Pomimo upływu terminu na zmianę prawa Polska nie wprowadziła dyrektywy upraszczającej zakup większych pakietów akcji instytucji finansowych. Nie ulega wątpliwości, że część takich spółek w razie kłopotów finansowych może emitować nowe akcje, wystawić na sprzedaż część swoich udziałów lub nawet zmienić właściciela. W sytuacji, w której takie transakcje przewidują przejęcie co najmniej 10 proc. akcji spółki przez jednego inwestora, wymagają one zgody nadzoru finansowego. Ma on obowiązek wówczas sprawdzić m.in., czy nabywca daje rękojmię prowadzenia spraw spółki w sposób należycie zabezpieczający interesy klientów takiej instytucji finansowej, czyli np. posiadaczy polis lub uczestników funduszy.
Kłopoty z zakupem większych pakietów akcji
Powiązane artykuły
Umowa najmu lokalu mieszkalnego 2025 - Kompletny poradnik prawny
? Jak zawrzeć umowę najmu lokalu w 2025? ? Prawa i obowiązki stron ? Nowe przepisy podatkowe ? Wzór umowy ? Praktyczne porady prawne
Służebność od A do Z, czyli jak rozwiązać spór z sąsiadem
Wszystko o służebności gruntowej, osobistej i drogowej. Poznaj przepisy, sposoby ustanowienia, wygaśnięcia i rozwiązywania sporów sąsiedzkich w 2025 roku.
Sprzedaż udziałów spółki z o.o.
Majątek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością składa się m.in. z kapitału zakładowego spółki. Kapitał ten musi wynosić co najmniej 5 000 złotych. Kapitał zakładowy dzieli się na udziały. (...)
W Black Friday sprawdź ceny
Przed nami wzmożony okres zakupów. Już dziś długo oczekiwany przez wiele osób Black Friday. Warto w tym czasie dokładnie przyjrzeć się informacjom zawartym na metkach. Od początku roku przedsiębiorcy, (...)
Ulga na internet w rozliczeniu PIT za 2020 r.
Podatnik, który w roku podatkowym płacił za użytkowanie sieci Internet ma prawo, po spełnieniu dodatkowych warunków, odliczyć od dochodu (przychodu) ponoszone przez siebie z tego tytułu (...)
Spory zbiorowe pracy
Sporem zbiorowym jest spór pracowników z pracodawcą lub pracodawcami, dotyczący warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników (...)
Licytacja komornicza mieszkania z obciążeniami
Nierzadko zdarza się, że mieszkanie zakupione na licytacji komorniczej obciążone jest ograniczonymi prawami rzeczowymi. Tak się dzieje w przypadku gdy na nabywanym mieszkaniu została ustanowiona (...)
Podstawowe zasady ustalania przychodów i kosztów w CIT
Przedmiotem opodatkowania w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych są, co do zasady, dochody osiągane przez podatnika, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania.
Ulga odsetkowa do rozliczenia PIT za 2020 rok
Podatnik podlegający w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (polski rezydent podatkowy), który między 1 stycznia 2002 r. a 31 grudnia 2006 r. zaciągnął kredyt na zaspokojenie własnych (...)
Obowiązek alimentacyjny pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami
W czasie trwania małżeństwa małżonkowie zobowiązani są do wzajemnej pomocy oraz do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek, stosownie do swych sił oraz (...)