Świadek, który nie zgłosi się na wezwanie sądu w sprawie cywilnej i nie usprawiedliwi niestawiennictwa, może zapłacić obecnie 1000 zł grzywny (już wkrótce 5000 zł) - informuje Rzeczpospolita. Sąd może zarządzić również przymusowe doprowadzenia świadka na salę rozpraw przez policję. - Bez usprawiedliwienia sąd nie ma większego wyboru - mówi gazecie sędzia Marcin Łochowski. Jak więc usprawiedliwić się przed sądem? Dokładnie określone są tylko zasady usprawiedliwiania z powodu choroby - czytamy na łamach Rzeczpospolitej. W innych przypadkach uznanie „tłumaczenia" zależy od sędziego. - Niedawno, gdy jechałam na rozprawę we Wrocławiu, w szczerym polu zepsuł się pociąg. Co mogłam zrobić? Poszłam do kierownika pociągu, który wystawił mi zaświadczenie: „pociąg doznał opóźnienia". Sąd nie miał zastrzeżeń - mówi gazecie mecenas Magdalena Bodek.
Jak wytłumaczyć nieobecność w sądzie?
Powiązane artykuły
Zniesienie współwłasności - jak znieść współwłasność?
Kompletny przewodnik po zniesieniu współwłasności w 2025 roku. Dowiedz się, jak znieść współwłasność, jakie są sposoby i koszty, oraz jak uniknąć problemów prawnych.
Egzekucja z Nieruchomości 2025 - Kiedy Komornik Może Zająć Nieruchomość?
Kompleksowy przewodnik po egzekucji z nieruchomości w 2025 roku. Dowiedz się kiedy komornik może zająć nieruchomość, jak przebiega proces i jakie są nowe możliwości licytacji elektronicznej.
Jak odwołać się od mandatu drogowego?
Sprawdź jak skutecznie odwołać się od mandatu drogowego w 2025 roku. Praktyczny przewodnik krok po kroku, wzór wniosku oraz terminy odwołania.
Urlop okolicznościowy 2025 - kiedy i ile dni przysługuje?
Kompletny przewodnik po urlopie okolicznościowym w 2025 roku. Sprawdź, ile dni przysługuje na ślub, urodzenie dziecka, zgon bliskich, jak złożyć wniosek i jakie są zasady wynagrodzenia.
Mobbing w pracy - jak się bronić
Kompleksowy poradnik o mobbingu w pracy w 2025 roku. Nowa definicja, prawa pracownika, odszkodowania do 6 miesięcy wynagrodzenia, sposoby obrony i procedury. Dowiedz się jak skutecznie walczyć z mobbingiem.
W jakiej formie można złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?
Skuteczność oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku uzależniona jest od tego czy zostanie ono złożone w terminie wynikającym z art. 1015 § 1 kodeksu cywilnego, czyli w ciągu sześciu (...)
Gdy pracodawca musi ustalić liczbę zatrudnionych pracowników
Wbrew pozorom ustalenie liczby zatrudnionych pracowników to czynność wcale nie banalna. Poprawne ustalenie liczby pracowników może mieć znaczenie choćby w przypadku zwolnień grupowych. Jak ustalić (...)
Właścicielu, sprawdź, jakie masz prawa wobec najemcy
Skutkiem zawarcia umowy jest powstanie względnie trwałego stosunku pomiędzy stronami. Istotą najmu jest czasowość korzystania przez najemcę z przedmiotu najmu w powiązaniu z ekwiwalentnym świadczeniem (...)
Jak pozbyć się niewygodnego sędziego - czyli wyłączenie sędziego w sądzie karnym
Wyłączenie sędziego w sądzie karnym następuje na żądanie sędziego, z urzędu albo na wniosek strony - zależnie od przyczyny, jaka to wyłączenie uzasadnia. Sędzia ulega wyłączeniu, jeżeli (...)
Jak skutecznie złożyć przedmiot do depozytu sądowego?
Depozyt sądowy to miejsce, które znajduje się w określonym sądzie, banku albo innym miejscu wyznaczonym przez sąd. Można do niego składać pieniądze, kosztowności, książeczki oszczędnościowe, (...)