Eksmisja będzie wstrzymana na sześć miesięcy

Po tym czasie komornik usunie lokatora do schroniska lub noclegowni.

Nowe zasady eksmisji wprowadzono pod koniec zeszłego roku. Dotychczas brakowało jednak przepisów szczegółowo regulujących procedurę.

Lukę wypełnia rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o opróżnienie lokalu lub pomieszczenia albo o wydanie nieruchomości. Dokument wchodzi w życie 13 stycznia.

Zgodnie z nim w sytuacji, gdy sąd nie przyznał lokatorowi prawa do lokalu socjalnego albo zamiennego, komornik będzie musiał sprawdzić, czy przysługuje mu tytuł prawny do innego mieszkania, a także ustalić jego sytuację rodzinną.

Jeżeli eksmitowanemu nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może on zamieszkać, komornik niezwłocznie wystąpi do gminy z wnioskiem o wskazanie tymczasowego pomieszczenia.

Takie lokum powinno nadawać się do zamieszkania, mieć dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu (może być poza budynkiem), naturalnego oraz elektrycznego oświetlenia. Pomieszczenie musi też zapewniać możliwość ogrzewania i zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków. Nie może być zawilgocone.

Gdy tylko gmina zapewni pomieszczenie tymczasowe, komornik będzie zobowiązany zawiadomić o tym obie strony postępowania i podać przy tym termin wykonania eksmisji.

Natomiast gdy gmina nie znajdzie wspomnianego pomieszczenia przez 6 miesięcy, komornik wystąpi do niej o wskazanie noclegowni, schroniska lub innej placówki, do której eksmitowany lokator powinien zostać przeprowadzony.

Zgodnie z rozporządzeniem komornik przed wykonaniem eksmisji powinien wysłuchać usuwanego lokatora i ustalić, jakie czynności będą niezbędne dla przywrócenia posiadania nieruchomości przez wierzyciela.

PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 22 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o opróżnienie lokalu lub pomieszczenia albo wydanie nieruchomości (Dz.U. z 2012 r. nr 4, poz. 11).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl