12.10.2017

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Jak skorzystać z refundacji leków?

Czego może dotyczyć refundacja?

Jednym z głównych zadań ministra zdrowia jest zapewnienie pacjentom dostępu do skutecznych i bezpiecznych produktów leczniczych, a przy tym zmniejszanie kosztów leczenia dla pacjentów.

Jednym z głównych narzędzi realizacji tego zadania, które kształtuje również politykę lekową państwa, jest refundacja. To właśnie dzięki refundacji możesz kupić taniej:

  • leki,
  • środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
  • wyroby medyczne.

Gdzie kupisz leki refundowane?

Refundowane produkty możesz kupić w aptece, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Które leki możesz kupić taniej?

Narodowy Fundusz Zdrowia zrefunduje kupiony przez ciebie produkt, jeśli znajduje się on w wykazie stworzonym przez Ministerstwo Zdrowia.

Lek może się znaleźć w tym wykazie tylko, jeśli jest:

  • dopuszczony do obrotu,
  • dostępny na rynku,
  • oznaczony kodem identyfikacyjny EAN (Europejski Kod Towarowy) lub innym unikalnym kodem (spełniającym tę samą funkcję co kod EAN).

Wykaz leków refundowanych

W Ministerstwie Zdrowia przy tworzeniu wykazu leków refundowanych uwzględniamy:

  • wartość terapeutyczną leku,
  • bezpieczeństwo jego stosowania,
  • koszt terapii.

Pierwszeństwo mają leki, które zapewniają jak najlepsze efekty terapeutyczne przy najniższych kosztach.

Aktualizujemy listę refundacyjną co dwa miesiące, dzięki czemu możemy sprawnie wprowadzać na nią nowe produkty. Są to:

  • produkty innowacyjne (oryginale), których skuteczność została udowodniona,
  • leki odtwórcze (generyczne), czyli odpowiedniki (zamienniki) innowacyjnych leków, które zawierają tę samą substancję czynną, te same wskazania i tą samą drogę podania.

 Leki odtwórcze przeszły badania tzw. biorównoważności, które udowodniły, że są to leki równie wartościowe (równie skuteczne i bezpieczne w stosowaniu) co leki innowacyjne, które były punktem odniesienia w tych badaniach.

Zobacz: Lista leków refundowanych – obwieszczenia Ministra Zdrowia

Które produkty są refundowane?

Refundacji podlegają:

  • produkty lecznicze dostępne w aptece na receptę:
    • jeśli nie mają swojego odpowiednika dostępnego bez recepty (OTC) lub
    • jeśli mają odpowiednik dostępny bez recepty, ale należy go stosować co najmniej 30 dni, żeby osiągnąć efekt terapeutyczny;
  • leki recepturowe (czyli przygotowane w aptece według recepty lekarskiej, z surowców lub leków gotowych, które mogą być refundowane) – pod warunkiem że przepisana dawka leku jest mniejsza od najmniejszej dawki gotowego leku;
  • niektóre leki sprowadzane z zagranicy w ramach importu docelowego;
  • niektóre środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy, np. preparaty do początkowego żywienia niemowląt.

Kto może korzystać z refundacji?

Możesz kupować refundowane leki, jeżeli masz prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Oznacza to, że możesz skorzystać z refundacji, jeśli:

  • jesteś ubezpieczony,
  • masz prawo do świadczeń na mocy dodatkowych uprawnień,
  • nie będąc osobą ubezpieczoną masz prawo do świadczeń na mocy wyjątków określonych w stosownych przepisach i umowach międzynarodowych.

Kto jest uprawniony do świadczeń?

Konstytucja gwarantuje Ci prawo do ochrony zdrowia, jednak nie zawsze możesz mieć prawo do bezpłatnych, czyli finansowanych ze środków publicznych, świadczeń opieki zdrowotnej.

Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, prawo do świadczeń w Polsce mają osoby ubezpieczone obowiązkowo, osoby ubezpieczone dobrowolnie i inne osoby - po spełnieniu warunków określonych w tej ustawie.

eWUŚ - czy mam prawo do świadczeń?

eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców) to system umożliwiający natychmiastowe potwierdzenie Twojego prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Informacje zgromadzone w systemie eWUŚ są aktualizowane codziennie według danych otrzymywanych m.in. z ZUS i KRUS i przedstawiają prawo pacjenta do świadczeń w dniu, w którym dokonano sprawdzenia.

Aby potwierdzić prawo do świadczeń wystarczy, że podasz w przychodni, szpitalu czy gabinecie lekarskim swój numer PESEL oraz potwierdzisz swoją tożsamość jednym z wymienionych dokumentów:

  • dowodem osobistym;
  • paszportem;
  • prawem jazdy.

W przypadku dzieci objętych obowiązkiem szkolnym, do ukończenia 18. (osiemnastego) roku życia, należy okazać legitymację szkolną.

Dzięki Zintegrowanemu Informatorowi Pacjenta masz możliwość sprawdzenia przed wizytą u lekarza swojego prawa do świadczeń. Wystarczy, że zalogujesz się do ZIP i przejdziesz do zakładki Prawo do świadczeń.

Nie masz jeszcze konta w ZIP? Zarejestruj się, żeby uzyskać dostęp do swoich danych.

Ważne! W przypadku dziecka do 3. (trzeciego) miesiąca życia, które nie ma jeszcze nadanego własnego numeru PESEL, prawo do świadczeń powinno zostać potwierdzone numerem PESEL rodzica lub opiekuna dziecka.

Jeśli jesteś osobą, która ma prawo do świadczeń na podstawie tzw. przepisów unijnych*, Twoje prawo do świadczeń nie jest weryfikowane przez system eWUŚ.

W takim przypadku zostaniesz poproszony o okazanie jednego z wymienionych dokumentów wydanych przez instytucję innego państwa UE/EFTA:

  • Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
  • Certyfikatu Tymczasowo Zastępującego EKUZ,
  • Poświadczenia potwierdzającego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • formularza E112/S2/S3,
  • formularza E123/DA1.

* Przepisy określone w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. U. UE. L.2004.166.1, z późn. zm.), Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r., dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. U. UE. L.2009. 284.1 z późn. zm.)

Jeżeli eWUŚ nie potwierdza prawa do świadczeń...

Jeśli jesteś przekonany, że masz prawo do świadczeń, a system eWUŚ nie potwierdza w danym dniu Twoich uprawnień, możesz je potwierdzić za pomocą innych dokumentów, np.

  • zaświadczeniem z zakładu pracy;
  • legitymacją emeryta lub rencisty;
  • aktualnym zgłoszeniem do ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeżeli musisz skorzystać ze świadczeń, a nie masz przy sobie takiego dokumentu, masz prawo złożyć stosowne oświadczenie o swoim prawie do świadczeń. Druk oświadczenia powinieneś otrzymać od świadczeniodawcy. Pamiętaj, ze prawidłowo wypełniony dokument musi zawierać:

  • imię i nazwisko;
  • adres zamieszkania;
  • numer PESEL;
  • rodzaj dokumentu potwierdzającego tożsamość;
  • podstawę prawną do świadczeń.

Jeśli jesteś przedstawicielem bądź opiekunem osoby małoletniej lub nieposiadającej pełnej zdolności do czynności prawnych, oświadczenie, oprócz danych Twojego podopiecznego musi zawierać dodatkowo Twoje dane - imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL i rodzaj dokumentów potwierdzającego Twoją tożsamość.

Wzory oświadczeń wraz z instrukcją ich wypełnienia znajdziesz na tej stronie.

Kiedy złożysz oświadczenie o posiadaniu prawa do świadczeń uprawnień, wiedząc, że nie masz takich uprawnień, możesz zostać obciążony kosztami udzielonych Ci świadczeń opieki zdrowotnej.

Dlaczego NFZ może nie potwierdzić Twojego prawa do świadczeń?

Najczęstszą przyczyną niepotwierdzenia uprawnień przez NFZ jest brak zgłoszenia osoby do ubezpieczenia zdrowotnego. Może się tak zdarzyć, kiedy pracodawca nie zgłosił pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego, albo zakład pracy zmienił formę organizacyjną i pracodawca nie zgłosił pracownika ponownie do ubezpieczenia.

Innym możliwym powodem są często błędy w zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego, np. kiedy pracodawca lub pracownik błędnie wypełnił druk zgłoszenia. Przyczyną braku uprawnień może być także nieodprowadzanie składek przez osoby, które zawarły umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne lub osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

Jeżeli sytuacja dotyczy członka rodziny (dziecka, małżonka) przyczyną niepotwierdzenia uprawnie jest najczęściej brak zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Takie sytuacje mogą mieć miejsce np. gdy jeden z małżonków nie poinformował pracodawcy o potrzebie zgłoszenia żony lub męża do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, kiedy rodzic nie poinformował pracodawcy o potrzebie zgłoszenia dziecka. Może się też zdarzyć, ze osoba ubezpieczona zmieniła pracę i nie poinformowała nowego pracodawcy o potrzebie zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego albo kiedy rodzic zarejestrował się w Urzędzie Pracy i nie zgłosił dziecka do ubezpieczenia..

Jeżeli problem z uprawnieniami dotyczy studenta najczęstszą przyczyną jest brak zgłoszenia do ubezpieczenia. Takiego zgłoszenia mogą dokonać:

  • opiekunowie prawni (np. rodzice) lub faktyczni (do ukończenia 26 roku życia) - jako członka rodziny;
  • szkoła, szkoła wyższa albo jednostka prowadząca studia doktoranckie - pod warunkiem, że zgłaszana osoba uczy się na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, nie jest członkiem rodziny osoby ubezpieczonej i złoży oświadczenie, że nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jeśli student był zgłoszony do ubezpieczenia, ale jednocześnie pracował podczas nauki np. w czasie wakacji w ramach umowy o pracę, kiedy zakończył pracę, zostanie wyrejestrowany z ubezpieczenia. W takim przypadku, aby korzystać ze świadczeń zdrowotnych, musi zostać ponownie do niego zgłoszony.

Jeżeli stwierdzisz jakieś nieprawidłowości w  danych wyświetlanych na stronie, wyjaśnij je jak najszybciej u swojego płatnika składek, np. pracodawcy lub ZUS.

Jeśli masz wątpliwości lub pytania związane z potwierdzeniem prawa do świadczeń w systemie eWUŚ zadzwoń na jeden z poniższych numerów telefonów.

  • Dolnośląski OW NFZ: 71 79 79 199,
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ: 52 32 52 700,
  • Lubelski OW NFZ : 81 53 10 500, 81 19 488,
  • Lubuski OW NFZ: 68 328 77 77,
  • Łódzki OW NFZ: 42 275 49 41,
  • Małopolski OW NFZ: 12 29 88 386,
  • Mazowiecki OW NFZ: 22 582 84 42,
  • Opolski OW NFZ: 77 40 20 176, 77 40 20 169,
  • Podkarpacki OW NFZ: 17 86 04 003,
  • Podlaski OW NFZ: 85 745 95 62,
  • Pomorski OW NFZ: 58 32 18 635, 58 32 18 626,
  • Śląski OW NFZ: 32 735 16 00,
  • Świętokrzyski OW NFZ: 41 36 46 288,
  • Warmińsko-Mazurski OW NFZ: 94 340 67 12, 800 133 773,
  • Wielkopolski OW NFZ: 800 800 805,
  • Zachodniopomorski OW NFZ: 91 46 45 045, 94 34 06 712.

Tańsze odpowiedniki leków

Farmaceuta ma obowiązek poinformować Cię o możliwości kupienia leku refundowanego tańszego niż ten przepisany na recepcie. Musi to być lek, który nie powoduje żadnych różnic terapeutycznych i ma taką samą:

  • nazwę międzynarodową,
  • dawkę,
  • postać farmaceutyczną,
  • wskazanie terapeutyczne.

Pamiętaj, że: 

  • Większość leków ma swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują różnicy terapeutycznej.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych (Dz.U. z 2016, poz. 1536, z późn. zm.),
  • ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.).
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Koniec bałaganu wokół refundacji leków

Koniec bałaganu wokół refundacji leków

Łatwiejszy dostęp pacjentów do leków, poprawa jakości leczenia oraz transparentny system wpisu na listę refundacyjną i ustalania cen - to efekty zmian zaproponowanych przez Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego i PKPP Lewiatan w ustawie refundacyjnej. Według wyliczeń CASE (...)

Projekt zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Projekt zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Na stronach sejmowych znalazł się rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o cenach, który miałby za zadanie uregulować podstawowe problemy ujawnione w trakcie pierwszych miesięcy funkcjonowania ustawy o świadczeniach (...)

Refundacja m.in. leków

Refundacja m.in. leków

Jednym z głównych zadań ministra zdrowia jest zapewnienie pacjentom dostępu do skutecznych i bezpiecznych produktów leczniczych, a przy tym zmniejszanie kosztów leczenia dla pacjentów. Jednym z głównych narzędzi realizacji tego zadania, które (...)

Zmiany w ustawie refundacyjnej

Zmiany w ustawie refundacyjnej

Rząd zaproponował rozwiązania, które mają przede wszystkim zwiększyć dostępność leków dla pacjentów i zapewnić skuteczniejsze monitorowanie tej dostępności, a także ograniczyć możliwość wywozu leków z Polski w sytuacji ich braku w naszym kraju lub ograniczonej dostępności. Nowe (...)

Praca dla Młodych - czyli jak korzystnie zatrudnić pracownika?

Praca dla Młodych - czyli jak korzystnie zatrudnić pracownika?

Program Praca dla Młodych Od 1 stycznia 2016 roku młodzi bezrobotni do 30. roku życia, zarejestrowani w powiatowych urzędach pracy oraz pracodawcy lub przedsiębiorcy zainteresowani ich zatrudnieniem mogą skorzystać z instrumentu rynku pracy wprowadzonego ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zmianie (...)

NIK o nieprawidłowościach ograniczających dostęp do leczenia

NIK o nieprawidłowościach ograniczających dostęp do leczenia

Powoli, ale systematycznie rośnie liczba ministerialnych programów lekowych, dedykowanych osobom cierpiącym na rzadkie schorzenia. Z prowadzonych w ten sposób terapii korzysta coraz więcej osób.   NIK przypomina jednak, że trzeba pamiętać o kończącym się niebawem programie "chemioterapii (...)

RPO interweniuje w sprawie utrudnienia dostępu pacjentów do tanich leków

RPO interweniuje w sprawie utrudnienia dostępu pacjentów do tanich leków

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministrów: Zdrowia, Skarbu oraz Gospodarki w sprawie utrudnienia dostępu pacjentów do tanich leków. W piśmie do Minister Zdrowia wskazał:Publikacje prasowe, m.in. w dzienniku „Polska", a także Informacja o wynikach kontroli (...)

Jak dostać refundowane środki pomocnicze i ortopedyczne?

Jak dostać refundowane środki pomocnicze i ortopedyczne?

Pacjentom przysługuje refundacja różnych wyrobów medycznych. Są to np. różnego rodzaju protezy, aparaty i ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski i kule, balkoniki, obuwie ortopedyczne, zestawy infuzyjne do osobistych pomp insulinowych, pieluchomajtki, cewniki (...)

Rządowe wsparcie 500 zł dla nauczycieli

Rządowe wsparcie 500 zł dla nauczycieli

Rozporządzenie podpisane Nauczyciel zatrudniony zarówno w szkole publicznej, jak i niepublicznej, prowadzący kształcenie na odległość będzie mógł otrzymać 500 zł dofinansowania do zakupu sprzętu, w tym m.in. akcesoriów komputerowych, oprogramowania lub usługi dostępu (...)

Projekt Strategii e-zdrowie Polska 2009-2015

Projekt Strategii e-zdrowie Polska 2009-2015

Projekt Strategii e-zdrowie Polska na lata 2009-2015 został przesłany przez Ministerstwo Zdrowia partnerom społecznym w celu pozyskania opinii. Strategia ta jest ogólnym zarysem proponowanych posunięć z zakresu rozwoju informatyzacji w ochronie zdrowia. Strategia, swoim zakresem obejmuje m.in: (...)

Premia gwarancyjna na zakup mieszkania

Premia gwarancyjna na zakup mieszkania

  Co to jest książeczka mieszkaniowa? Nie jest dla nikogo tajemnicą, że zakup mieszkania stanowi olbrzymi wydatek, na który, niestety, zwłaszcza w obecnych czasach, nie każdego stać. Stanowi to niewątpliwie bardzo doniosły problem społeczny, istniejący jednak od zawsze, który (...)

Jak podróżny dokonuje zgłoszenia celnego?

Jak podróżny dokonuje zgłoszenia celnego?

Na stronach służby celnej można znaleźć informacje na temat sposobów składania zgłoszeń celnych. W poniższym opracowaniu na nich bazowano.      Jakie przepisy regulują zgłoszenia celne?      Polska przystępując do Unii Europejskiej została objęta unią (...)

Bony dla młodych bezrobotnych

Bony dla młodych bezrobotnych

Sprawy rodzinne, motywacja zarobkowa, szansa na rozwój, chęć zdobycia fachu – to powody, dla których w czołówce form aktywizacji są bony na zasiedlenie, stażowe, szkoleniowe i zatrudnieniowe. Do końca 2018 z różnych form aktywizacji skorzystało już 176,3 tys. (...)

Ulga odsetkowa w praktyce (obowiązująca do końca 2006 r., później na zasadzie kontynuacji)

Ulga odsetkowa w praktyce (obowiązująca do końca 2006 r., później na zasadzie kontynuacji)

W miejsce zlikwidowanych ulg budowlanych w ustawie o podatku od osób fizycznych wprowadzono tzw. ulgę odsetkową, która umożliwia odliczenie od dochodu wydatków poniesionych przez podatnika, przeznaczonych na spłatę odsetek od kredytów lub pożyczek zaciągniętych na (...)

Refundacja świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zwrot kosztów wyrobów medycznych

Refundacja świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zwrot kosztów wyrobów medycznych

Dla kogo refundacja świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zwrot kosztów wyrobów medycznych? Jeżeli ktoś miał wypadek przy pracy lub stwierdzono u niego chorobę zawodową, to ZUS może zwrócić część poniesionych przez niego kosztów (...)

Lewica apeluje o wznowienie prac nad

Lewica apeluje o wznowienie prac nad "planowaniem rodziny"

Partia domaga się wpisania na listę leków refundowanych środków antykoncepcyjnych oraz wprowadzenia do szkół obowiązkowego przedmiotu "Partia domaga się wpisania na listę leków refundowanych środków antykoncepcyjnych oraz wprowadzenia do szkół obowiązkowego przedmiotu (...)

Pieniądze na rozwój usług rolniczych

Pieniądze na rozwój usług rolniczych

Termin naboru wniosków wydłużony do 15 lutego br. Termin składania wniosków o przyznanie pomocy na "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych" został wydłużony do 15 lutego 2021 r. Ze wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które już świadczą (...)

Co nowego w płatnościach bezpośrednich?

Co nowego w płatnościach bezpośrednich?

Nowelizacja w zakresie płatności bezpośrednich Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw ma na celu w szczególności: wprowadzenie zasady składania wniosków o przyznanie (...)

Producent karm dla zwierząt dostał karę od UOKiK

Producent karm dla zwierząt dostał karę od UOKiK

Royal Canin Polska - producent karm dla zwierząt domowych zawarł niedozwolone porozumienie ze swoimi dystrybutorami. Kary nałożone przez Prezes UOKiK na producenta i 5 dystrybutorów wyniosły ponad 3 mln zł. Ponadto Urząd sprawdza, czy nie doszło do zmowy przetargowej między przedsiębiorcami (...)

Wsparcie osób niepełnosprawnych na rynku pracy

Wsparcie osób niepełnosprawnych na rynku pracy

Osoby niepełnosprawne nie są skazane na brak pracy. Mogą sobie radzić na rynku pracy równie dobrze jak pełnosprawni pracownicy. Instrumenty wsparcia Warto powiedzieć o instrumentach wsparcia, które wspomagać mają zatrudnienie osób niepełnosprawnych, (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Nota księgowa a faktura wewnętrzna

Nota księgowa a faktura wewnętrzna

Jednostki refundacyjne często wystawiają noty księgowe opiewające na kwoty nieuznanej refundacji tytułem niezgodności z wymogami NFZ. Nota wskazuje tylko kwotę brutto nieuznanej refundacji. Czy nota taka jest podstawą wystawienia faktury wewnętrznej pomniejszającej wcześniej wykazane w rozliczeniach (...)

Orzeczenie warunkiem ulgi rehabilitacyjnej

Orzeczenie warunkiem ulgi rehabilitacyjnej

Osoba posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności do maja 2005 r., a następnie, w związku z niemożnością stawienia się na komisję lekarską, kolejne orzeczenie o tym samym stopniu od września 2005 na rok, czy w tej sytuacji można dokonywać odliczeń leków od dochodu zgodnie (...)

Odpowiedzialność na podstawie art.156 kk

Odpowiedzialność na podstawie art.156 kk

Zgodnie z treścią art. 156 kk pozbawienie człowieka słuchu jest karalne. W zależności od okoliczności, jeśli sprawca działał nieumyślnie podlega mniejszej karze, niż gdyby działał umyślnie. Jednym z ubocznych efektów działania antybiotyków z grupy aminoglikozydów ( np. Gentamycyna, (...)

Faktura VAT na leki refundowane

Faktura VAT na leki refundowane

Prowadzę działalność gospodarczą (KPiR + VAT, apteka). Na leki wystawiamy faktury VAT. Jeśli jest to lek refundowany - fakturę VAT na dane pacjenta zgodnie z receptą. Jeśli nierefundowany - fakturę VAT na pacjenta lub firmę, fundację. Czasem zdarza się, że pacjent realizujący receptę (...)

Urlop okolicznościowy w trakcie zwolnienia lekarskiego

Urlop okolicznościowy w trakcie zwolnienia lekarskiego

Pracownik przebywał 3 m-ce na zwolnieniu lekarskim. W tym czasie urodziło mu się dziecko. Czy pracownikowi przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego i może je wykorzystać po powrocie ze zwolnienia lek? Jeśli tak, to czy są ograniczenia co do terminu kiedy może ten urlop odebrać? W razie (...)

Odpowiedzialność na podstawie art.156 kk

Odpowiedzialność na podstawie art.156 kk

Zgodnie z treścią art. 156 kk pozbawienie człowieka słuchu jest karalne. W zależności od okoliczności, jeśli sprawca działał nieumyślnie podlega mniejszej karze, niż gdyby działał umyślnie. Jednym z ubocznych efektów działania antybiotyków z grupy aminoglikozydów ( np. Gentamycyna, (...)

Faktura VAT na leki refundowane

Faktura VAT na leki refundowane

Prowadzę działalność gospodarczą (KPiR + VAT, apteka). Na leki wystawiamy faktury VAT. Jeśli jest to lek refundowany - fakturę VAT na dane pacjenta zgodnie z receptą. Jeśli nierefundowany - fakturę VAT na pacjenta lub firmę, fundację. Czasem zdarza się, że pacjent realizujący receptę (...)

Urlop okolicznościowy w trakcie zwolnienia lekarskiego

Urlop okolicznościowy w trakcie zwolnienia lekarskiego

Pracownik przebywał 3 m-ce na zwolnieniu lekarskim. W tym czasie urodziło mu się dziecko. Czy pracownikowi przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego i może je wykorzystać po powrocie ze zwolnienia lek? Jeśli tak, to czy są ograniczenia co do terminu kiedy może ten urlop odebrać? W razie (...)

Leczenie sanatoryjne ze skierowania z ZUS

Leczenie sanatoryjne ze skierowania z ZUS

Otrzymałam w bieżącym roku skierowanie na leczenie sanatoryjne z NFZ. Podobno niezależnie mogę również otrzymać skierowanie do sanatorium z ZUS. Mam 58 lat i pobieram rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą. Chciałabym wiedzieć, czy w opisywanej (...)

Przesunięcie terminu leczenia sanatoryjnego.

Przesunięcie terminu leczenia sanatoryjnego.

Witam, czy muszę złożyć wniosek do NFZ o przesunięcie terminu leczenia sanatoryjnego? Kwestia kierowania ubezpieczonych na leczenie sanatoryjne (formalnie leczenie uzdrowiskowe) jest bardzo skąpo uregulowana w przepisach. Leczenie uzdrowiskowe przysługuje świadczeniobiorcom na podstawie skierowania (...)

Skierowanie na przymusowe leczenie

Skierowanie na przymusowe leczenie

W jaki sposób można skierować osobę z zaburzeniami psychicznymi na przymusowe leczenie w Szpitalu Psychiatrycznym? W jaki sposób można skierować osobę uzależnioną od alkoholu na leczenie przymusowe? Co do zasady zarówno objęcie leczeniem psychiatrycznym, jak i kuracją odwykową jest (...)

Skierowanie na przymusowe leczenie odwykowe

Skierowanie na przymusowe leczenie odwykowe

Mojej koleżance od pewnego czasu nie układa się z mężem. Około miesiąc temu, po spożyciu przez nią alkoholu zrobiła karczemną awanturę, rzucała się z rękami, krzyczała, w której udział brała również jej dziewiętnastoletnia córka. Wcześniej bywały u niej awantury, nieraz kończyły (...)

Zwolnienie z kurateli

Zwolnienie z kurateli

Jakiego rodzaju powody są dla osoby stanowiącej kuratelę nad osobą ubezwłasnowolnioną skuteczne dla zaprzestania bycia opiekunem prawnym? Jest to sytuacja, kiedy podopieczny wymyka się spod kontroli opiekuna - własnej siostry, nie szanuje go, dezorganizuje życie, żądając np. pieniędzy na (...)

Skierowanie na przymusowe leczenie

Skierowanie na przymusowe leczenie

Czy osoba bliska może wystąpić do sądu o wydanie nakazu leczenia alkoholika? Zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi co do zasady poddanie się leczeniu odwykowemu jest dobrowolne. Jednak zgodnie z jej artykułem 23 członkowie (...)

Skierowanie na przymusowe leczenie alkoholowe

Skierowanie na przymusowe leczenie alkoholowe

Moja 50-paro letnia córka jest uzależniona od alkoholu. Do tej pory się nie leczyła i nie chce podjąć dobrowolnie leczenia. Utrzymuje się ze świadczenia rentowego, choć jego kwotę przeznacza na alkohol. Ja jestem starszym człowiekiem i choć z nią rozmawiam, to rozmowy są bezskuteczne. (...)

Leczenie sanatoryjne ze skierowania z ZUS

Leczenie sanatoryjne ze skierowania z ZUS

Otrzymałam w bieżącym roku skierowanie na leczenie sanatoryjne z NFZ. Podobno niezależnie mogę również otrzymać skierowanie do sanatorium z ZUS. Mam 58 lat i pobieram rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą. Chciałabym wiedzieć, czy w opisywanej (...)

Przesunięcie terminu leczenia sanatoryjnego.

Przesunięcie terminu leczenia sanatoryjnego.

Witam, czy muszę złożyć wniosek do NFZ o przesunięcie terminu leczenia sanatoryjnego? Kwestia kierowania ubezpieczonych na leczenie sanatoryjne (formalnie leczenie uzdrowiskowe) jest bardzo skąpo uregulowana w przepisach. Leczenie uzdrowiskowe przysługuje świadczeniobiorcom na podstawie skierowania (...)

Skierowanie na przymusowe leczenie

Skierowanie na przymusowe leczenie

W jaki sposób można skierować osobę z zaburzeniami psychicznymi na przymusowe leczenie w Szpitalu Psychiatrycznym? W jaki sposób można skierować osobę uzależnioną od alkoholu na leczenie przymusowe? Co do zasady zarówno objęcie leczeniem psychiatrycznym, jak i kuracją odwykową jest (...)

Skierowanie na przymusowe leczenie odwykowe

Skierowanie na przymusowe leczenie odwykowe

Mojej koleżance od pewnego czasu nie układa się z mężem. Około miesiąc temu, po spożyciu przez nią alkoholu zrobiła karczemną awanturę, rzucała się z rękami, krzyczała, w której udział brała również jej dziewiętnastoletnia córka. Wcześniej bywały u niej awantury, nieraz kończyły (...)

Zwolnienie z kurateli

Zwolnienie z kurateli

Jakiego rodzaju powody są dla osoby stanowiącej kuratelę nad osobą ubezwłasnowolnioną skuteczne dla zaprzestania bycia opiekunem prawnym? Jest to sytuacja, kiedy podopieczny wymyka się spod kontroli opiekuna - własnej siostry, nie szanuje go, dezorganizuje życie, żądając np. pieniędzy na (...)

Skierowanie na przymusowe leczenie

Skierowanie na przymusowe leczenie

Czy osoba bliska może wystąpić do sądu o wydanie nakazu leczenia alkoholika? Zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi co do zasady poddanie się leczeniu odwykowemu jest dobrowolne. Jednak zgodnie z jej artykułem 23 członkowie (...)

Skierowanie na przymusowe leczenie alkoholowe

Skierowanie na przymusowe leczenie alkoholowe

Moja 50-paro letnia córka jest uzależniona od alkoholu. Do tej pory się nie leczyła i nie chce podjąć dobrowolnie leczenia. Utrzymuje się ze świadczenia rentowego, choć jego kwotę przeznacza na alkohol. Ja jestem starszym człowiekiem i choć z nią rozmawiam, to rozmowy są bezskuteczne. (...)

Zapłata za pobyt w szpitalu

Zapłata za pobyt w szpitalu

Starsza osoba (emeryt) zmarła 6 września w szpitalu. Emerytura wypłacana była do 10 każdego miesiąca, więc za wrzesień nie została zapłacona. Czy ZUS powinien pokryć koszt pobytu w szpitalu? Jeżeli nie ZUS to kto jest zobowiązany do pokrycia kosztów pobytu osoby zmarłej w szpitalu? W zakresie (...)

Opodatkowanie darowizny na leczenie dziecka

Opodatkowanie darowizny na leczenie dziecka

Chcę przekazać w formie darowizny na leczenie dziecka, osobie fizycznej (matce), kwotę około 50 tys. złotych. Zastanawiam się, co będzie korzystniejsze dla obu stron: czy jeśli przekażę te pieniążki jako osoba fizyczna, czy z firmy. Proszę wskazać, kiedy ja jako darczyńca oraz osoba przeze (...)

Ubezwłasnowolnienie częściowe a decyzja o leczeniu

Ubezwłasnowolnienie częściowe a decyzja o leczeniu

Osoba chora psychicznie nie wyrażała zgody w okresie silnego nawrotu choroby na pobyt w szpitalu. Pogotowie interweniowało dwukrotnie, ale tylko poprzez przyjazd do chorej. Dopiero pisemne oświadczenie właściciela mieszkania, u którego mieszka chora, iż rozniecała pożar w domu, spowodowało, (...)

Opieka nad uzależnionym małżonkiem

Opieka nad uzależnionym małżonkiem

Jak zmusić żonę do podjęcia leczenia odwykowego. Jest uzależniona już od około 5 lat. Była na jednej kuracji, po niej dwa miesiące spokoju i wszystko zaczęło się od nowa. Praktycznie od trzech lat nie pracuje. Leczenie odwykowe osób uzależnionych od alkoholu prowadzą stacjonarne i niestacjonarne (...)

Świadczenie rehabilitacyjne i zwolnienie lekarskie

Świadczenie rehabilitacyjne i zwolnienie lekarskie

Czy jeśli zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne na okres 6 miesięcy to czy na ten okres lekarz musi cały czas wystawiać zwolnienie lekarskie? Czy nadal potrzebne jest zwolnienie lekarskie do przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego? Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych (...)

Świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne

Pracownik z powołania przebywa na 9-cio (6+3) miesięcznym zwolnieniu lekarskim (pobiera zasiłek chorobowy). Posiada zaległy, niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze około 70 dni. Po zakończeniu zwolnienia nadal przez pewien okres czasu (kilka miesięcy) nie będzie zdolny do pracy. Co jest (...)

Przymusowe leczenie psychiatryczne

Przymusowe leczenie psychiatryczne

Jakie obowiązki ciążą na lekarzu kierującym osobę na przymusowe leczenie psychiatryczne? Juliusz Duda w opracowaniu zatytułowanym „Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego. Komentarz” (Warszawa, 2002-2005, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis) podkreśla, że: „Art. 23 ust. 3 ustawy (...)

Skierowanie na przymusowe leczenie

Skierowanie na przymusowe leczenie

Na terenie naszej gminy mieszka kobieta, która choruje psychicznie, ale się nie leczy. Ma różne omamy i urojenia prześladowcze. Kobieta mieszka wraz z synem i jego rodziną. Ponieważ kobieta wypisuje pisma o różnej treści do naszego GOPS-u w październiku 2007 r (wtedy rozpoczęła się ta sprawa) (...)

Transport chorego na leczenie

Transport chorego na leczenie

Jakie konkretnie akty prawne regulują kwestię transportu chorego z domu na dalsze leczenie szpitalne? Pacjent po przebytym udarze mózgu, o całkowitym niedowładzie jednej strony i zaniku mowy otrzymał przy wypisie z oddziału neurologicznego skierowanie na dalsze leczenie na oddziale rehabilitacyjnym. (...)