Stan faktyczny
Moja firma, gdy byłem prezesem jej zarządu, zakupywała alkohol etylowy skażony do produkcji preparatów chemicznych. W toku jednej z kontroli prowadzonej przez Urząd Celny zarzucono nam "odkażanie" alkoholu etylowego, co w konsekwencji doprowadziło do zamknięcia składu podatkowego naszej firmy, zabezpieczenia całego mojego majątku prywatnego jako byłego prezesa zarządu oraz całego majątku firmy. Po rocznym okresie prowadzonego postępowania okazało się, że to nie nasza firma odkażała zakupiony alkohol etylowy, tylko proces skażenia przy obecności urzędników celnych odbywał się nieprawidłowo, co w konsekwencji doprowadziło do tego, iż alkohol nam sprzedawany był alkoholem nie skażonym. Oczywiście Urząd Celny robi wszystko, aby sprawy się wyprzeć, ale fakty potwierdzone badaniami mówią same za siebie. Biorąc pod uwagę w/w okoliczności zamierzam skierować wniosek do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez Urząd Celny. Na jakie paragrafy mam się powołać biorąc pod uwagę, że zarówno towar wyszczególniony na fakturze VAT był niezgodny z tym co my otrzymywaliśmy, jak i protokoły skażenia wystawiane przez pracowników producenta oraz urzędu celnego były niezgodne z stanem faktycznym? Czy istnieją jeszcze inne argumenty, które mogę podnieść w w/w sprawie biorąc pod uwagę, że decyzje Urzędu Celnego doprowadziły do upadłości mojej firmy, zwolnienia 17 pracowników oraz powstania szkody w wysokości co najmniej 200.000,00 złotych związanych np. z zerwaniem umowy leasingowej i etc.

Opinia prawna
W przedstawionym przez Pana stanie faktycznym istotnym jest pytanie, kto ma prawo wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie z tytułu poniesionej szkody, w związku z nieprawidłowościami kontrolnymi oraz kto będzie miał status pokrzywdzonego w ewentualnym postępowaniu karnym. Przedsiębiorcą, który odniósł ewentualną szkodę w postępowaniu kontrolnym jest spółka z o.o. w upadłości, którą reprezentuje syndyk masy upadłości, co ma to znaczenie, iż wszelkie dochodzenie roszczeń odszkodowawczych należy do syndyka masy upadłości.
Podstawowym aktem prawnym regulującym podatek akcyzowy jest ustawa z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym.
Na podstawie delegacji zawartej w tej ustawie Minister Finansów wydał w dniu 19 kwietnia 2004 r. rozporządzenie w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. Nr 80, poz. 742), w którym znalazły się szczegółowe kwestie techniczno-organizacyjne, związane ze stosowaniem znaków akcyzy, ich uzyskiwaniem, przechowywaniem, ewidencjonowaniem itp. Produkcja, import, eksport oraz obrót niektórymi wyrobami akcyzowymi, a także czynności z nimi związane poddane zostały szczególnemu nadzorowi podatkowemu.
Zgodnie z art. 87 ustawy o podatku akcyzowym, wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy nie mogą być wydane z zakładu produkcyjnego, importowane lub wystąpić w obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez ich uprzedniego prawidłowego oznaczenia odpowiednimi znakami akcyzy. W postępowaniu kontrolnym został przedstawiony spółce z o.o. zarzut odkażania, skażonego alkoholu etylowego. Skażenie alkoholu odbywa się w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego.
Wzór protokołu skażenia alkoholu etylowego stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego (Dz. U. 2004 r. Nr 65 poz. 598). Zgodnie z § 8 pkt. 1 w/w rozporządzenia skażanie alkoholu etylowego, dokonywane na podstawie odrębnych przepisów, odbywa się w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego. Z czynności skażenia sporządza się protokół według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, co najmniej w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje właściwy naczelnik urzędu celnego, a w przypadku sprawowania stałego nadzoru - komórka tego nadzoru. Jeżeli alkohol etylowy skażony ma być wysłany do innego podmiotu, protokół sporządza się w trzech egzemplarzach.
Zgodnie z pkt. 2 w/w paragrafu podmiot przesyła właściwemu naczelnikowi urzędu celnego co najmniej na 3 dni, a w przypadku sprawowania stałego nadzoru - komórce tego nadzoru na dzień przed zamierzonym skażaniem alkoholu etylowego, pisemne zgłoszenie zawierające następujące dane:
-
datę zamierzonego skażania, nazwę pomieszczenia oraz rodzaj naczyń, które będą użyte do przeprowadzenia skażania;
-
objętość alkoholu etylowego wyrażoną w dm3 alkoholu etylowego 100 % vol przeznaczonego do skażania oraz nazwy przewidzianych środków skażających;
-
stwierdzenie, że środki skażające, które mają być użyte, zostały zbadane w celu ich identyfikacji.

Potrzebujesz porady prawnej?
Likwidacja spółki komandytowej
Zadania postępowania likwidacyjnego Postępowanie likwidacyjne ma celu doprowadzenie sytuacji majątkowej spółki do takiej sytuacji, by możliwe stało się spłacenie długów, pokrycie kosztów postępowania likwidacyjnego i podział ewentualnej nadwyżki pomiędzy wspólników. (...)
Struktura i zadania Krajowej Administracji Skarbowej
1 marca 2017 r. ruszyła Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Jej utworzenie to reforma dotychczasowych 3 odrębnie działających służb podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych: administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej. Zmiany te oznaczają połączenie (...)
Jak będą nakładane mandaty za wykroczenia skarbowe?
Czego dotyczą nowe przepisy? 25 lutego 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 31 stycznia 2006 r. w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe. Stanowi ono uzupełnienie przepisów Kodeksu karnego skarbowego co do tzw. postępowania mandatowego. Nowe (...)
Jak podróżny dokonuje zgłoszenia celnego?
Na stronach służby celnej można znaleźć informacje na temat sposobów składania zgłoszeń celnych. W poniższym opracowaniu na nich bazowano. Jakie przepisy regulują zgłoszenia celne? Polska przystępując do Unii Europejskiej została objęta unią (...)
Kiedy prowadzi się śledztwo, a kiedy dochodzenie w sprawie karnej?
W jakich sprawach prowadzi się dochodzenie? Dochodzenie jest uproszczoną formą prowadzenia postępowania przygotowawczego (przedsądowego) w sprawie karnej. Generalnie można powiedzieć, iż jest ono prowadzone w drobniejszych sprawach. Zgodnie z art. 325b § 1 K.p.k., dochodzenie prowadzi (...)
Moment ogłoszenia upadłości może skutkować zawieszeniem postępowania sądowego, administracyjnego, egzekucyjnego, czy nawet polubownego, gdy toczą się one w stosunku do masy upadłości. Czy jednak zawsze postępowanie upadłościowe będzie skutkowało zawieszeniem? A jeżeli nie, to czy upadły (...)
Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich
Przeczytaj ważne informacje na temat prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Opodatkowanie akcyzą Podstawowym aktem prawnym dotyczącym podatku akcyzowego w Polsce jest ustawa o podatku akcyzowym, która (...)
Projekt tzw. ustawy o upadłości konsumenckiej
Czego dotyczy projekt tzw. ustawy o upadłości konsumenckiej? Wciąż w Sejmie pracuje się nad poselskim projektem ustawy o przeciwdziałaniu niewypłacalności oraz o upadłości osoby fizycznej, potocznie zwanej ustawą o upadłości konsumenckiej. Projekt dotyczy regulacji zasad wspólnego (...)
Czynności sądu i sędziego komisarza - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
Postanowienie o ogłoszeniu upadłości kończy etap postępowania, który nazywa się postępowaniem w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Po tym postanowieniu, które odnosi znaczące skutki w sferze uprawnień, zobowiązań i stosunków majątkowych upadłego, następuje (...)
Reprezentacja spółki komandytowej przez komandytariusza
Zakres reprezentacji spółki przez wspólnika komandytowego Komandytariusz może reprezentować spółkę na podstawie udzielonego mu zwykłego pełnomocnictwa cywilnego lub prokury (art. 118 § 1 Kodeksu spółek handlowych - dalej: KSH). Zakres umocowania pełnomocnictwa (...)
Od 2023 r. będzie można tworzyć grupy VAT. Poznaj najistotniejsze kwestie dotyczące rozliczeń w grupie VAT, podatku naliczonego i odliczenia proporcjonalnego w VAT. Przedstawione one zostały na podstawie objaśnień MF. ##baner## Rozliczenia w grupie VAT Z chwilą uzyskania statusu podatnika grupa (...)
Prawo do odliczenia podatku naliczonego u podatnika stosującego metodę kasową
Komu przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego i w jakiej wysokości? Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. (...)
Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1306) wprowadza od 31 grudnia 2014 r. zmiany dotyczące m. in. regulacji prawnej postępowania upadłościowego (...)
Państwo ma obowiązek zapewnienia osobom pozbawionym wolności odpowiedniej odstraszającej ochrony przed torturami. Aby było to skuteczne, należy wprowadzić do kodeksu karnego przestępstwo tortur. Przykładem tortur jest rażenie zatrzymanego paralizatorem. Ważny wyrok sądu: rażenie (...)
Zakup nowego i używanego samochodu za granicą - wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz import
Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej i likwidacją granic celnych znacznie wzrosła liczba używanych samochodów sprowadzanych do kraju. Atrakcyjność nowych przepisów polega również na zniwelowaniu wysokiej przecież wciąż stawki akcyzy poprzez dość niską podstawę (...)
Przyspieszenie sądów gospodarczych
Na ostateczne uchwalenie przez Sejm (po wprowadzeniu poprawek przez Senat) czeka rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Ma on na celu usprawnienie i racjonalizację przebiegu postępowania cywilnego, w szczególności w sprawach (...)
Likwidacja majątku masy upadłości - stan prawny aktualny do dnia 30 września 2003 r.
Prawo upadłościowe prowadzi do jak najkorzystniejszego zaspokojenia wierzycieli upadłego z majątku, który wchodzi do masy upadłości. Po etapie postępowania, w którym mieliśmy do czynienia z ustaleniem majątku masy upadłości (spisanie inwentarza, sporządzenie bilansu przez (...)
Bezskuteczność i zaskarżanie czynności upadłego
Jakie czynności upadłego staną się bezskuteczne? Z woli ustawodawcy bezskuteczne w stosunku do masy upadłości są czynności prawne dokonane przez upadłego w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, którymi rozporządził on swoim majątkiem, jeżeli dokonane (...)
Ustawa z dnia 19 listopada 1999 r.Prawo działalności gospodarczej.Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczejDefinicja działalności gospodarczejDziałalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz (...)
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?
Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)
Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą spółką handlową w Polsce. Jest odpowiednią formą działalności np. dla wspólników, którzy chcą zachować bezpośredni nadzór nad prowadzeniem spraw spółki i ograniczyć ryzyko (...)