Gdzie trzeba umieścić zastrzeżenie o ograniczeniu przelewu, by było skuteczne?
(...)Taki wniosek wywieść można z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z 5 kwietnia 2006 r. (I CSK 189/05), który został wydany w następującej sprawie.
(...)Wydawnictwo twierdziło, że przelew jest bezskuteczny. Jego zdaniem umowne ograniczenie przelewu w umowie o świadczenie usług drukarskich spełniało wymogi przewidziane prawem i powodowało, że zastrzeżenie było skuteczne wobec osób trzecich. Sądy okręgowy i apelacyjny uznały, że przelew był skuteczny.
(...)Jeżeli tym dokumentem była wyłącznie faktura lub inny dokument rozliczeniowy, a brak w nim było wzmianki o ograniczeniu przelewu wierzytelności, to wierzytelność może być skutecznie nabyta.
(...)Wynika z tego praktyczna wskazówka dla dłużników, którzy zawarli w umowach zastrzeżenie o ograniczeniu przelewu i chcą wykluczyć przeniesienie wierzytelności na osobę trzecią bez ich zgody. W treści wszelkich dokumentów, które mogą być uznane za pisemne stwierdzenie wierzytelności, powinna być wzmianka o takim zastrzeżeniu. W szczególności dotyczy to składanych zamówień, potwierdzeń wykonania świadczenia, jak też faktur (jeśli mimo zniesienia takiego obowiązku je podpisują).
Rzeczpospolita 24.04.2006 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?