Dowód osobisty z e-podpisem

W sejmie pojawiły się dwa projekty ustaw – poselski i rządowy – o e-podpisie w nowych dowodach osobistych. Sejm zdecydował się pracować nad projektem rządowym, który w obecnym kształcie nie przewiduje na razie zrównania podpisu osobistego (mającego się znaleźć w nowych dowodach) z podpisem odręcznym, co znacznie ułatwiłoby załatwianie spraw urzędowych czy zawieranie umów na odległość. Zrównanie takie jest natomiast przewidziane w projekcie poselskim.

Do projektu mają być jednak wprowadzone liczne poprawki. Posłowie chcą, aby wprowadzona została swoboda w ustalaniu warunków stosowania e-podpisu.

Jak czytamy w dzisiejszej Rzeczpospolitej, „walka rozgrywa się o utrzymanie monopolu na rynku usług certyfikacyjnych. Gdyby podpis z dowodu został zrównany z podpisem odręcznym, firmy sprzedające certyfikaty kwalifikowane straciłyby znaczną część rynku. Mało kto kupowałby u nich bezpieczny podpis, skoro mógłby wykorzystać dowód – przekonuje Wiesław Paluszyński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego”.

Porady prawne

Projekt zakłada, że podpis będzie ważny tak długo jak dowód osobisty, nie trzeba więc będzie płacić co roku za odnowienie certyfikatu.

W ustawie mają się znaleźć między innymi przepisy wprowadzające tzw. zaawansowany podpis elektroniczny. Podpis zaawansowany nie wymaga zastosowania karty i czytnika, co jest obowiązkowe przy bezpiecznym e-podpisie (chociaż ich nie wyklucza)” - pisze Rzeczpospolita.

Projekty zakładają też wprowadzenie tzw. „pieczęci elektronicznej”. W przeciwieństwie do podpisu – przypisanego do konkretnej osoby – pieczęć ma być powiązana np. z urzędem czy firmą.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika