Konsultacje w sprawie unijnej normy czasu pracy

Zgodnie z doniesieniem „Pulsu Biznesu" Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje w sprawie planowanego przeglądu zasad czasu pracy w Unii Europejskiej, związanego z proponowanym od 2004 r. ustawodawstwem mającym określić na poziomie unijnym maksymalny czas pracy pracownika oraz warunki jego wydłużenia, za zgodą pracownika (tzw. klauzula opt-out), z podaniem wartości maksymalnej. Głównym problemem było ustalenie czasu pracy lekarzy

Poprzednie konsultacje na poziomie państwa członkowskich zakończyły się klęską. Część państw członkowskich optowała przeciwko zaliczeniu nieaktywnego czasu dyżurów do normalnego czasu pracy. Wówczas tygodniowy czas pracy można by wydłużyć nawet do 65 godzin. Miał bowiem obowiązywać podział dyżurów na dwie części: aktywną, kiedy np. lekarz zajmuje się pacjentem, oraz nieaktywną, kiedy w gotowości czeka na telefon. Za takim rozwiązaniem optowała m.in. Polska.

Porady prawne

Po skierowaniu sprawy do konsultacji Partnerzy społeczni (przedstawiciele pracowników i pracodawców) mają sześć tygodni na przekazanie opinii, czy w ogóle UE powinna podjąć działania w tej sprawie, a jeśli tak, to jakie. Sama Komisja nie przesądza, po klęsce projektu z 2004 r., postulowanego kształtu nowego projektu.

"To, że nie udało się osiągnąć porozumienia przy zeszłorocznej próbie wprowadzenia zmian do przepisów dotyczących czasu pracy, nie oznacza, że problemy związane z obowiązującymi przepisami zniknęły. Potrzebujemy kompleksowego przeglądu zasad przeprowadzonego na podstawie rzetelnej oceny skutków kładącej szczególny nacisk na wymiar społeczny" - powiedział komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Laszlo Andor.

Z danych Eurostatu wynika, że pełnoetatowy pracownik pracuje w UE średnio 41,8 godzin tygodniowo (2007 r.).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika