Jakie mogą być dowody w postępowaniu antymonopolowym?
Uczestnicy kartelu starają się nie pozostawiać śladów na piśmie, trzeba więc szukać pośredniego dowodu zawarcia porozumienia. Może być nim na przykład czasowa zbieżność zmian cen.
(...)Zgodnie z nią to organ, a nie strony, zbiera materiał dowodowy, ocenia go, a następnie wydaje decyzję. Oczywiście nie oznacza to, że strona jest całkowicie pozbawiona inicjatywy. Zgodnie z zasadą czynnego udziału strony, może zgłaszać wnioski dowodowe
(...)Należy jednak zwrócić uwagę, że dowodzenie w sprawach antymonopolowych jest szczególnie skomplikowane, gdyż najczęściej organ antymonopolowy musi opierać decyzje na dowodach pośrednich, stosując reguły dotyczące domniemania faktycznego - art. 231 k.p.c.
(...)Wydaje się jednak, że ta linia orzecznicza jest od pewnego czasu kwestionowana przez SOKiK. Przykładem może być wyrok z 6 października 2004 r. (sygn. XVII Ama 71/03). Sąd uznał w nim m.in. podniesienie tego samego dnia cen przez pięciu z ośmiu krajowych producentów drożdży za niewystarczające do stwierdzenia, że mamy do czynienia z niedozwolonym porozumieniem.
Rzeczpospolita 05.10.2005 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?