zasadniczo bliższe więzi niż teściów i synowe czy też zięciów. Mimo tego, osoby te (będące nota bene krewnymi najemcy) nie zostały objęte tym zakresem. Nie ma więc podstaw do tego aby takim zakresem obejmować osoby wskazane w projekcie zmian.
Podstawa prawna:
- Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (druk sejmowy Nr 1667)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?