Jak zgodnie z prawem krytykować pracownika?

Przełożonemu, także gdy ma prawo wszczęcia wobec pracownika pewnych procedur sprawdzających, nie wolno używać sformułowań poniżających jego godność osobistą. Uwagi pod jego adresem powinny mieć odpowiednią formę, a oceny nie mogą wykraczać poza niezbędną potrzebę

Takie wnioski wyciągnąć trzeba z wyroku Sądu Najwyższego kończącego sprawę o ochronę dóbr osobistych wniesioną przez Jacka P. przeciwko Janowi L.

(...)SN oddalił skargę kasacyjną Jana L., akceptując tym samym wyrok II instancji. SN przyznał, że Jan L. w ramach swych kompetencji był uprawniony do wystąpienia z wnioskiem o wszczęcie określonych procedur sprawdzających wobec Jacka P., a także do wskazania faktów uzasadniających potrzebę ich podjęcia. Jednakże wyrażenie przy tym tak kategorycznego sądu o nim, o zdecydowanie negatywnym wydźwięku, niemającego w tak stanowczej postaci oparcia w powoływanych faktach, wykraczało poza rzeczową potrzebę.

Porady prawne

Rzeczpospolita 11.09.2007 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika