E-recepty obowiązkowe od 8 stycznia 2020 r.
8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej.

Jednak w określonych przypadkach recepty będą również po ww. dacie wystawiane w postaci papierowej. Dotyczy to:
- recept w ramach tzw. importu docelowego,
- recept dla osób o nieustalonej tożsamości,
- recept transgranicznych (do końca 2020 r.),
- recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej),
- braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią ww. systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy brakiem dostępu do Internetu.
Recepta wystawiona w postaci papierowej również w innych niż ww. przypadkach będzie mogła być zrealizowana tak jak dotychczas w każdej aptece, w tym lek będzie mógł być objęty refundacją. Tym samym, wdrożenie nowych rozwiązań, nie utrudni pacjentom dostępu do leków. Ponadto przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego wystawią po 8 stycznia 2020 r. receptę w postaci papierowej.
Niezależnie od powyższego MZ zachęca wszystkich lekarzy, którzy nadal wystawiają recepty w postaci papierowej, do przejścia na nowe zasady. Chcąc ułatwić proces wdrożenia elektronicznej recepty, przypomina, że:
- wystawianie e-recept wymaga podłączenia się do systemu e-zdrowie (P1), co następuje poprzez wdrożenie modułu e-recepty w systemie gabinetowym/HIS i uzyskanie certyfikatu systemu e-zdrowie lub poprzez założenie konta w bezpłatnej aplikacji gabinet.gov.pl. Sam proces wystawienia e-recepty polega na wpisaniu odpowiednich danych oraz podpisaniu ww. dokumentu poprzez użycie podpisu kwalifikowanego, osobistego (zawartego w warstwie elektronicznej e-dowodu osobistego), zaufanego (Profil Zaufany) lub certyfikatu ZUS wykorzystywanego do podpisywania e-ZLA;
- Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił dla świadczeniodawców dofinansowanie zakupu sprzętu i oprogramowania na potrzeby e-recepty (20 mln zł);
- Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia oferuje w całej Polsce bezpłatne szkolenia dla kadry medycznej w zakresie m.in. wystawiania e-recept;
- szczegółowe informacje dotyczące wystawiania e-recept znajdują się na stronie ezdrowie.gov.pl;
- pomoc można również uzyskać, dzwoniąc na infolinię 19 457, wysyłając pytanie na adres e-mail: e-recepta@csioz.gov.pl lub odwiedzając helpdeski uruchomione w Oddziałach Wojewódzkich NFZ.
Czym jest e-recepta?
E-recepta to wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla pacjentów, ale również dla lekarzy. Wystawienie e-recepty jest proste i zajmuje mniej czasu, niż wystawienie recepty papierowej. Dodatkowy czas lekarz może poświęcić pacjentowi. Możliwość nadania dostępu lekarzowi do historii leczenia, w tym wystawionych e-recept pacjenta zapewni poprawę jakości świadczonych usług oraz zwiększy efektywność leczenia. E-recepta stanowi cyfrową wersję dotychczasowej papierowej recepty.Od 1 stycznia 2020 roku recepty będą obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej.
Zalety korzystania z recepty elektronicznej:
- przyśpieszenie i ułatwienie procesu wystawiania recept - dzięki zastosowaniu formy elektronicznej;
- zapewnienie poprawności wystawiania e-recepty - dzięki weryfikacjom prowadzonym przez system w trakcie wystawienia e-recepty;
- brak problemu z wracającymi pacjentami, którzy zgubili recepty - dzięki stałemu dostępowi do wystawionych e-recept w Internetowym Koncie Pacjenta;
- możliwość zapewnienia kompleksowego sposobu leczenia - dzięki dostępowi do wszystkich realizowanych e-recept pacjenta za zgodą pacjenta;
- ograniczenie kolejek - dzięki możliwości wystawienia e-recepty na leki na choroby przewlekłe bez wizyty pacjenta w gabinecie;
- ograniczenie błędów;
- brak problemu z realizacją recepty w przypadku zgubienia wydruku przez pacjenta - możliwość realizacji po zalogowaniu się przez pacjenta Internetowego Konta Pacjenta otwiera się w nowej karcie i podania danych dostępowych koniecznych do pobrania e-recept
- optymalizacja czasu lekarzy;
- eliminacja problemu nieczytelnych i fałszywych recept.
Jak pacjent może korzystać z e-recepty?
Krok 1. Lekarz wystawia i cyfrowo podpisuje e-receptę.
Krok 2. Otrzymujesz wydruk lub e-receptę drogą elektroniczną, jako e-mail albo SMS z 4-cyfrowym kodem.
Krok 3. Udajesz się do apteki oznaczonej specjalną naklejką.
Krok 4. Farmaceuta w aptece skanuje kod na wydruku lub z telefonu pacjenta.
Krok 5. Otrzymujesz leki.
W celu otrzymania e-recepty drogą elektroniczną:
- Załóż Profil Zaufany.
- Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) przy pomocy Profilu Zaufanego na www.pacjent.gov.pl i zweryfikuj swój numer telefonu oraz adres e-mail.
- Teraz możesz otrzymywać e-recepty drogą elektroniczną.
Kalendarz wprowadzania cyfrowych usług w ochronie zdrowia
- styczeń 2019 – każda apteka w Polsce musi być podłączona do systemu e-zdrowie, aby móc realizować e-recepty,
- od końca roku 2019 – stopniowe włączanie do systemu e-zdrowie placówek medycznych,
- do czerwca 2019 – pilotaż e-skierowania w placówkach medycznych,
- styczeń 2020 – obowiązek wystawiania wyłącznie e-recept,
- styczeń 2021 – obowiązek wystawiania wyłącznie e-skierowań,
- styczeń 2021 – wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej za pośrednictwem platformy e-zdrowie.
Jak dołączyć do programu?
W celu podłączenia się podmiotu leczniczego do Systemu P1 należy skorzystać z wniosku udostępnionego na stronie https://rpwdl.csioz.gov.pl/otwiera się w nowej karcie . Złożenie wniosku jest możliwe po zalogowaniu się na posiadane konto w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Film instruktażowyotwiera się w nowej karcie, jak krok po kroku złożyć wniosek o dostęp do Systemu P1 w RPWDL otwiera się w nowej karcieotwiera się w nowej karcieotwiera się w nowej karciePodmioty lecznicze mają obowiązek podłączenia się do Systemu P1 nie później, niż do dnia 31 grudnia 2019r. (art. 56 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011r. o systemie informacji w ochronie zdrowia).
Jak wystawić e-receptę?
Wystawienie e-recepty jest realizowane za pośrednictwem komputera w gabinecie lekarza. Zaordynowane leki zostają zapisane w oprogramowaniu gabinetowym w postaci e-recept, gdzie obowiązuje zasada 1 lek = 1 e-recepta. Następnie recepta zostaje podpisana przez lekarza za pomocą certyfikatu ZUS, podpisu kwalifikowanego, bądź Profilu Zaufanego i następnie wysłana do Systemu P1. Po wystawieniu e-recepty pacjent otrzymuje od lekarza wydruk informacyjny, bądź powiadomienie drogą elektroniczną - SMS lub e-mail z danymi dostępowymi do wystawionej e-recepty.
PEŁNA INSTRUKCJA KORZYSTANIA Z APLIKACJIŹródło: www.gov.pl/web/zdrowie
Na stronie dedykowanej Platformie e-Zdrowie (P1) opublikowany został poradnik dla pracowników medycznych i farmaceutów z opisem, jak działa e-recepta. Zamieszczone zostały również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez osoby wystawiające i realizujące e-recepty. Poradnik będzie na bieżąco aktualizowany i wzbogacany o odpowiedzi na nowe pytania. Aktualna wersja będzie zawsze dostępna tutaj.

Potrzebujesz porady prawnej?
Od 8 stycznia tylko e-recepty!
Koniec z papierowymi receptami. Od 8 stycznia przepisując leki pacjentom lekarze wystawiają już tylko e-recepty. Gdzie ich później szukać? Najwygodniej w naszej aplikacji mObywatel. Przygotowania Ponad 63 mln wystawionych e-recept od końca maja 2018 roku. Ponad 60 tys. przeprowadzonych szkoleń (...)
E-rewolucja w służbie zdrowia E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów. ##baner## Nieco ponad rok temu w siedleckim Centrum Medyczno-Diagnostycznym ruszał pilotaż e-recept. W poniedziałek, (...)
Jak długo ważna jest e-recepta?
Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć. E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności: najmniej czasu masz na wykupienie antybiotyku — (...)
E-recepta transgraniczna Jeżeli jesteś w innym kraju i potrzebujesz wykupić lek, który przepisał Ci lekarz, możesz wyrazić zgodę na Internetowym Koncie Pacjenta na e-receptę transgraniczną. Można ją zrealizować w Chorwacji, a niedługo w innych krajach unijnych i EFTA. Cross-border (...)
E-recepta jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, dzięki któremu pacjent może sprawnie i szybko wykupić przepisane przez lekarza leki, a także śledzić szczegóły oraz dawkowanie logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta. ##baner## Największe (...)
E-skierowanie i inne elementy elektronizacji leczenia
Zaproponowane przez rząd zmiany wiążą się z trwającym pilotażem e-skierowania oraz wpisują się w działania Ministerstwa Zdrowia dotyczące skrócenia czasu oczekiwania na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Co przewiduje projekt ustawy (...)
Pierwszy tydzień e-recepty w Polsce
Od 1 stycznia 2019 wszystkie apteki w Polsce są zobowiązane do podłączenia do platformy e-zdrowie (P1). Realizacja e-recept Platforma e-zdrowie daje możliwość realizacji e-recept, ale także generowania elektronicznego Dokumentu Realizacji Recepty (DRR) – zarówno w postaci papierowej, (...)
Szukasz pomocy medycznej w godzinach wieczornych i nocnych, w weekend lub święto? Zadzwoń na 800 137 200 i skorzystaj z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK). Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK). Działa na podobnych zasadach jak nocna i świąteczna (...)
Iść do przychodni, na SOR czy do szpitala zakaźnego? Dzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej czy lekarza rodzinnego? Zapoznaj się z instrukcją postępowania w razie problemów zdrowotnych. Pamiętaj, jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem, nie idź na SOR ani do (...)
0Mi niesterstwo cyfryzacji miało się wyrobić do końca stycznia i to zrobilło. Jeśli masz telefon z systemem iOS, a na nim zainstalowaną naszą aplikację mObywatel – znajdziesz tam swoje e-recepty. e-Recepty w mObywatelu są już od dawna, jednak do tej pory mieli do nich dostęp tylko (...)
Urlop w czasie epidemii a zdrowie
To już kolejne wakacje z pandemią koronawirusa w tle. Obecna sytuacja zdecydowanie zmieniła plany wakacyjne większości z nas i z pewnością ze względu na utrudnienia, jakie mogą nas spotkać podczas wyjazdu za granicę, większość swój urlop spędzi w kraju. Dowiedz się, czym - według (...)
Pacjenci dostaną receptę elektroniczną
Za trzy lata e-recepty będą wypisywać lekarze w całym kraju. Wdrożenie programu ma kosztować 3,8 mln zł – donosi Gazeta Prawna. Nie ma jednej definicji na „e-receptę”. - Tym pojęciem określa się zarówno możliwość wydrukowania recepty w komputerze, jak i bardzo skomplikowane (...)
Ludzie chorują, potrzebują pomocy lekarza, cierpią z powodu bólu zęba czy kręgosłupa, niezależnie od tego, czy mamy stan epidemii czy nie. Jak leczyć się w czasie koronawirusa? W ostatnim czasie odradza się wizyty w przychodniach i na SOR, by unikać miejsc, w których (...)
Chcesz sprawdzić historię swoich e-recept i e-skierowań? Nie pamiętasz, jaką dawkę leku lekarz przepisał twojemu dziecku? Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i zyskaj dostęp do tych i wielu innych danych medycznych. IKP będzie ci potrzebne także do realizacji e-recept. Sprawdź, (...)
Nowe zasady korzystania z porad lekarskich
Od 16 marca zmieniły się zasady korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej. Kiedy skorzystasz z wizyty stacjonarnej, a kiedy z teleporady? Lekarz pierwszego kontaktu nie może, poza kilkoma sytuacjami, narzucić Ci wizyty w formie teleporady. To Ty wybierasz, jaką formę wizyty preferujesz. ##baner## Kiedy (...)
E-skierowanie i elektronizacja dokumentacji medycznej
Od 2021 r. pacjenci będą otrzymywać skierowania w wersji elektronicznej, co ma ograniczyć możliwość zapisywania się przez pacjentów na więcej niż 1 listę oczekujących. Zaś 1 stycznia 2019 r. zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. Co (...)
Do lekarza zarejestrujemy się przez internet
Będziemy mogli również sprawdzać on-line nasze miejsce w kolejce i dostaniemy elektroniczne przypomnienie o terminie zbliżającej się wizyty. Takie zmiany szykuje resort Ewy Kopacz, który przygotował projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Za pomocą specjalnej platformy (...)
Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych
17 marca i 3 lipca 2017 r. 2017 r. i Ministerstwo Finansów objaśniło zasady stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia w transakcjach dotyczących świadczenia usług budowlanych od 1 stycznia 2017 r. Dlaczego warto poznać objaśnienia resortu finansów (...)
Wniosek o 500+ do końca października
Wsparciem programu „Rodzina 500 plus” do końca sierpnia br. objętych zostało prawie 4 mln dzieci. Trwa przyjmowanie wniosków na nowy okres. Jeżeli złożymy go w październiku to mamy gwarancję otrzymania 500+ na cały okres świadczeniowy. Wnioski o świadczenie 500+ muszą być (...)
25 maja 2006 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Ustawa ta określa warunki informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji oraz zasady wyboru rady pracowników. Wdraża ona (...)