Jakie ograniczenia swobody przepływu towarów między państwami wspólnotowymi są zakazane?
Europejski Trybunał Sprawiedliwości już od dawna krystalizował swoje stanowisko odnośnie swobody przepływu towarów. Poniżej przytaczamy tezę ze słynnego już wyroku w sprawie Dassonville. Wyrok zapoczątkował rozwój orzecznictwa, które ograniczało zakres omawianej swobody.
W wyroku ETS w tej sprawie czytamy:
-
Wprowadzony przez jedno z Państw Członkowskich obowiązek posiadania certyfikatu poświadczającego pochodzenie produktu, którego uzyskanie jest znacznie utrudnione w przypadku podmiotu importującego ten produkt z innego Państwa Członkowskiego niż kraj pochodzenia w porównaniu z importerem dokonującym bezpośredniego importu z kraju pochodzenia stanowi środek o równoważnym skutku do ograniczeń ilościowych, zakazanych przepisami Traktatu.
-
Okoliczność, iż umowa wyłącznie upoważnia do posłużenia się tego rodzaju przepisami lub nie sprzeciwia się temu, nie jest wystarczająca do stwierdzenia nieważności tej umowy z mocy prawa.
Zdaniem Trybunału, wszystkie przepisy państw członkowskich dotyczące obrotu, które mogą utrudniać handel wewnątrzwspólnotowy pośrednio czy bezpośrednio, rzeczywiście czy choćby tylko potencjalnie - muszą być uznane za ograniczenia swobody przepływu towarów. Tymczasem ograniczenia ilościowe w przywozie oraz wszelkie środki o skutku równoważnym są zakazane między państwami członkowskimi (art. 28 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską - TWE ).

Tzw. formuła Dassonville oznacza, iż środkami o skutku podobnym do ograniczeń ilościowych są "wszystkie przepisy państwa członkowskiego, które mogą ograniczyć, bezpośrednio lub pośrednio, rzeczywiście lub potencjalnie, handel wewnątrzwspólnotowy".
Następnie Trybunał dopiero w wyroku w sprawie Keck, dokonał rewizji swojej szerokiej interpretacji ograniczeń swobody przepływu towarów.
Wyrok w sprawie 8/74 - Procurer du Roi v. Benoit i Gustave Dassonville (Belgia); http://curia.europa.eu
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?