Gminy płacą za brak lokali socjalnych
Za niedostarczenie lokalu zastępczego eksmitowanemu lokatorowi gmina ma obowiązek wypłaty odszkodowania właścicielowi nieruchomości – donosi Gazeta Prawna.
Trybunał Konstytucyjny orzekł 8 kwietnia tego roku (sygn. akt P 1/08), że jeśli gmina nie wywiązuje się ze swoich obowiązków zaspokajania potrzeb mieszkaniowych lokalnej społeczności, to musi ponieść z tego tytułu konsekwencje finansowe.
Jarosław Kapsa z Urzędu Miasta w Częstochowie przyznał na łamach Gazety Prawnej, że w zeszłym roku koszt odszkodowań przekroczył gminę 500 tys. zł. – W tym roku kwota ta może dojść do miliona złotych – mówił Kapsa.
W latach 2007–2009 powstały 6403 mieszkania socjalne. Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił na ten cel gminom 150 mln 244 tys. zł.
Blisko 6,5 tys. nowych lokali w ciągu trzech lat to jednak za mało. Tylko w ubiegłym roku nie wykonano ponad 8,5 tys. wyroków eksmisyjnych. Gminy nie mają natomiast pieniędzy na budowę nowych mieszkań socjalnych. Jeśli chcą uzyskać wsparcie z budżetu państwa, to i tak muszą dołożyć z własnego budżetu 50 proc. kosztów całej inwestycji – czytamy na łamach Gazety Prawnej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?