Liczba pracodawców, prowadzących nierzetelną ewidencję czasu pracy, wzrosła w pierwszym półroczu tego roku o 58 procent - informuje Gazeta Prawna. Wielu z nich nie przyznaje pracownikom nawet wolnych niedziel. O 45 procent wzrosła liczba podwładnych, którym pracodawca nie udziela co czwartej wolnej niedzieli - wynika z informacji Państwowej Inspekcji Pracy. - To jeden ze skutków kryzysu. Pracodawcy często też nieprawidłowo wdrażają elastyczny czas pracy w firmie - mówiła gazecie prof. Helena Strzemińska z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. W obronie pracowników wystąpiła PIP, która chce doprecyzować obecne przepisy. Inspektorzy proponują wprowadzenie obowiązku tworzenia harmonogramów czasu pracy. - Zmiana przepisów nałoży jedynie nowe obowiązki biurokratyczne na pracodawców - komentuje dla Gazety Prawnej propozycję PIP Bartłomiej Raczkowski, partner z Kancelarii Prawa Pracy Bartłomiej Raczkowski.
Firmy nie unikną płacenia za nadgodziny
Powiązane artykuły
Jak wynagrodzić pracownika za godziny nadliczbowe?
Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu (...)
Odpowiedzialność innych osób za dług najemcy
Głównymi postanowieniami umowy najmu lokalu jest zobowiązanie wynajmującego do oddania najemcy lokalu do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, co odpowiada zobowiązaniu najemcy do płacenia (...)
Jak zarejestrować firmę przez bank?
Już ponad tysiąc przedsiębiorców skorzystało z możliwości rejestracji firmy za pomocą bankowości elektronicznej. Korzystasz z bankowości elektronicznej i myślisz o założeniu własnej (...)
Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania 2025 - kompletny przewodnik krok po kroku
Jak wypowiedzieć umowę najmu mieszkania w 2025? Kompletny przewodnik po terminach, wzorach dokumentów i prawach najemcy i wynajmującego. Aktualne przepisy i praktyczne porady.
Dzierżawa 2025: Kompletny przewodnik prawny - umowa, obowiązki, prawo pierwokupu
Wszystko o dzierżawie w 2025 roku: jak zawrzeć umowę dzierżawy, jakie są obowiązki stron, prawo pierwokupu nieruchomości rolnych. Praktyczny przewodnik prawny z przykładami.
Delagacja - Czym są podróże służbowe i jazdy lokalne?
W niniejszym artykule skupimy się na wyjaśnieniu pewnych podstawowych pojęć dotyczących wykorzystywania samochodów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Chodzi tu o \"podróże (...)
Zmiana wysokości zasądzonych wyrokiem sądu alimentów
Zgodnie z treścią art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Powyższa regulacja oznacza, (...)
Opłata za posiadanie psa
Niektóre gminy wymagają opłaty za posiadanie tych zwierząt. Sprawdź, czy powinieneś zapłacić i na jakich zasadach.
Fundusze europejskie na start firmy
Fundusze europejskie dają wiele możliwości uzyskania dofinansowania na założenie swojej firmy. Jeżeli ktoś ma pomysł na biznes, warto postarać się o środki unijne, które pomogą wystartować. (...)
Jak rozliczać się z podatku od nieruchomości?
Każdy posiadacz domu, działki budowlanej, czy też lokalu użytkowego bądź mieszkania będącego odrębną własnością, powinien się liczyć z koniecznością płacenia podatku od nieruchomości. (...)