2.7.2013

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Kto i na jakich zasadach ma płacić podatek leśny?

Od czego należy płacić podatek leśny?

Przedmiotem opodatkowania podatkiem leśnym są grunty leśne sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako lasy, z wyjątkiem lasów zajętych na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna.

Kto jest zobowiązany do zapłaty podatku?

 

Podmiotami obowiązanymi do zapłaty podatku leśnego są:

  • właściciel,
  • posiadacz samoistny,
  • użytkownik wieczysty,
  • w niektórych przypadkach posiadacz zależny lasu, tj. np. dzierżawca (gdy las stanowi własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego).

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy, a kiedy wygasa? 

 

Obowiązek podatkowy powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał tytuł prawny do lasu lub nastąpiło objęcie lasu w posiadanie.

Obowiązek podatkowy w podatku leśnym wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym przestały istnieć okoliczności uzasadniające ten obowiązek.

Jakie obowiązki mają podatnicy podatku leśnego?

 

Zgodnie z art. 6 ust. 2 i ust. 5 ustawy o podatku leśnym, podatnicy podatku leśnego są obowiązani składać organowi podatkowemu, właściwemu ze względu na miejsce położenia lasu, sporządzone na formularzach według ustalonego wzoru:

  • informacje o lasach (osoby fizyczne) w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego,
  • deklaracje na podatek leśny (osoby prawne i jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej) w terminie do dnia 15 stycznia roku podatkowego, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku.

Jeżeli las stanowi współwłasność (znajduje się w posiadaniu) osoby fizycznej oraz jednocześnie osoby prawnej, bądź jednostki organizacyjnej (w tym spółki) nieposiadającej osobowości prawnej - osoba fizyczna składa deklarację na podatek leśny oraz opłaca podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne. W tym przypadku osobie fizycznej nie jest doręczana decyzja ustalająca wysokość zobowiązania podatkowego.

Obowiązek składania informacji o lasach oraz deklaracji na podatek leśny dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień na mocy przepisów ustawy o podatku leśnym (w tym na mocy uchwały rady gminy) - art. 6 ust. 6 ustawy o podatku leśnym.

W gminach, w których rady gmin w drodze uchwały określiły warunki i tryb składania informacji o lasach oraz deklaracji na podatek leśny, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, możliwe jest składanie powyższych dokumentów przez Internet.

Podatnicy obowiązani są do złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego w organie podatkowym gminy (miasta) właściwym dla podatku leśnego. Obowiązek złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego nie dotyczy podatników, którym urząd skarbowy nadał numer identyfikacji podatkowej (NIP), oraz podatników, którzy dokonali w urzędzie skarbowym zgłoszenia identyfikacyjnego w związku z wykonywaniem obowiązków podatnika podatku dochodowego, od towarów i usług lub akcyzowego, płatnika podatków, płatnika składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne. Szczegółowe zasady składania zgłoszeń identyfikacyjnych i aktualizacyjnych w podatku rolnym określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie trybu składania zgłoszeń identyfikacyjnych oraz aktualizacyjnych przez podatników podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości.

Ile wynoszą stawki podatku leśnego?

 

Stawki podatku wynoszą:

  • od 1 ha - równowartość pieniężna 0,220 m3 drewna obliczona według średniej ceny sprzedaży drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy,
  • dla lasów ochronnych oraz lasów wchodzących w skład rezerwatów przyrody i parków narodowych - 50% stawki określonej wyżej.

Rada gminy może swoją uchwałą obniżyć kwotę stanowiącą średnią cenę sprzedaży drewna przyjmowaną jako podstawa obliczenia podatku leśnego na obszarze swej gminy.

W jakich terminach i w jaki sposób należy opłacać podatek leśny?

 

Płatności tego podatku:

  • osoby fizyczne muszą dokonywać w 4 ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego - do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego,
  • osoby prawne i jednostki organizacyjne, w tym spółki, nieposiadające osobowości prawnej muszą dokonywać za poszczególne miesiące - do 15 dnia każdego miesiąca.

Podatek uiszcza się przelewem na konto lub - w przypadku osób fizycznych - można płacić gotówką (jeśli pobór podatku dokonywany jest w formie inkasa).

Podstawa prawna:

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Kto musi płacić podatek leśny?

Kto musi płacić podatek leśny?

Jeśli jsteś właścicielem lasu, tj. masz grunt oznaczony w ewidencji gruntów i budynków „Ls”, czyli las, to musisz zapłacić podatek leśny. Sprawdź, jak to zrobić. podatek leśny, las, drzewa, gmina, Ls, podatnik, grunt, działka, opodatkowanie, obowiązek podatkowy, (...)

Kto i na jakich zasadach musi płacić podatek rolny?

Kto i na jakich zasadach musi płacić podatek rolny?

Od czego należy płacić podatek rolny? Przedmiotem opodatkowania podatkiem rolnym są grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów za podatek rolny, stawki podatku, podatnik, (...)

Kto i na jakich zasadach musi płacić podatek od środków transportowych?

Kto i na jakich zasadach musi płacić podatek od środków transportowych?

Przedmiot opodatkowania - czyli co podlega opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych? Przedmiotem opodatkowania podatkiem od środków transportowych są: podatek od środków transportowych, pojazd, przyczepa, naczepa, TIR, ciężarówka, autobus, samochody ciężarowe, (...)

Kto podlega (i co z tego ma) ubezpieczeniu zdrowotnemu obowiązkowo?

Kto podlega (i co z tego ma) ubezpieczeniu zdrowotnemu obowiązkowo?

Lista osób, które obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu jest bardzo obszerna. Świadczenia opieki zdrowotnej przysługują wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środ Kto podlega (...)

Kto i na jakich zasadach ma obowiązek zapewnienia odpowiednich poziomów odzysku odpadów opakowaniowych i poużytkowych?

Kto i na jakich zasadach ma obowiązek zapewnienia odpowiednich poziomów odzysku odpadów opakowaniowych i poużytkowych?

Kto ma obowiązek zapewnienia odpowiednich poziomów odzysku odpadów opakowaniowych i poużytkowych? Pewnej grupy przedsiębiorców dotyczą liczne obowiązki wynikające z ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi (...)

Jak złożyć wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16)?

Jak złożyć wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16)?

Rejestrujesz firmę w CEIDG lub zakładasz spółkę cywilną i nie wiesz jaką formę opodatkowania wybrać? A może już prowadzisz działalność i chcesz zmienić formę opodatkowania na kartę podatkową? Sprawdź, kto i na jakich zasadach może wybrać opodatkowanie w formie karty podatkowej. (...)

Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?

Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?

Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci? Prawnym obowiązkiem rodziców jest zapewnienie dziecku środków utrzymania do czasu, aż nie będzie ono w stanie utrzymywać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka pokrywają koszty związane z jego utrzymaniem i wychowaniem (...)

Kto i na jakich zasadach może emitować obligacje?

Kto i na jakich zasadach może emitować obligacje?

    Obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza – uprawnionego) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Przez obligacje, rodzaje obligacji, (...)

Wolontariat - Kto może zostać wolontariuszem i na jakich zasadach?

Wolontariat - Kto może zostać wolontariuszem i na jakich zasadach?

  W celu przedstawienia statusu wolontariusza, jego obowiązków oraz ochrony, jaką przyznaje mu prawo należy przedstawić również pojęcie działalności pożytku publicznego. Czym jest działalność pożytku publicznego? Czym jest działalność pożytku publicznego? Działalnością (...)

Kto i na jakich zasadach może założyć spółkę europejską

Kto i na jakich zasadach może założyć spółkę europejską

 W związku z działaniem i celem Unii Europejskiej, państwa członkowskie zmierzają do utworzenia m.in. rozwoju gospodarczego Wspólnoty, jak i do ujednolicenia systemu prawnego w tym zakresie. Wyrazem tego może być uregulowanie w prawie europejskim swoistych form paneuropejskich (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Podatek od spadku obejmującego nieruchomość i busa

Podatek od spadku obejmującego nieruchomość i busa

Na podstawie postanowienia Sądu z dnia 5.09.2006 r. spadek po zmarłym dnia 15.02.2006 r. JK nabyli: żona i dwójka dzieci (w tym jeden małoletni - lat 16) w udziale wynoszącym 1/3 część. Przedmiotem masy spadkowej są: nieruchomość o pow. 531 m2 zabudowana domem mieszkalnym o łącznej pow. (...)

Stowarzyszenie - REGON, NIP, likwidacja

Stowarzyszenie - REGON, NIP, likwidacja

W zeszłym roku założyliśmy i zarejestrowaliśmy w sądzie stowarzyszenie z działalnością gospodarczą. Z różnych przyczyn nigdy nie rozpoczęliśmy działalności stowarzyszenia, a tym bardziej nie rozpoczęliśmy działalności gospodarczej. Niedawno otrzymałem z sądu wezwanie do złożenia (...)

Dochody z wynajmu mieszknia

Dochody z wynajmu mieszknia

Czy dochody z wynajmu mieszkania podlegają opodatkowaniu? Jeśli tak to na jakiej zasadzie? (comiesięczny PIT-5?) Na jakich deklaracjach należy wykazywać ten dochód? Jakie konsekwencje grożą w przypadku nieujawnienia tych dochodów? Artykuł 10 ustęp 1 punkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób (...)

Likwidacja spółki cywilnej małżonków

Likwidacja spółki cywilnej małżonków

Jesteśmy małżeństwem i prowadzimy działalność jako dwuosobowa spółka cywilna. Obecnie żona chce zrezygnować z działalności i przekazać mi udziały (10%) w ramach wspólnoty małżeńskiej, ja zaś mam kontynuować działalność na bazie dotychczasowego majątku firmy . Ponieważ będzie (...)

Konsekwencje zbycia przedsiębiorstwa

Konsekwencje zbycia przedsiębiorstwa

Prowadzę działaność handlową (sklep) jako osoba fizyczna, opodatkowaną na zasadach ogólnych, jestem też płatnikiem podatku VAT. Oczywiście posiadam kasę rejestrującą. Z dniem 1 stycznia 2005 r. chciałabym przekazać firmę córce w formie darowizny. Niestety, zupełnie nie wiem z jakimi (...)

Działalność gospodarcza - sprzedaż ozdób

Działalność gospodarcza - sprzedaż ozdób

Jestem zarejestrowana w Urzędzie Pracy, bez prawa do zasiłku. Chcę ubiegać się o kredyt z Urzędu Pracy w wysokości 12.000 zł na otworzenie działalności gospodarczej. W tym celu muszę sporządzić biznes plan. Myślę o zajęciu się wytwarzaniem ozdób do domu (stroiki, małe obrazy, wszelkie (...)