Interes prawny prokuratora w ustaleniu nieważności umowy

Prokurator ma prawo domagać się przed sądem ustalenia, że umowa jest nieważna. Nie musi w tym celu udowadniać, że naruszony został interes określonej osoby. Wystarczy, by powołał się na ogólne zasady praworządności - orzekł Sąd Najwyższy w sprawie byłego posła AWS Marka Kolasińskiego
(...)Sędzia Lech Walentynowicz zaznaczył, że powództwo z art. 57 k.p.c., skierowane - jak w tej sprawie - przeciwko obu stronom, należy do typowych uprawnień prokuratora. Wnoszone jest w interesie publicznym, a wbrew interesom stron. Jego cel to ochrona praworządności, a konkretnie wyeliminowanie z obrotu prawnego umowy sprzecznej z porządkiem prawnym. Ten cel jest wystarczającym uzasadnieniem interesu prawnego dla wytoczenia sprawy na podstawie art. 189 k.p.c.

Porady prawne

SN wyjaśnił, że prokurator musi wykazać interes prawny, jeśli występuje w interesie określonej osoby. Nie swój jednak, lecz tej osoby (sygn. V CSK 109/07).

Rzeczpospolita 8.08.2007 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika