Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w "zerówce"

Wchodząca w życie 20 grudnia 2006 r. ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych przewiduje, że dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje również na dziecko rozpoczynające roczne przygotowanie przedszkolne. Nowelizacja umożliwia wypłatę dodatku na dzieci rozpoczynające „zerówkę” jeszcze w bieżącym okresie zasiłkowym.

Czego dotyczy dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?

Dodatek  ten przysługuje raz w roku, w związku z rozpoczęciem roku szkolnego albo rocznego przygotowania przedszkolnego, w wysokości 100,00 zł na dziecko. W związku z tym, że omawiana ustawa wchodzi w życie z mocą od dnia 1 września 2006 r., o dodatek można się jeszcze ubiegać za rok 2006, jeśli w tym roku dziecko rozpoczęło roczne przygotowanie przedszkolne.

Komu przysługuje dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?

Przypomnijmy, iż dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje na częściowe pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem w szkole nowego roku szkolnego:

  • matce lub ojcu,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka
  • albo opiekunowi prawnemu dziecka,
  • a także osobie uczącej się. 

Do dodatku uprawnione są rodziny spełniające kryterium dochodowe uprawniające do zasiłku rodzinnego. Szacuje się, że kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych spełnia około 60 % rodzin wychowujących dzieci w wieku uprawniającym do zasiłku rodzinnego; Zatem z dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego skorzystać może dodatkowo około 230 tys. dzieci. 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych ( Dz. U. 2006 r., Nr 222, poz. 1630);
  • Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o  świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2006 r., Nr 139, poz. 992, ze zm.)