Firmy zawieszą działalność transportową
Przewoźnicy otrzymają możliwość zawieszenia działalności bez utraty licencji oraz wycofają pojazdy z ruchu nawet na dwa lata.
Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym przynosi liberalizację norm dotyczących wykonywania zawodu przewoźnika. Dokument został uchwalony przez Sejm, teraz zmianami zajmą się senatorowie.
Zgodnie z odświeżonymi przepisami przewoźnik drogowy może zawiesić, w całości lub w części, wykonywanie transportu drogowego na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy.
Firma, która postanowi zawiesić działalność, powiadomi o tym organ wydający licencję w ciągu 14 dni od dnia zawieszenia. Przedsiębiorca będzie zobowiązany poinformować o okresie, na który chce zawiesić działalność oraz podać liczbę wypisów z licencji odpowiadającej liczbie samochodów, które w tym czasie pozostaną w garażu.
Organ, który udzielił firmie licencję, zwróci wypisy w terminie siedmiu dni przed upływem zakończenia okresu zawieszenia wykonywania transportu drogowego.
Ponadto nowela wydłuża dopuszczalny okres czasowego wycofania pojazdu z ruchu. Według propozycji pojazd może zostać wycofany na okres od 2 do 24 miesięcy. Obecnie okres ten wynosił od 2 do 6 miesięcy.
Czas wycofania pojazdu z ruchu będzie można dodatkowo przedłużyć. Nie będzie on mógł jednak przekroczyć łącznie 48 miesięcy. Za wycofane samochody przedsiębiorca zapłaci niższe ubezpieczenie.
- Należy podkreślić, że pojazd wycofany z ruchu nie uczestniczy w ruchu drogowym, zgodnie z prawem o ruchu drogowym powinien mieć zapewniony postój poza drogą publiczną i strefą zamieszkania. Z tego względu potencjalnie do zera spada ryzyko kolizji, dzięki czemu u ubezpieczyciela także zmniejsza się ryzyko do pokrycia ewentualnych strat powypadkowych - uzasadnia zmianę ustawodawca.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?