Jakie są ograniczenia dla renty rodzinnej bez względu na wiek?

Dziecko nie ma prawa do renty rodzinnej, jeśli stało się całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji po ukończeniu 16 lat lub 25 lat, gdy kontynuowało naukę. Taki jest sens uchwały Sądy Najwyższego podjętej w siedmioosobowym składzie w odpowiedzi na pytanie prawne sądu apelacyjnego. Wskazał on brak ścisłości w art. 68 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy emerytalnej: dziecko ma prawo do renty rodzinnej do ukończenia 16 lat, do ukończenia nauki w szkole, ale nie dłużej niż do 25 lat, albo bez względu na wiek, jeśli stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy, jeśli stan ten powstał w wieku wskazanym wyżej.

Porady prawne

Rzeczpospolita 02.10.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Krzysztof 2020-02-18 19:20:32

    Witam . Mam pytanie odnośnie warunku przyznania renty rodzinnej. Z tekstu powyżej wynika że tylko wymóg całkowitej niezdolności do pracy jest powiązany z punktem 1 lub 2 natomiast drugi człon zdania calkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystęcji jest niezwiązany punkten 1 lub 2 . Czy dobrze rozumiem to? Pozdrawiam Krzysztof


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika