Koniec dyskryminacji w pracy prawników
Zagraniczni adwokaci mogą już świadczyć w Polsce usługi w formie spółki komandytowo-akcyjnej.
Chodzi o prawników z Unii Europejskiej, którzy są wpisani na listę prowadzoną przez okręgową radę adwokacką.
Taką zmianę wprowadziła nowelizacja ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument obowiązuje od 13 września.
Od tego dnia wspomniani prawnicy mogą pracować w indywidualnej kancelarii, w zespole adwokackim, w spółce cywilnej i we wszystkich osobowych spółkach handlowych, czyli w spółce jawnej, partnerskiej, komandytowej czy komandytowo-akcyjnej.
Tak samo unijnemu prawnikowi, który widnieje na liście prowadzonej przez radę okręgowej izby radców prawnych, można już wykonywać stałą praktykę w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w kancelarii indywidualnej, spółce jawnej, spółce cywilnej, spółce komandytowo-akcyjnej, spółce komandytowej lub spółce partnerskiej.
Wyłącznym przedmiotem działalności spółek może być świadczenie pomocy prawnej. Wspólnikami w spółkach: cywilnej i partnerskiej mogą być wyłącznie prawnicy z Unii Europejskiej, adwokaci lub radcowie prawni, doradcy podatkowi lub rzecznicy patentowi, a wspólnikami w spółce jawnej oraz komplementariuszami w spółce komandytowo-akcyjnej lub spółce komandytowej mogą być ponadto prawnicy spoza Unii Europejskiej.
Nowela zlikwidowała lukę prawną dotyczącą prawników zagranicznych, która mogła sugerować ewentualną dyskryminację na polskim rynku usług.
PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 30 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 2011 nr 178 poz. 1058).
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?