Jak ubiegać się o nowy paszport?
Co oznacza nowe pojęcie dokumentu paszportowego?
Pierwszą zmianą, na którą warto zwrócić uwagę jest wprowadzenia zbiorczego pojęcia dokumentu paszportowego. Pojęcie to obejmuje: paszport, paszport tymczasowy, paszport dyplomatyczny, paszport służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zwykły paszport jest zatem jednym z rodzajów dokumentu paszportowych. Dokument paszportowy uprawnia do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadcza obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera. Dokumenty paszportowe w okresie ich ważności stanowią własność Rzeczypospolitej Polskiej.
Jakie dodatkowe dane będą zamieszczane w dokumencie paszportowym?
Jednak jedną z najważniejszych zmian przewidzianych przez nową ustawę jest wprowadzenie obowiązku umieszczenia w dokumencie paszportowym danych biometrycznych, którymi są wizerunek twarzy i odciski palców umieszczone w dokumentach paszportowych w formie elektronicznej. Zgodnie z nową ustawą sporządzenie dokumentu paszportowego będzie polegać na przeniesieniu danych osobowych i biometrycznych osoby ubiegającej się o wydanie dokumentu paszportowego do książeczki paszportowej w postaci graficznej i elektronicznej. Dokument paszportowy będzie wydawany na wniosek osoby pełnoletniej po przedłożeniu wymaganych dokumentów, pobraniu danych biometrycznych i uiszczeniu należnej opłaty. W paszportach tymczasowych nie zamieszcza się danych biometrycznych. Zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy, dokumenty paszportowe mogą być wydawane bez zamieszczania w nich odcisków palców, jednak nie dłużej niż do upływu 36 miesięcy od przyjęcia przez Komisję Europejską wymagań technicznych dotyczących wspólnych norm w zakresie odcisków palców.
Jak złożyć wniosek i odebrać paszport?
Złożenie wniosku o wydanie dokumentu paszportowego oraz odbiór dokumentu paszportowego następuje osobiście. W uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza w warunkach szczególnie utrudnionego dojazdu do urzędu konsularnego, na wniosek osoby ubiegającej się o wydanie dokumentu paszportowego, konsul może odstąpić od wymogu osobistego odbioru dokumentu paszportowego.
Osoba odbierająca dokument paszportowy sprawdza za pomocą czytnika elektronicznego, czy dane osobowe i biometryczne zamieszczone w tym dokumencie są zgodne ze stanem faktycznym. Przy składaniu wniosku o wydanie dokumentu paszportowego dla małoletniego lub osoby ubezwłasnowolnionej wymagana jest ich obecność przy składaniu wniosku. Natomiast odbioru dokumentu paszportowego dla małoletniego może dokonać jeden z rodziców lub opiekunów, przy czym małoletni lub osoba ubezwłasnowolniona, którzy ukończyli 13 lat, odbierają ten dokument osobiście, w obecności przynajmniej jednego z rodziców lub opiekunów.
Jak uzyskać dokument paszportowy dla małoletniego?
Uległy również zmianie przepisy dotyczące wydawania dokumentu paszportowemu osobie małoletniej. Przede wszystkim, nie będzie już możliwe umieszczenie w dokumencie paszportowym danych dziecka do lat szesnastu. Dotychczas, paszport mógł obejmować także dzieci do lat szesnastu, odbywające podróż pod opieką posiadacza paszportu. Pod rządami nowej ustawy, dziecku trzeba będzie wyrobić osobny dokument paszportowy. Co do zasady paszport może być wydany dziecku po ukończeni przez nie 5 roku życia. Paszport wydany małoletniemu, który ukończył 5 lat a nie ukończył 13 lat, jest ważny 5 lat od daty jego wydania.
Natomiast, jeżeli dziecko nie ukończyło 5 roku życia, na wniosek jego rodziców, może zostać mu wydany paszport z tym że jego ważność nie może przekroczyć 5 lat od daty jego wydania lub paszport tymczasowy, który będzie ważny przez 12 miesięcy od daty jego wydania. Nowa ustawa wprowadza pewne ułatwienia w ubieganiu się o wydanie dokumentu paszportowego dla dziecka. Wprawdzie, tak jak dotychczas, co do zasady, wniosek o wydanie dokumentu paszportowego powinni złożyć oboje rodzice, jednakże wyrażenie zgody przez jednego z rodziców będzie mogło nastąpić na piśmie, poświadczonym za zgodność podpisu przez organ paszportowy lub notariusza. Ponadto, dokument paszportowy będzie mógł być wydany za granicą za zgodą tylko jednego z rodziców - wyłącznie z ważnych powodów, o ile przemawia za tym dobro małoletniego, szczególnie jeżeli uzyskanie zgody drugiego rodzica jest niemożliwe lub znacznie utrudnione. Ponadto, ustawa wprowadza możliwość unieważnienia dokumentu paszportowego małoletniego, w stosunku do którego ma zostać wydane orzeczenie w przedmiocie wykonywania władzy rodzicielskiej.
Jaki inne ważniejsze nowości przewiduje ustawa?
Ustawa precyzuje szereg pojęć, w tym definiuje, co należy rozumieć pod pojęciem utraty, a co pod pojęciem zniszczenia paszportu. I tak, utratą dokumentu paszportowego jest fizyczna utrata dokumentu przez osobę, dla której został sporządzony, która nastąpiła w szczególności w wyniku zagubienia lub przestępstwa, natomiast zniszczeniem zniszczeniu dokumentu paszportowego jest zniszczenie dokumentu w stopniu uniemożliwiającym przekroczenie granicy, lecz pozwalającym na identyfikację dokumentu. Nadmienić należy, ze osoba, która utraciła dokument paszportowy lub której dokument paszportowy uległ zniszczeniu, jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym organ paszportowy, a odnaleziony dokument paszportowy nie podlega zwrotowi osobie, której został uprzednio wydany.
Nowa ustawa ogranicza możliwość odmowy wydania dokumentu paszportowego od uznaniowości organu wydającego, wskazując jedynie przesłanki, których zaistnienie skutkuje obligatoryjną odmową wydania dokumentu.
Kolejną nowością jest możliwość wydania tej samej osobie drugiego paszportu w wyjątkowych sytuacjach, w szczególności uzasadnionych względami ochrony życia i zdrowia obywatela lub związanych z trudnościami w prowadzeniu przez niego działalności zawodowej lub społecznej.
Ponadto, zostanie utworzona centralna ewidencja wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych, do której bezpośredni dostęp będą miały organy paszportowe oraz Komendant Główny Straży Granicznej. Dane przetwarzane w centralnej ewidencji paszportowej będą udostępniane także innym organom państwowym, wskazanym w ustawie, w zakresie niezbędnym do wykonywania ustawowych zadań. Dane z centralnej ewidencji mogą być udostępniane na podstawie umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Jakie będą opłaty za wydanie dokumentu paszportowego?
Ustawa zawiera delegację dla wydania rozporządzenia określającego opłaty za wydanie dokumentów paszportowych, a także wskazuje kiedy przysługuje ulga w opłacie, kiedy jest ona obniżona lub podwyższona, a kiedy opłaty się nie pobiera. Dotychczas kwestie te były określone w rozporządzeniu. Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie opłat za wydanie dokumentów paszportowych oraz zwrotu tych opłat w przypadku wydania decyzji o unieważnieniu dokumentu paszportowego, opłaty są następujące:
-
za wydanie paszportu - 140 zł;
-
za wydanie drugiego paszportu tej samej osobie znajdującej się w wyjątkowych okolicznościach - 280 zł;
-
za wydanie paszportu osobom małoletnim - 60 zł;
-
za wydanie paszportu tymczasowego - 45 zł.
Należy pamiętać, że ustawa przewiduje szereg ulg i zwolnień od uiszczania opłaty, które w zasadzie są powtórzeniem przepisów dotychczas umieszczonych w rozporządzeniu o opatach paszportowych.
Co się stanie ze starymi paszportami?
Zgodnie z przepisami przejściowymi, dokumenty paszportowe wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność do czasu upływu terminów w nich określonych. Do postępowań w sprawach wydania, odmowy wydania lub unieważnienia paszportu, wszczętych przed wejściem w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe.
Podstawa prawna:
-
Ustawa z dnia z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. z 2006 r., Nr 143, poz. 1027)
-
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie opłat za wydanie dokumentów paszportowych oraz zwrotu tych opłat w przypadku wydania decyzji o unieważnieniu dokumentu paszportowego (druk sejmowy 655).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?