Jak zatrudnieni u pracodawcy zagranicznego za granicą poza UE i EOG mogą opłacać składki na Fundusz Pracy?

Kogo dotyczą nowe przepisy?

18 listopada 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 listopada 2006 r. w sprawie opłacania składek na Fundusz Pracy przez osoby podejmujące zatrudnienie lub inną pracę zarobkową za granicą u pracodawcy zagranicznego. Rozporządzenie to określa szczegółowe warunki oraz tryb opłacania składek na Fundusz Pracy przez osoby podejmujące zatrudnienie lub inną pracę zarobkową za granicą u pracodawcy zagranicznego w państwie innym niż państwa członkowskie Unii Europejskiej, państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego, państwa niebędące stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą jednak korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi. 

Porady prawne

Jak takie osoby mogą opłacać składki na Fundusz Pracy?

Ww. osoby, których dotyczy nowe rozporządzenie, mogą opłacać składki na Fundusz Pracy pod warunkiem zawiadomienia na piśmie powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej o przystąpieniu do opłacania tych składek. Po otrzymaniu takiego zawiadomienia powiatowy urząd pracy przekazuje osobie zainteresowanej pisemną informację, w której: 

  1. potwierdza otrzymanie zawiadomienia o przystąpieniu do opłacania składek; 
  2. podaje wskaźnik procentowy, podstawę obliczenia oraz wysokość składek; 
  3. podaje numer wyodrębnionego dla środków Funduszu Pracy rachunku bankowego powiatowego urzędu pracy, na który składki powinny być opłacane. 

Składki na Fundusz Pracy są opłacane od miesiąca wskazanego w zawiadomieniu, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zawiadomienie o przystąpieniu do opłacania składek zostało przesłane lub złożone w powiatowym urzędzie pracy. 

Składki na Fundusz Pracy są opłacane na wyodrębniony dla środków Funduszu Pracy rachunek bankowy powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby, o której mowa w § 1, w Rzeczypospolitej Polskiej. Składki opłaca się bez uprzedniego wezwania do 10. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, z adnotacją na przekazie lub innym dokumencie wpłaty:

  • „wpłata z tytułu zatrudnienia za granicą za okres...” 

  • lub „wpłata z tytułu wykonywania innej pracy zarobkowej za granicą za okres...”. 

Składki za pierwszy miesiąc opłaca się w terminie 14 dni od dnia otrzymania ww. pisemnej informacji powiatowego urzędu pracy. 

Składki na Fundusz Pracy nie mogą być opłacone za okres wsteczny. Opłacone na Fundusz Pracy składki nie podlegają również zwrotowi, chyba że zostały wpłacone w wyższej od obowiązującej za dany okres wysokości. 

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 listopada 2006 r.

    w sprawie opłacania składek na Fundusz Pracy przez osoby podejmujące zatrudnienie lub inną pracę zarobkową za granicą u pracodawcy zagranicznego (Dz. U. 2006 r., Nr 203, poz. 1500);
  • Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2004 r., Nr 99, poz. 1001, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika