W związku z publikacją „Epuap na niskim pułapie" zamieszczoną w dniu 27.04.2009 w dzienniku Puls Biznesu oraz komunikatem prasowym NIK wraz z załącznikiem „Informacja o wynikach kontroli realizacji projektów dotyczących elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (e-PUAP) i Sieci Teleinformatycznej Administracji Publicznej (STAP)", informujemy że wszystkie aspekty poruszone w przedmiotowym raporcie NIK zostały przez MSWiA wnikliwie przeanalizowane.
Szereg wniosków przedstawionych w raporcie NIK, dotyczącym okresu od stycznia 2005 roku do listopada 2008 roku, jest zbieżnych z diagnozą sytuacji w zakresie informatyzacji przeprowadzoną przez obecne kierownictwo MSWiA na początku 2008 r. W celu poprawy tempa realizacji i jakości projektów teleinformatycznych pozostających w zakresie zainteresowania MSWiA, podjęte zostały działania o charakterze organizacyjnym, kadrowym i legislacyjnym. W ostatnim czasie MSWiA rozpoczęło realizację wielu nowych projektów, które biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia oraz zgłaszane uwagi przez klientów, szczególnie portalu ePUAP, mają znacznie poprawić liczbę i jakość świadczonych usług.
W obecnym stanie platforma ePUAP realizuje wszystkie postawione przed nią zadania, o czym może świadczyć liczba założonych kont i wszczynanych spraw oraz wymienianych dokumentów:
Statystyka | IV 2009 |
Typ podmiotu | |
Razem (użytkownicy zarejestrowani - rodzaj podmiotu) | 9652 |
Fizyczna | 3888 |
Prawna | 5764 |
Aplikacje (w tym skrzynka podawcza) | 3367 |
Centralne Repozytorium Dokumentów | |
- wzory | 74 |
Dotychczas urzędy, w tym także MSWiA, umieściły na platformie szereg usług administracyjnych, które umożliwiają klientom załatwianie spraw drogą elektroniczną.
Obecnie na platformie ePUAP dostępne są m.in. usługi związane z obowiązkiem przyjmowania korespondencji drogą elektroniczną za pośrednictwem Elektronicznych Skrzynek Podawczych wynikającym z wymogów Ustawy o informatyzacji. Platforma umożliwia także korzystanie z bardziej zaawansowanych usług, na przykład związanych z dostępem do rejestru Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), czy też rejestru wyborców. Najnowszą usługą, która ma umożliwiać koordynację procesu administracyjnego pomiędzy wieloma urzędami różnego szczebla, jest usługa związana z ewidencjonowaniem działalności gospodarczej. Przygotowana przez MSWiA usługa umożliwiająca składanie wniosku EDG-1 w postaci elektronicznej jest stale rozwijana przy wykorzystaniu integracyjnych możliwości platformy. Dzięki ePUAP zbudowano więc fundament rozwoju nowoczesnej administracji - miejsce umożliwiające wymianę informacji pomiędzy różnymi systemami teleinformatycznymi administracji.
Druga faza projektu ePUAP charakteryzuje się podejściem usługowym i integracyjnym, tak by portal wkrótce stał się nie tylko punktem kontaktowym w celu załatwiania spraw przez klientów administracji, ale przede wszystkim punktem integracyjnym, za pomocą którego urzędy w poszczególnych procesach administracyjnych będą mogły pozyskiwać informacje z różnych systemów oraz rejestrów teleinformatycznych. Takie podejście ułatwi i przyspieszy załatwianie spraw w urzędach oraz odciąży klientów od konieczności przenoszenia informacji w postaci papierowej pomiędzy urzędami. W ramach ePUAP2 platforma ma zostać wzbogacona o możliwość korzystania przez urzędy udostępniające swoje usługi na ePUAP z większości zbudowanych lub budowanych rejestrów w Polsce. Takie podejście do rozwoju ePUAP umożliwi urzędom oferowanie szerokiego wachlarza usług administracyjnych dla obywateli, bez konieczności integrowania się z wieloma systemami. Jednakże, aby osiągnąć te cele, należy przygotować nie tylko warstwę technologiczną, ale również legislacyjną. W obu zakresach MSWiA pracuje intensywnie, o czym świadczą prowadzone od 2008 roku prace projektowe oraz liczne inicjatywy legislacyjne, także prace integracyjne wspólnie z innymi resortami. Grunt legislacyjny przygotowywany jest w zakresie prac nowelizacyjnych nad ustawą o informatyzacji, Planem Informatyzacji Państwa oraz - we współpracy z Ministerstwem Gospodarki - ustawą o podpisach elektronicznych, czy też ustawą realizującą zalecenia dyrektywy usługowej.
MSWiA prowadzi prace koordynacyjne z pozostałymi resortami w zakresie promowania e-administracji i współpracy platformy ePUAP z innymi systemami administracji rządowej. Poza działaniami opisanymi powyżej, należy przywołać współpracę z Ministerstwem Finansów (prace nad integracją platformy ePUAP z systemem eDeklaracje), Ministerstwem Gospodarki (ePUAP w CEIDG), ZUS, MPiPS, GUS, KBW, MZ, MS, czy MSZ. MSWiA jest też inicjatorem projektu Centralny Model Danych, który przyjęty przez Komitet Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności (KRMIŁ), oznacza rozpoczęcie prac nad systemowym podejściem do integracji rejestrów państwowych w Polsce, co znacznie usprawni funkcjonowanie rejestrów, poprawi ich jakość i ułatwi świadczenie usług administracyjnych drogą elektroniczną.
W celu usprawnienia koordynacji realizowanych dużych projektów informatycznych na początku 2008 roku utworzono Centrum Projektów Informatycznych (CPI MSWiA). Centrum realizując m.in. nowe projekty jak ePUAP2 czy pl.ID potrafiło z ponad 6 miesięcznym wyprzedzeniem względem planowanych harmonogramów uruchomić procedury zatwierdzenia projektów i ich finansowania przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W CPI MSWiA powołano też Zespół Biznesowy ePUAP, tj. zespół analityków, prawników i ekspertów z dziedziny administracji, którzy mają za zadanie inwentaryzować, a następnie dążyć do umieszczania kolejnych usług administracyjnych na platformie ePUAP, zgodnie z wypracowanymi procedurami modelu świadczenia usług. Działania tego Zespołu skupione są przede wszystkim na współpracy międzyresortowej.
NIK w zaleceniach pokontrolnych wnosił m.in. o:
wypracowanie i przedstawienie rządowi koncepcji realizacji II etapu STAP
Trwają prace nad nowelizacją uchwały Rady Ministrów dot. realizacji STAP, która obecnie jest w konsultacjach międzyresortowych (główne powody to przestarzałość techniczna, konieczność aktualizacji zakresu usług i co szczególnie istotne, pojawi się możliwość wykorzystania środków unijnych, o czym wcześniej nie było mowy). Ponadto doprecyzowano koncepcję konsolidacji obecnych zasobów telekomunikacyjnych administracji publicznej, co pozwoli wprowadzić realne oszczędności, tak aby dla każdego systemu informatycznego nie budowano odrębnej sieci. Przykładem jest warszawski GOVNET wykorzystywany przez wszystkie urzędy centralne oraz rozpoczęta realizacja sieci 112 z funduszy europejskich. W momencie zatwierdzenia ww. uchwały - na posiedzeniu KRMiŁ zostanie zaprezentowana koncepcja II etapu STAP. De facto jest nią projekt nowej uchwały.
doprowadzenie do pełnej funkcjonalności e-PUAP i zachęcenie organów administracji do integracji ich rozwiązań z tą platformą.
Na platformie udostępnione zostały odpowiednie usługi sieciowe (WebService, w trybie PUSH i PULL) wraz z dokumentacją i przykładową aplikacją, które umożliwiają integrację systemów dziedzinowych z platformą ePUAP. Rozwiązanie to funkcjonuje już w kilku urzędach i świadczy o technicznej możliwości przeprowadzenia takiej operacji. W praktyce oznacza to, iż urząd posługujący się w postępowaniu administracyjnym systemem obiegu/zarządzania dokumentami, może nie „zaglądając" ręcznie do skrzynek ePUAP-owych, automatycznie pobierać dokumenty i umieszczać je bezpośrednio na właściwym stanowisku pracy. Podobna funkcjonalność działa w drugą stronę, przez co urzędy mogą doręczać dokumenty swoim klientom w postaci elektronicznej, bezpośrednio z własnych systemów poprzez platformę ePUAP.
W celu zachęcenia urzędów do dostarczania elektronicznych usług publicznych z wykorzystaniem portalu ePUAP, MSWiA organizuje także warsztaty, podczas których w praktyczny sposób prezentowane są możliwości integracyjne platformy. W trakcie tych spotkań zbierane są też uwagi i wnioski, które pozwalają stale poprawiać jakość integracyjnych aspektów funkcjonowania platformy. Zdając sobie sprawę ze znaczenia zwiększania świadomości wśród urzędników oraz klientów administracji, MSWiA planuje kolejne warsztaty oraz cykl konferencji w przedmiotowym zakresie.
Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - www.mswia.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
NIK wskazał poważne błędy w przetargach unijnych
Czternaście najwyższych organów kontroli państw UE zaangażowało się wspólnie z Europejskim Trybunałem Obrachunkowym w równoległą analizę błędów w zamówieniach publicznych współfinansowanych z funduszy strukturalnych. Ich raport został przyjęty w Rydze przez Komitet Kontaktowy Prezesów Najwyższych Organów Kontroli UE i ETO. Podpisał go m.in. prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Najwięcej (...)
Miażdżące wyniki po kontroli NIK: transport nie korzysta z biopaliw
Mimo zobowiązań Polski wynikających z prawa unijnego i pomocy finansowej państwa, nie udało się upowszechnić w Polsce wykorzystywania biopaliw ciekłych i biokomponentów w transporcie - wynika z raportu NIK. Zainteresowanie jest znikome, o czym świadczy m.in. zaledwie 4,6 proc. samochodów przystosowanych do spalania biopaliw ciekłych kupionych przez administrację publiczną w latach 2009-2012. (...)
NIK o ochronie brzegów morskich
Instytucje państwa nie wiedzą, czy skutecznie zapobiegają degradacji wybrzeża i zmniejszaniu się plaż Bałtyku - wynika z raportu Najwyższej izby Kontroli. Według obecnie obowiązującego stanu prawnego organy administracji morskiej mają utrzymać linię brzegową z 2000 roku, choć od kontroli NIK sprzed pięciu lat wiadomo, że nie mają wiedzy jak ona przebiegała. Mimo zaleceń (...)
NIK ostro o 112 i systemie ochrony przed klęskami
Numer alarmowy 112 wciąż sprawia problemy, bo zamiast centrów powiadamiania ratunkowego mamy tylko centra telefoniczne. Zmiana sytuacji raczej nie nastąpi do końca tego roku, jak planowano - uważa Najwyższa Izba Kontroli. Raport NIK dotyczący systemu ochrony ludności przed klęskami żywiołowymi i sytuacjami kryzysowymi podaje przykłady dobrych rozwiązań stosowanych przez inne państwa (...)
Ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA
Ustawa z podpisem prezydenta Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 15 grudnia 2022 r. o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Celem ustawy jest przekształcenie Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w instytut badawczy, udzielający świadczeń opieki zdrowotnej wszystkim pacjentom na dotychczasowych zasadach. Ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym (...)
Projekt ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA
Projekt przyjęty przez rząd 18 października br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Przewiduje on powołanie Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA. PIM powstanie w drodze przekształcenia istniejącego obecnie Centralnego Szpitala (...)
Jak instytucje kościelne mogą uzyskać osobowość prawną na podstawie prawa polskiego?
Inne instytucje kościelne mogą na wniosek władzy kościelnej uzyskać osobowość prawną na podstawie prawa polskiego. Jakie instytucje obejmuje przepis Konkordatu? Zgodnie z instrukcją z dnia 15 czerwca 2000 r. dotyczącą zakresu i sposobu uzyskania osobowości pranej przez instytucje kościelne na podstawie prawa polskiego (art. 4 ust. 3 Konkordatu), w związku z wejściem w życie (...)
Rusza szpital na Stadionie Narodowym
Od 29 października br. swoją działalność związaną z leczeniem pacjentów chorych na COVID-19 ma prowadzić pierwszy w kraju szpital tymczasowy. Obiekt powstał na terenie Stadionu Narodowego i jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. O rozpoczęciu pracy placówki poinformowali na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, ministrowie Michał Dworczyk (...)
Kontroli nie ma, promienie harcują...
NIK opublikował wyniki najnowszej kontroli. Izba przyjrzała się temu, jak funkcjonuje w Polsce monitoring pól elektromagnetycznych, których źródłem są m.in. nadajniki telefonii komórkowej. NIK o działaniach organów administracji publicznej w zakresie ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym pochodzącym od urządzeń telefonii komórkowej Wnioski (...)
Ustawa śmieciowa. Raport NIK ujawnił smutna rzeczywistość
Wprowadzony dwa lata temu nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi nie doprowadził do rozwiązania problemu „dzikich wysypisk”, których przybywa zamiast ubywać. Rosną także koszty gospodarowania odpadami, bo gminy nie potrafią rzetelnie oszacować ilości wytwarzanych śmieci i asekuracyjnie nakładają na mieszkańców wyższe opłaty. Poza tym z firmami odbierającymi śmieci (...)
Już w marcu przestrzegano o braku planu ochrony przeciwpowodziowej
W marcu 2010 roku został opublikowany raport NIK-u o bezczynności samorządów w zakresie opracowania planów ochrony przeciwpowodziowej. E-prawnik pisał o raporcie zaraz po jego opublikowaniu. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem i raportem opublikowanym na początku 2010 roku. ochrona przeciwpowodziowa, raport, NIK, powódź
NIK: Ochrona zwierząt wymaga zmian w prawie
W ubiegłym roku NIK sprawdziła, jak gminy wywiązują się z zadań związanych z ochroną zwierząt. Chodziło głównie o bezdomne psy i koty, które powinny mieć zapewnioną opiekę w schroniskach. Kontrola wykazała, że poprawa losu bezdomnych zwierząt wymaga m.in. zmian w prawie. NIK zgłosiła szereg wniosków de lege ferenda, o których prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski poinformował (...)
Tylko do 30 października 2005 r. można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu LIFE-Środowisko - Projekty demonstracyjne. To już ostatni termin. Program ten dotyczy dużych innowacyjnych projektów w zakresie ochrony środowiska. Jakie projekty są współfinansowane? O dofinansowanie mogą się ubiegać podmioty posiadające osobowość prawną z państw Unii Europejskiej (...)
Zmiana kryteriów wyboru projektów w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka
Rząd w Planie Stabilności i Rozwoju przedstawionym 30 listopada 2008 r. zapowiedział przyspieszenie inwestycji współfinansowanych ze środków UE, w tym między innymi rozszerzenie skali możliwych zaliczek dla beneficjentów projektów nawet do 100% wartości projektu. Jest to na razie tylko plan, który nie ma żadnego przełożenia na konkretne decyzje. Jednak powoli następują zmiany w dostępie (...)
Fundusze strukturalne UE w Polsce
Czym są fundusze strukturalne Unii Europejskiej? Fundusze strukturalne są instrumentem realizacji polityki regionalnej Unii Europejskiej, nazywanej również polityką strukturalną. Rolą funduszy strukturalnych jest zwiększanie spójności społecznej i gospodarczej państw członkowskich Unii poprzez wspieranie regionów słabiej rozwiniętych. Wraz z wejściem do Unii Europejskiej (...)
Likwidacja pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych bez ograniczenia powierzchni
Będą zmiany w prawie budowalnym... Minister Waldemar Buda na konferencji prasowej zapowiedział zmiany w prawie budowalnym, a wśród nich, rozszerzenie możliwości budowy w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych, bez limitu powierzchni użytkowej. Minister przekazał w ręce obywateli także pakiet projektów domów jednorodzinnych do 70 m kw. do pobrania za darmo, (...)
Skorzystaj z programu PHARE 2003!
PHARE 2003 jest to ostatnią edycją programu przedakcesyjnego PHARE. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, z opóźnieniem, dopiero 14 lipca br. ogłosiła zaproszenia do składania w wyznaczonych terminach wniosków o udzielenie wsparcia. W sumie do rozdysponowania będzie ponad 35 mln EUR. W tej edycji stosunkowo więcej środków przeznaczono na projekty inwestycyjne. Na PHARE 2003 składają (...)
Rejestracja jachtów prosta, szybka, tania i przez Internet
Ustawa o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m dotyczy stworzenia jednolitego rejestru jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m (obejmującego jednostki śródlądowe i morskie, żaglowe i motorowe, w tym przeznaczone do połowu ryb) z pozostawieniem możliwości rejestracji w Izbach Morskich w przypadku hipoteki morskiej, (...)
Profil zaufany założysz w okienku pocztowym
Poczta Polska uruchomiła usługę wspierającą funkcjonowanie elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej. Od 19 grudnia za jej pośrednictwem można aktywować tak zwany profil zaufany, dzięki któremu załatwisz wiele spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu. Aktualnie usługa dostępna jest wyłącznie w pięciu warszawskich placówkach. Pracownik urzędu pocztowego (...)
E-czynny żal w sprawach karnoskarbowych wciąż możliwy i skuteczny
Zmiany w art. 16 § 4 Kodeksu karnego skarbowego wprowadzone ustawą o doręczeniach elektronicznych nie modyfikują treści merytorycznej przewidzianych tam regulacji. Złożenie czynnego żalu drogą elektroniczną (np. e-PUAP, e-Urząd Skarbowy) od 5 października 2021 r. pozostaje skuteczne. Wolą ustawodawcy było, aby określenie „na piśmie” dotyczyło zarówno (...)
Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?
Sprzedajesz towary lub usługi i nie jesteś pewien czy używasz poprawnej klasyfikacji lub właściwej stawki VAT? Poproś o interpretację Krajową Informację Skarbową - złóż wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS) i skorzystaj z ochrony prawnej. ##baner## Jakich stawek VAT dotyczy WIS? 1 kwietnia 2020 r. wejdzie w życie tzw. nowa matryca stawek VAT, czyli katalog (...)
Kasy fiskalne dla kolejnych grup przedsiębiorców
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia o kasach fiskalnych. Od przyszłego roku ewidencję obrotów będą musiały prowadzić nowe grupy podatników. Przepisy rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących mają obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku. Dokument likwiduje zwolnienia z obowiązku (...)
Wkrótce będzie Ogólnopolska Sieć Edukacyjna
Ruszy OSE Już 1 września przyszłego roku pierwsze szkoły zaczną funkcjonować w Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). To nie tylko podłączenie do szybkiego internetu, ale również dostęp do treści edukacyjnych oraz darmowe narzędzia bezpieczeństwa w sieci, pozwalające jednocześnie identyfikować i przeciwdziałać globalnym i lokalnym zagrożeniom. – "Program (...)
Trzeci etap liberalizacji rynku energii i gazu
Oddzielenie działalności obrotowej i wytwórczej od przesyłowej, wzmocnienie uprawnień regulacyjnych, upowszechnianie inteligentnych systemów pomiarowych, a przede wszystkim wzmocnienie praw konsumenta i ochrona najbardziej wrażliwych odbiorców, to główne założenia trzeciego etapu liberalizacji rynku energii. Po wielu miesiącach negocjacji Parlament Europejski przyjął pakiet dyrektyw (...)
Umowa z ceną dynamiczną dla odbiorców energii
Tańsza energia dla aktywnych odbiorców Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez MKiŚ w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. (...)
Masz Internet? Sprawdź, czy i ile możesz odliczyć
Od 1 stycznia 2005 r. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawiła się nowa ulga. Podatnicy mogli więc skorzystać z tej preferencji po raz pierwszy w zeznaniu podatkowym składanym za 2005 r. Natomiast z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która poszyrzyła katalog uprawnionych do tej (...)
Internet jest miejscem publicznym w rozumieniu prawa - potwierdził Sąd Najwyższy. Uwzględniając kasację Rzecznika Praw Obywatelskich, SN nakazał ponowne zbadanie sprawy Mateusza S. Lidera stowarzyszenia Duma i Nowoczesność obwiniono o umieszczenie w miejscu publicznym (czyli w internecie) nieprzyzwoitych napisów i rysunków. Sąd Najwyższy: kasacja RPO zasadna Sąd (...)
Zgłoszenia do programu Certyfikat UKE
Certyfikowanie usług telekomunikacyjnych ma za zadanie przede wszystkim dopingowanie działań operatorów telekomunikacyjnych związanych z bezpieczeństwem użytkowników usług telekomunikacyjnych. Program ma również za zadanie zaszczepianie wśród użytkowników chęci korzystania z mediów elektronicznych w sposób rozważny i bezpieczny. Realizując przedmiotowy Program Urząd chce zwrócić (...)
Ulga na internet w rozliczeniu PIT za 2020 r.
Na czym polega tzw. ulga na internet? Podatnik, który w roku podatkowym płacił za użytkowanie sieci Internet ma prawo, po spełnieniu dodatkowych warunków, odliczyć od dochodu (przychodu) ponoszone przez siebie z tego tytułu wydatki. Odliczenia w ramach ulgi można dokonać wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych. ##baner## Jakie są warunki (...)
500+ - jak ubiegać się o świadczenie?
Program „Rodzina 500+” to 500 zł miesięcznie na każde dziecko niezależnie od dochodu. Od 1 lipca wnioski o świadczenie można składać przez Internet, a od 1 sierpnia także papierowo w urzędzie. Świadczenie 500 zł to wsparcie długofalowe. Kto otrzyma świadczenie? Program Rodzina 500+ to systemowe wsparcie polskich rodzin. Świadczenie wychowawcze w ramach Programu (...)