15.5.2009
Zespół
e-prawnik.pl
W związku z działaniem i celem Unii Europejskiej, państwa członkowskie zmierzają do utworzenia m.in. rozwoju gospodarczego Wspólnoty, jak i do ujednolicenia systemu prawnego w tym zakresie. Wyrazem tego może być uregulowanie w prawie europejskim swoistych form paneuropejskich prowadzenia działalności, do których zalicza się:
spółdzielnię europejską.
W ramach przedmiotowego artykułu zajmiemy się wyłącznie jedną z ww. form paneuropejskich - spółką europejską (zwaną również europejską spółką akcyjną). Spółka ta może posługiwać się oficjalnym skrótem obowiązującym na terenie całej Unii Europejskie - SE.
Rejestracji takiej spółki dokonuje się w państwie członkowskim, w którym znajduje się siedziba statutowa spółki. Zgodnie z przepisami prawa polskiego, rejestracji spółki europejskiej należy dokonywać w rejestrze przedsiębiorców. Czynność dokonania rejestracji należy ogłosić w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, po uprzednim opublikowaniu ogłoszenia w publikatorze krajowym danego państwa. W przypadku Polski będzie to Monitor Sądowy i Gospodarczy. Kapitał zakładowy spółki europejskiej musi wynosić co najmniej 120.000 euro.
W jaki sposób można założyć spółkę europejską?
Można wyróżnić dwa sposoby założenia spółki europejskiej:
1. pierwotny, na podstawie którego można utworzyć spółkę poprzez:
transgraniczne połączenie (fuzję) co najmniej dwóch spółek akcyjnych (podlegających prawu różnych państwa członkowskich) mających siedzibę na obszarze Unii Europejskiej;
utworzenie grupy kapitałowej spółek europejskich przez spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (holdingowej spółki europejskiej);
utworzenia na podstawie art. 48 ust. 2 TWE, przez co najmniej dwie spółki - spółki zależnej;
- przekształcenie krajowej spółki akcyjnej w spółkę europejską
2. wtórny, na podstawie którego można utworzyć spółkę poprzez utworzenie jednoosobowej spółki europejskiej przez inną (istniejącą już) spółkę europejską.
Powyższe wyliczenie jest katalogiem zamkniętym, oznacza to, że nie można w inny sposób (niż wskazany powyżej) utworzyć spółki europejskiej. Należy zaznaczyć, że nie jest możliwe utworzenie spółki europejskiej na podstawie podziału krajowej spółki akcyjnej. Jest jednak dopuszczalne utworzenie spółki europejskiej na podstawie podziału już istniejącej spółki europejskiej.
Kto może założyć spółkę europejską?
Jak wynika z powyższego, spółkę europejską mogą założyć wyłącznie przedsiębiorcy, którzy już prowadzą działalność gospodarczą w określonej formie. Poprzez założenie spółki europejskiej przedsiębiorcy nie podejmują nowej działalności gospodarczej; doprowadzają oni jedynie do reorganizacji organizacyjno-strukturalnej tej działalności. Podmiot (przedsiębiorca) zakładający spółkę europejską musi spełniać 3 podstawowe warunki:
podmiot taki musi powstać (istnieć) zgodnie z prawem jednego z państw członkowskich UE - warunek ten wyklucza możliwość uczestnictwa w tworzeniu spółki europejskiej, która powstała zgodnie z prawem państwa nie należącego do Wspólnoty.
podmiot założycielski powinien posiadać swą siedzibę statutową (określoną w statucie) oraz siedzibę zarządu (miejsce faktycznej działalności zarządu) na obszarze Wspólnoty;
podmiot założycielski musi spełniać zasady wielopaństwowości.
W związku z ww. warunkami, spółka państwa trzeciego - spoza Unii Europejskiej - aby mogła założyć spółkę europejską, w pierwszej kolejności będzie musiała założyć jedną (lub więcej) spółek na podstawie przepisów jednego z państw członkowskich UE, dopiero wówczas będzie możliwe utworzenie spółki europejskiej.
Nie jest konieczne, aby siedziba podmiotu założycielskiego znajdowała się w tym samym państwie, w którym znajduje się siedziba zarządu (siedziby te mogą znajdować się w dwóch różnych państwach członkowskich).

Potrzebujesz porady prawnej?
Kto i na jakich zasadach może emitować obligacje?
Obligacja jest papierem wartoÅ›ciowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dÅ‚użnikiem wÅ‚aÅ›ciciela obligacji (obligatariusza – uprawnionego) i zobowiÄ…zuje siÄ™ wobec niego do speÅ‚nienia okreÅ›lonego Å›wiadczenia. Przez obligacje, rodzaje obligacji, (...)
Wolontariat - Kto może zostać wolontariuszem i na jakich zasadach?
W celu przedstawienia statusu wolontariusza, jego obowiÄ…zków oraz ochrony, jakÄ… przyznaje mu prawo należy przedstawić również pojÄ™cie dziaÅ‚alnoÅ›ci pożytku publicznego. Czym jest dziaÅ‚alność pożytku publicznego? Czym jest dziaÅ‚alność pożytku publicznego? DziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… (...)
Kto i na jakich zasadach może sprzedawać alkohol?
Napojem alkoholowym w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 % objętościowych alkoholu. zezwolenie, napoje alkoholowe, piwo, sprzedaż (...)
Na czym polega ochrona osób i mienia? Zgodnie z przepisami, ochrona osób to dziaÅ‚ania majÄ…ce na celu zapewnienie bezpieczeÅ„stwa życia, zdrowia i nietykalnoÅ›ci osobistej. Ochrona mienia oznacza zaÅ› dziaÅ‚ania zapobiegajÄ…ce przestÄ™pstwom i wykroczeniom przeciwko mieniu, a także przeciwdziaÅ‚ajÄ…ce (...)
Zakładanie spółki cywilnej - Kto i w jaki sposób może założyć spółkę cywilną?
SpóÅ‚ki cywilne sÄ… uregulowane w kodeksie cywilnym. Za przedsiÄ™biorcÄ™ uważa siÄ™ jednak nie samÄ… spóÅ‚kÄ™, lecz wszystkich jej wspólników z osobna. Kto i w jaki sposób może zaÅ‚ożyć spóÅ‚kÄ™ cywilnÄ…? spółka; dziaÅ‚alność; gospodarczy; przedsiÄ™biorstwo; (...)
Na jakich zasadach może być prowadzone kształcenie na odległość?
Na jakiej podstawie można się kształcić na odległość? kształcenie na odległość, zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, uczelnia, studia stacjonarne, niestacjonarne, studenci, telestudenci
Jak złożyć wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16)?
Rejestrujesz firmÄ™ w CEIDG lub zakÅ‚adasz spóÅ‚kÄ™ cywilnÄ… i nie wiesz jakÄ… formÄ™ opodatkowania wybrać? A może już prowadzisz dziaÅ‚alność i chcesz zmienić formÄ™ opodatkowania na kartÄ™ podatkowÄ…? Sprawdź, kto i na jakich zasadach może wybrać opodatkowanie w formie karty podatkowej. (...)
Kto i na jakich zasadach musi płacić podatek rolny?
Od czego należy pÅ‚acić podatek rolny? Przedmiotem opodatkowania podatkiem rolnym sÄ… grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjÄ…tkiem gruntów za podatek rolny, stawki podatku, podatnik, (...)
Kto i na jakich zasadach ma płacić podatek leśny?
Od czego należy pÅ‚acić podatek leÅ›ny? Przedmiotem opodatkowania podatkiem leÅ›nym sÄ… grunty leÅ›ne sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako lasy, z wyjÄ…tkiem lasów zajÄ™tych na wykonywanie innej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej niż dziaÅ‚alność leÅ›na. podatek leÅ›ny, (...)
Na jakich zasadach funkcjonuje e-konto?
Bankowość elektroniczna jest formą usług polegającą na umożliwieniu klientowi dostępu do jego rachunku za pośrednictwem komputera (bądź innego urządzenia elektronicznego, np. bankomatu, POS, czy telefonu) i łącza telekomunikacyjnego (np. linii telefonicznej). W zależności od banku i wykorzystywanego (...)