Jeden wspólnik nie może dochodzić wspólnej wierzytelności

Powód – wspólnik spółki cywilnej – wystąpił do Sądu o odszkodowanie za uszkodzenie wózka widłowego, który był współwłasnością wspólników. Taka wierzytelność wchodzi oczywiście w skład majątku wspólnego. I w związku z tym w sprawie pojawiła się wątpliwość, czy jeden wspólnik wspólnik spółki cywilnej może samodzielnie dochodzić wierzytelności wchodzącej w skład majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej? Takie pytanie Sąd Okręgowy (który rozpoznawał apelację od wyroku Sądu Rejonowego) zadał Sądowi Najwyższego. SN w odpowiedzi podjął uchwałę:

Wspólnik spółki cywilnej nie jest legitymowany do dochodzenia wierzytelności wchodzącej w skład majątku wspólnego wspólników tej spółki.

SN w uzasadnieniu zwrócił uwagę, że spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, nie jest jednostką organizacyjną w rozumieniu art. 33[1] k.c. i nie ma zdolności sądowej (przed sądem zawsze występują wspólnicy, a nie sama spółka). Majątek wspólników ma charakter współwłasności łącznej (bez ułamków). SN przypomniał jednak, że współwłasność łączna nie odnosi się do długów – za te bowiem wspólnicy odpowiadają solidarnie, zatem wierzyciel może pozwać albo jednego, albo kilku, albo wszystkich wspólników, wedle wyboru. Każdy wspólnik odpowiada za całość zobowiązań spółki całym swoim majątkiem, także majątkiem osobistym.

Porady prawne

W niniejszej sprawie chodziło jednak o sytuację, gdy wspólnik był nie pozwanym, lecz powodem. SN rozważał zatem, czy istniejące między wspólnikami współuczestnictwo materialne, wynikające ze wspólnych praw i obowiązków (art. 72 § 1 pkt 1 k.p.c.), ma również charakter współuczestnictwa koniecznego po stronie czynnej (art. 72 § 2 k.p.c.), co by oznaczało, że po stronie powodowej muszą wystąpić wszyscy wspólnicy. W piśmiennictwie prawniczym prezentowane są tu różne poglądu, ale SN opowiedział się za stanowiskiem, zgodnie z którym współuczestnictwo wspólników po stronie czynnej (gdy występują jako powodowie) ma charakter konieczny. O takim charakterze współuczestnictwa - pisze SN - świadczy wspólność praw i obowiązków wynikających ze współwłasności łącznej, wymagająca łącznego występowania w sprawie wszystkich uprawnionych podmiotów. Wspólność łączna oznacza niepodzielność majątku oraz brak określenia wysokości udziałów przysługujących poszczególnym wspólnikom. Każdy z nich jest współwłaścicielem majątku jako całości oraz każdej rzeczy i prawa wchodzących w jego skład. Dopiero po rozwiązaniu spółki wspólnik może na własną rękę dochodzić przypadającej mu części wierzytelności.

SN zastrzegł, że czym innym jest sposób reprezentacji spółki cywilnej przez wspólnika, unormowany w art. 865 i 866 k.c. Prawo do reprezentacji nie legitymuje wspólnika do działania we własnym imieniu i na własną rzecz. Przed rozwiązaniem spółki wspólnik może dochodzić wierzytelności objętej majątkiem wspólnym tylko na rzecz wszystkich wspólników.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 lutego 2011 roku, sygn. akt III CZP 130/10


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika