Jakie zmiany szykują się w postępowaniu sądowym?
Posłowie rozpoczynają pracę nad zmianami w prawie karnym i cywilnym. Dziś pierwsze czytanie kilku projektów ustaw.
Jeszcze w tym roku ruszą szybkie sądy karne, a i gospodarcze mają być sprawniejsze.
(...)Sejm zastanowi się też nad propozycją karania świadków, biegłych i tłumaczy za nieusprawiedliwioną nieobecność przed sądem. Kara 20 tys. zł w wyjątkowych sytuacjach może też dotknąć obrońcę lub pełnomocnika.
(...)Najważniejsze zmiany to: obowiązek przedstawienia dowodów już w pozwie i odpowiedzi na pozew; uproszczenie kontroli formalnej pism procesowych (pozwu, apelacji itp.), skrócenie dopuszczalnego okresu zawieszenia rozprawy, możliwość ukarania strony lub jej pełnomocnika za bezzasadne odroczenia rozprawy. Ogranicza się możliwość zmiany stron procesu (np. do pozwania kolejnych osób) czy zgłaszania nowych roszczeń.
(...)Zwiększa się rolę referendarzy.
(...)Po zmianach właściciel chcący się pozbyć nieruchomości, musi się zwrócić do gminy o zawarcie umowy przekazania i dopiero gdy ta w ciągu sześciu miesięcy z tej możliwości nie skorzysta (tak zapewne się stanie, gdy posesja będzie bezwartościowa), może zrzec się posesji na rzecz skarbu państwa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?