Dokumentowanie wydatków związanych z używaniem samochodów w firmie

Naczelny Sąd Administarcyjny wypowiedział się w kwestii dokumentowania wydatków związanych z używaniem dla celów służbowych samochodów osobowych, niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych.

Spór pomiędzy organami podatkowymi a spółką dotyczył zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z używaniem dla celów służbowych takich samochodów (np. prywatnych samochodów pracowników).

Zdaniem organów podatkowych, aby zaliczyć wskazane wyżej wydatki do kosztów uzyskania przychodów nie wystarczy posiadanie przez podatnika ewidencji przebiegu pojazdu. Podatnik powinien posiadać dodatkowo dokumenty źródłowe potwierdzające poniesienie tych wydatków, np. faktury za paliwo. Wojewódzki Sąd Aministracyjny uznał jednak za słuszne stanowisko prezentowane przez podatnika, ze ewidencja przebiegu pojazdów jest wystarczającym dokumentem uprawniającym spółkę do ujęcia w kosztach podatkowych omawianych wydatków.

Porady prawne

Wobec tego dyrektor izby skarbowej wniósł skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który ją oddalił, ale z powodów braków formalnych. Natomiast NSA zgodził się ze stanowiskiem dyrektora izby skarbowej.

Orzekł, że prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów nie jest wystarczającą przesłanką do ujmowania w kosztach podatkowych omawianych wydatków. Podatnik powinien dodatkowo posiadać dokumenty źródłowe, które potwierdzałyby poniesienie tych wydatków.

Oznacza to, iż prowadzenie tej ewidencji nie zwalnia przedsiębiorców od rejestrowania na podstawie dokumentów źródłowych faktycznych kosztów poniesionych w związku z używaniem takiego samochodu w granicach dopuszczalnego limitu.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 lutego 2007 r., sygn. akt II FSK 189/06

 


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika