Dłużej będzie można przechodzić na wcześniejszą emeryturę

Czego dotyczą proponowane przepisy?

Ciągle w Sejmie znajduje się poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Celem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest wydłużenie o jeden rok okresu, w którym nabywać będzie można prawo do wcześniejszego przejścia na emeryturę, tj. do 31 grudnia 2008 r.

Po co zmiany?

Twórcy reformy ubezpieczeń społecznych zobowiązali się, że po okresie granicznym (wedle obecnych regulacji to 31 grudnia 2007 r.) będą obowiązywać nowe zasady przechodzenia na emeryturę dla osób pracujących w szczególnych warunkach. Jest to ustawa bardzo trudna i wymaga wielu uzgodnień z partnerami społecznymi. Dopiero uzgadniany i przygotowywany jest projekt dotyczący emerytur pomostowych.

Dlatego też proponowana nowelizacja ma przesunąć o rok terminu obowiązywania starych przepisów. Jeśli projektowana ustawa zostanie uchwalona zbyt późno, to wielu pracowników oczekujących na nowe zasady będzie musiało podejmować decyzję  w przeciągu kilku czy kilkunastu dni. Przejście na emeryturę to decyzja życiowa i nie można - co podkreślają autorzy projektu - zmuszać ludzi, aby z winy ustawodawcy, który nie potrafił uchwalić przepisów w odpowiednim czasie, musieli podejmować ją z dnia na dzień. Nowe warunki wynikające z ustawy pomostowej mogą być bowiem w niektórych przypadkach gorsze od obowiązujących obecnie. Stąd też projektodawcy podnoszą, aby pracownikom dać czas na przemyślenie i podjęcie właściwej decyzji.

Jakie będą skutki wprowadzenia proponowanych rozwiązań?

Utrzymanie przez kolejny rok dotychczasowych zasad ma spowodować, że część pracowników skorzysta z tego przywileju i przejdzie jeszcze na korzystniejszych warunkach na wcześniejszą emeryturę. Przyczynić to się ma - zdaniem autorów proponowanych przepisów - do zwolnienia wielu stanowisk pracy dla młodych ludzi, którzy będą mogli podjąć pracę. Osoby przechodzące na wcześniejszą emeryturę będą mogły w sposób naturalny zająć się wychowaniem wnuków, umożliwiając tym samym podjęcie pracy zawodowej przez swoje dzieci. Projektodawcy wskazują ponadto, iż proponowane rozwiązanie to istotny element polityki prorodzinnej.

Podstawa prawna:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (sejmowy druk nr 1733);
  • Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika