Decyzje podatkowe najczęściej zaskarżane

W ubiegłym roku do wojewódzkich sądów administracyjnych wpłynęło ponad 59 tys. skarg, a do naczelnego sądu administracyjnego przeszło 10 tys. skarg kasacyjnych – informuje Rzeczpospolita.

Najczęściej zaskarżamy głównie decyzje podatkowe, budowlane, pomocy społecznej, z zagospodarowania przestrzennego i celne.

W sprawach o podatek dochodowy od osób fizycznych sądy wyeliminowały 37 proc. decyzji. Wśród organów, których decyzje uchyliły, rekordzistą okazał się minister finansów. Na 1905 załatwionych skarg na jego rozstrzygnięcia uwzględniono 1 249, czyli 65,5 proc. – czytamy na łamach Rzeczpospolitej.

Skarżący czekali na rozstrzygnięcie krócej niż w poprzednich latach. Wojewódzkie sądy administracyjne załatwiły blisko połowę skarg przed upływem trzech miesięcy, a ponad połowę WSA w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gliwicach w terminie do czterech miesięcy. Dłużej trzeba natomiast czekać na rozpatrzenie skarg kasacyjnych, od sześciu miesięcy aż do dwóch lat.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • to ja 2012-04-21 21:12:15

    Tak, "dobrym" przykładem na szybkie rozstrzygnięcia jest WSA we Wrocławiu. Dołączyły do stada "młode wilczki", które orzekają biorąc za podstawę względy społeczne zamiast przepisów prawa. Przykład? Proszę bardzo: przyznali ulgę rehabilitacyjną podatnikowi, który nie miał ŻADNYCH rachunków ani nie wiedział komu i ile zapłacił za remont, podczas gdy przepis wyraźnie mówi, że poniesione wydatki należy UDOKUMENTOWAĆ, a tu wystarczyło oświadczenie tego pana, że przecież poniósł wydatki. Zdaniem sądu skoro mówi, że poniósł i wskazał kwotę (taką jaka mu właśnie przyszła do głowy)- to należy uznać, że podatnik mówi prawdę, bo przecież niedowidzący "inwalida" nie może przecież kłamać...!?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika