Formy wspierania działalności innowacyjnej

Jakie nowe przepisy dotyczą wspierania działalności innowacyjnej?

17 lipca 2008 r. w zasadzie wchodzi w życie nowa ustawa z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Celem nowej ustawy jest umożliwienie kontynuowania udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego kredytu technologicznego, który był udzielany do dnia 31 grudnia 2006 r. na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, oraz wprowadzenie zmian do systemu udzielania tego kredytu. W związku z tym, że projektowane zmiany wymagają dostosowania zdecydowanej większości przepisów dotyczących kredytu technologicznego, zmiany mają formę nowej ustawy, a nie nowelizacji.  

Co regulują nowe przepisy?

Ustawa wprowadza przepisy, na podstawie których będzie kontynuowane udzielanie kredytu technologicznego.

Ze względu na fakt, że kredyt technologiczny jest jednym z trzech mechanizmów wsparcia ustanowionych ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, zaś wprowadzone tą ustawą wsparcie w postaci ulg podatkowych funkcjonuje na podstawie ustaw podatkowych, nowa ustawa całościowo zastępuje ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, przez ustanowienie nowego systemu udzielania kredytu technologicznego oraz ponowne ustanowienie systemu przyznawania przez Ministra Gospodarki statusu centrum badawczo-rozwojowego. Nowa ustawa określa więc zasady wspierania działalności innowacyjnej poprzez:

  • udzielanie kredytu technologicznego przez banki kredytujące i premii technologicznej przez Bank Gospodarstwa Krajowego; 
  • nadawanie przedsiębiorcy statusu centrum badawczo-rozwojowego. 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. 2008 r., Nr 116, poz. 730);
  • Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. 2005 r., Nr 179, poz. 1484 oraz z 2006 r. Nr 107, poz. 723)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika