Jeśli sąd znosi współwłasność gospodarstwa poprzez jego podział, musi to zrobić z uwzględnieniem prawidłowej gospodarki rolnej. Takie wyjaśnienia zawarł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 7 marca 2008 r. (...) W myśl art. 213 k.c., jeśli podział gospodarstwa byłby sprzeczny z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej, sąd musi przyznać gospodarstwo temu współwłaścicielowi, na którego wyrażą zgodę wszyscy pozostali. – Sąd musi się zastanowić nad tą kwestią – mówił sędzia Górowski. – Sytuację, gdy nie ma zgody współwłaścicieli, normuje art. 214 k.c.
Jak podzielić sądownie nieruchomość wspólną?
Powiązane artykuły
Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości? Praktyczny przewodnik prawny
Kompletny poradnik o prawach współwłaścicieli nieruchomości. Dowiedz się jak korzystać ze wspólnej nieruchomości, jakie przysługują roszczenia i jak dokonać podziału quoad usum. Aktualne przepisy (...)
Czym się różnią czynności zwykłego zarządu od czynności przekraczających zwykły zarząd?
Praktyczny przewodnik o różnicach między czynnościami zwykłego zarządu a przekraczającymi zwykły zarząd rzeczą wspólną. Aktualne przepisy, orzecznictwo i przykłady z 2025 roku.
Zarządzanie nieruchomością wspólną
Kupując lokal mieszkalny czy też użytkowy, najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób zarządzana jest nieruchomość wspólna. Tymczasem jest to niezwykle istotna kwestia, (...)
Egzekucja z Nieruchomości 2025 - Kiedy Komornik Może Zająć Nieruchomość?
Kompleksowy przewodnik po egzekucji z nieruchomości w 2025 roku. Dowiedz się kiedy komornik może zająć nieruchomość, jak przebiega proces i jakie są nowe możliwości licytacji elektronicznej.
Ustanie wspólności majątkowej i podział majątku wspólnego małżonków
Do ustania wspólności majątkowej i podziału majątku wspólnego (dorobkowego) małżonków może dojść na podstawie umowy lub na mocy orzeczenia sądu. W tym drugim przypadku stosuje się tu odpowiednio (...)
Umowa dożywocia 2025 - na czym polega i jak zawrzeć?
Wszystko o umowie dożywocia w 2025 roku. Dowiedz się na czym polega, jak zawrzeć, jakie ma zalety i wady. Praktyczny przewodnik z przykładami i aktualnym stanem prawnym.
Dzierżawa 2025: Kompletny przewodnik prawny - umowa, obowiązki, prawo pierwokupu
Wszystko o dzierżawie w 2025 roku: jak zawrzeć umowę dzierżawy, jakie są obowiązki stron, prawo pierwokupu nieruchomości rolnych. Praktyczny przewodnik prawny z przykładami.
Immisje - czyli co zrobić, jeżeli sąsiad zakłóca korzystanie z mieszkania lub działki?
Kompleksowy przewodnik po immisjach sąsiedzkich w 2025 roku. Dowiedz się jak skutecznie bronić się przed uciążliwymi sąsiadami, jakie przysługują Ci prawa i jak dochodzić odszkodowań.
Kiedy można podzielić majątek wspólny małżonków?
Dowiedz się kiedy można podzielić majątek wspólny małżonków, jakie są warunki ustania wspólności majątkowej i jak wygląda proces podziału. Aktualne przepisy 2025.
Hipoteka w Polsce - Wszystko o zabezpieczeniu kredytu
Kompletny przewodnik po hipotece w Polsce w 2025 roku. Dowiedz się jak ustanowić hipotekę, jakie są jej rodzaje, koszty i procedury. Praktyczne porady prawne.