Gmina dostanie tereny pod cmentarz za darmo
Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Nowelizacja przewiduje, że Agencja Nieruchomości Rolnych będzie mogła przekazywać gminom nieodpłatnie w drodze umowy tereny pod cmentarze komunalne.
W znowelizowanej ustawie z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa nie zostały wprowadzone zapisy ułatwiające realizację zadania własnego gminy, jakim jest, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, prowadzenie cmentarzy gminnych.
Ustawa powyższa w art. 24 ust. 5 pkt 1 określała, iż „5. Nieruchomości wchodzące w skład Zasobu Agencji może, w drodze umowy, nieodpłatnie przekazać na własność: 1) jednostce samorządu terytorialnego - na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonywaniu zadań własnych”.
Przepis ten dopuszczał nieodpłatne przekazanie na rzecz gminy przez Agencję Nieruchomości Rolnych gruntów, które mogły następnie być wykorzystywane do celów komunalnych, w tym na realizację zadania własnego, jakim są sprawy dotyczące cmentarzy.
Ustawą z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw wiązanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578) dokonano nowelizacji przepisów art. 24 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. W nowelizacji skatalogowano konkretne cele, na jakie Agencja może przekazywać nieodpłatnie swoje grunty. Niestety, wyszczególnienie poszczególnych zadań uniemożliwia staranie się o grunty w celu ich wykorzystania na cele związane z prowadzeniem cmentarzy komunalnych.
W obecnie uchwalonej ustawie wprowadzono zatem możliwość nieodpłatnego przekazania gminie przez Agencję Nieruchomości Rolnych gruntów na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonywaniu zadań własnych gminy, poprzez dodanie do katalogu ustawowego zadania związanego z prowadzeniem cmentarzy komunalnych.
(prezydent.pl)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?