Jakie zmiany w prawie rodzinnym?
W dobie zapłodnienia in vitro starożytna zasada, że matka jest zawsze pewna, traci na znaczeniu. Rząd precyzuje przepisy o macierzyństwie
Nie chodzi jednak o rozstrzygnięcie odwiecznego dylematu, czy macierzyństwo przypisać raczej kobiecie, która dziecko wychowała. Rząd chce wprowadzenia do polskiego prawa jednoznacznej zasady, że matką jest tylko ta, która urodziła.
(...)Niezależnie od władzy rodzicielskiej nowe przepisy zagwarantują rodzicom prawo do kontaktów z dzieckiem. Chodzi przede wszystkim o odwiedziny, spotkania, zabieranie poza miejsce jego stałego pobytu, bezpośrednie porozumiewanie się z nim, prowadzenie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość.
Przepisy o kontaktach z dzieckiem, ich ograniczeniach i ewentualnym zakazie styczności będą odnosiły się również do rodzeństwa, dziadków i powinowatych, a także innych osób, jeśli sprawowały przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.
Do istotniejszych nowości należy możliwość nadania dziecku podwójnego nazwiska, jeśli jego rodzice nie mają wspólnego. Będą mogli także zadecydować o nadaniu tylko nazwiska ojca albo tylko matki.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?