Od ubiegłego czwartku 60-letni mężczyźni mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę. Jakie warunki muszą spełnić? Ponad 100 tys. Polaków czekało na specjalną ustawę, która pozwoli im wcześniej zakończyć pracę i przejść na wymarzony odpoczynek. Ustawa już jest. Aby jednak z niej skorzystać trzeba spełnić kilka warunków. (...) Do tej pory 60-letni mężczyźni urodzeni przed 1949 r. na wcześniejszą emeryturę mogli przejść po 25 latach pracy. Ale uwaga! Musieli mieć orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy. Owo "orzeczenie" to dla wielu Polaków była bariera nie do pokonania. Mężczyźni domagali się emerytury w wieku 60 lat bez tego dokumentu, ale ZUS im zawsze odmawiał. Wszystko zmieniła ubiegłoroczna decyzja Trybunału Konstytucyjnego (TK). TK uznał, że skoro kobiety mają prawo do wcześniejszej emerytury, to takie samo prawo należy się mężczyznom i nakazał rządowi na zmianę ustawy emerytalnej.
Koniec dyskryminacji mężczyzn
Powiązane artykuły
Wolność działalności gospodarczej
W Prawie przedsiębiorców przewidziano m.in. zasadę wolności działalności gospodarczej i równości przedsiębiorców oraz zasadę „co nie jest prawem zabronione, jest (...)
Jak ubiegać się o rentę wdowią?
Po nowym roku ruszy przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią. W praktyce nie jest to nowe świadczenie, lecz prawo do wypłaty dwóch różnych świadczeń w określonym zbiegu. (...)
Zasada równego traktowania w zatrudnieniu
Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest zasada równego traktowania w zatrudnieniu. W związku z dostosowywaniem prawa polskiego do wymogów prawa Unii Europejskiej, zasada równego traktowania ze (...)
Emerytura dla twórców i artystów
Twórcy i artyści mogą przejść na emeryturę przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn. Sprawdź, czy spełniasz warunki, (...)
Okres ochronny przed emeryturą pracownika w wieku przedemerytalnym
Starość nie radość, młodość nie wieczność rzecze przysłowie. Zazwyczaj wiek pracownika jest dla niego zaletą. Im człowiek starszy, tym większe posiada doświadczenie zarówno zawodowe (...)
Dzierżawa 2025: Kompletny przewodnik prawny - umowa, obowiązki, prawo pierwokupu
Wszystko o dzierżawie w 2025 roku: jak zawrzeć umowę dzierżawy, jakie są obowiązki stron, prawo pierwokupu nieruchomości rolnych. Praktyczny przewodnik prawny z przykładami.
Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia?
Kompletny przewodnik po przedawnieniu roszczeń w 2025 roku. Terminy przedawnienia, skutki, ochrona konsumentów, mediacja i zawezwanie do próby ugodowej.
Zmiana terminów przedawnienia roszczeń
Chcąc dochodzić naszych roszczeń zawsze musimy pamiętać o terminach przedawnienia. Jest to istotne, albowiem upływ terminu przedawnienia, może spowodować wyłączenie możliwości dochodzenia przed (...)
Naganne zachowanie najemcy - wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego
Do umowy najmu prywatnego lokalu mieszkalnego zastosowanie znajdują nie tylko przepisy kodeksu cywilnego ale także ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu (...)
Podstawowe obowiązki pracownika i pracodawcy
Prawo pracy obejmuje przepisy określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, będących stronami stosunku pracy. Prezentujermy najistotniejsze informacje dotyczące obowiązków związanych (...)