Dla kogo wcześniejsze emerytury?

Komu teraz przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury?

W obecnym stanie prawnym, prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje:

  1. kobiecie - po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,

  2. mężczyźnie - po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli ma co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy 

- ale pod warunkiem, że przed złożeniem wniosku o emeryturę były objęte ubezpieczeniem emerytalnym z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Prawo do wcześniejszej emerytury nie przysługuje natomiast ubezpieczonym z innych tytułów, np. z tytułu umowy zlecenia, nie przysługuje też osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Takie uregulowanie budzi w tych osobach poczucie niesprawiedliwości społecznej i poczucie dyskryminacji ze względu na to, iż mimo obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne, np. jak ma miejsce w przypadku przedsiębiorców, nie mają takiego samego prawa do nabywania świadczeń z tego tytułu, jak pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę.

Taki stan rzeczy nie istnieje w żadnym z państw Unii Europejskiej, co stawia Polskę w sytuacji niekomfortowej, podkreślając jednocześnie potrzebę zmian z tym zakresie, czemu naprzeciw wychodzi niniejszy projekt ustawy. Prawo do emerytury powinno być uzależnione od okresu opłacania składek i wieku osoby, a nie od tytułu z jakiego składki są opłacane.

Świadczenie to jest uprawnieniem wygasającym i przysługuje osobom, które spełnią warunki do 31 grudnia 2008 r.

Jakie zmiany proponują posłowie?

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zakłada zrównanie w prawie do nabycia wcześniejszej emerytury pracowników i ubezpieczonych z innego tytułu. Projektowane zmiany rodzą pozytywne skutki społeczne w postaci zrównania szans dla osób ubiegających się o prawo do wcześniejszego świadczenia emerytalnego.

Według szacunków projektodawców proponowane zmiany obciążą rocznie budżet państwa kwotą w wysokości ok. 170 mln złotych. Jest to kwota szacunkowa z uwagi na to, iż nie można przewidzieć liczby osób, które skorzystają z proponowanych zmian.      [źródło: http://orka.sejm.gov.pl] 

Podstawa:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (sejmowy druk nr 1041)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Chodakowski Kazim 2014-02-18 09:44:07

    Witam,czy będę mógł przejść na wcześniejszą emeryturę mam przepracowane 42 lata a w 2013 kończę 60 lat,w tym 20 lat pracowałem w rolnictwie na ciągniku z tego powodu byłm tesz 6 lat na rencie i do tej pory nadal pracyje jako operator wózka widłowego,jestem po kilku operacjach czy ja mogię skorzystać aby przejść na wcześniejszą emeryturę proszę o odpowiedz na moje pytanie,pozdrawiam.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika