Droga sądowa w sprawie o sprostowanie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu jest dopuszczalna!

Pracownik jest podmiotem szczególnie zainteresowanym, aby informacje znajdujące się w zaświadczeniu o zatrudnieniu, które zawiera między innymi dane dotyczące wysokości wynagrodzenia były zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy. Jeśli nie znajdują się tam prawdziwe dane, wtedy pracownik może zwrócić się do pracodawcy o zamieszczenia w takim zaświadczeniu danych zgodnych z rzeczywistością - czyli ich sprostowanie. Pracodawca bowiem jest zobowiązany takie dane, które dotyczą zatrudnienia oraz wynagrodzenia poprawić. Jeśli pracodawca ich nie poprawi pojawia sie problem czy pracownik może wystąpić na drogę sądową celem sprostowania danych zawartych w zaświadczeniu o zatrudnieniu i wynagrodzeniu? Jeśli tak, to jaki sąd jest właściwy dla rozstrzygania tej kwestii? Problem ten był przedmiotem rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego, który udzielił odpowiedzi na oba zadane pytania.

Porady prawne

Sąd Najwyższy stwierdził, że w sprawie o sprostowanie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu droga sądowa jest dopuszczalna. Do rozpoznania takiej sprawy właściwy rzeczowo jest sąd rejonowy - sąd pracy.

Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Pracy Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 17 lutego 2005 r., sygn. akt II PZP 1/05


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika