16.6.2010

Zespół
e-prawnik.pl

Kto jest uczestnikiem procesu budowlanego?

Kto jest uczestnikiem procesu budowlanego?

Uczestnikami procesu budowlanego są w rozumieniu ustawy prawo budowlane:

  • inwestor

  • inspektor nadzoru inwestorskiego,

  • projektant,

  • kierownik budowy lub kierownik robót.

Warto przy tym pamiętać, iż nie należy utożsamiać inwestora na przykład  tylko z osobą fizyczną, bowiem inwestorem może być zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna, a także inna jednostka organizacyjna, która inicjuje podjęcie działalności budowlanej niezbędnej do realizacji zamierzonej inwestycji. Poza tym mianem inwestora można nazwać jeden z powyższych podmiotów tylko wtedy, gdy oprócz powyższego podmiot ten przeznacza odpowiednie środki na realizację takiej działalności, wykonuje lub zapewnia wykonanie opracowań i czynności wymaganych prawem budowlanym w celu przygotowania danej działalności budowlanej, realizuje inwestycję lub organizuje jej realizację, a w końcowym etapie danej działalności wykonuje czynności niezbędne do podjęcia użytkowania obiektu lub obiektów wykonanej inwestycji albo przekazuje je podmiotowi, który przystąpi do ich użytkowania. Inwestor zatem jest przede wszystkim organizatorem procesu budowlanego, a dopiero w dalszej kolejności staje się uczestnikiem tego procesu. 

Jakie są podstawowe obowiązki i uprawnienia inwestora?

  1. Do podstawowych obowiązków inwestora należy zorganizowanie procesu budowy, z uwzględnieniem zasad zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewnienie:

    • opracowania projektu budowlanego i, stosownie do potrzeb, innych projektów,

    • objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy,

    • opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,

    • wykonania i odbioru robót budowlanych,

    • w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, zapewnienie nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.

  2. Inwestor może ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego na budowie. Inwestor może również zobowiązać projektanta do sprawowania nadzoru autorskiego. W tym przypadku zależy to tylko i wyłącznie od decyzji inwestora i od jego oceny sytuacji.

Jednakże w niektórych wypadkach właściwy organ może w decyzji o pozwoleniu na budowę nałożyć na inwestora obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego, a także obowiązek zapewnienia nadzoru autorskiego w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych. Organ będzie zobowiązany do ustanowienia nadzoru inwestorskiego na przykład przy budowie obiektów budowlanych użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego o kubaturze 2500 m3 i większej, wpisanych do rejestru zabytków, w zakresie przebudowy, rozbudowy oraz wykonywania rekonstrukcji lub remontów, oraz budynków i budowli o wysokości nad terenem 15 m i większej.

Przy budowie obiektu budowlanego, wymagającego ustanowienia inspektorów nadzoru inwestorskiego w zakresie różnych specjalności, inwestor wyznacza jednego z nich jako koordynatora ich czynności na budowie.

  1. Inwestor jest także podmiotem, który może się zwracać z wszelkimi wnioskami dotyczącymi budowy - na przykład:
    • z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę, jeżeli budowa wymaga takiego pozwolenia, a on wykaże się niezbędnymi dokumentami do rozpoczęcia budowy, a ponadto złoży oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością

    • z wnioskiem o zatwierdzenie projektu lub podjęcie robót budowlanych po ich wstrzymaniu, gdy wcześniej dokonano samowoli budowlanej

    • z wnioskiem [o pozwolenie na użytkowanie (przed wystąpieniem o wydanie takiej decyzji inwestor musi zawiadomić Inspekcję Ochrony Środowiska, Państwową Inspekcję Sanitarną, Państwową Inspekcję Pracy i Państwową Straż Pożarną - zgodnie z właściwością wynikającą z przepisów szczególnych - o zakończeniu budowy i zamiarze przystąpienia do użytkowania).

Jakie są podstawowe obowiązki projektanta?

Do podstawowych obowiązków projektanta należy:

Do podstawowych obowiązków projektanta należy:

  • opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (jest ona wydawana w wypadku realizacji przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko lub przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko), lub w pozwoleniu na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich , wymaganiami ustawy, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej ;

  • zapewnienie, w razie potrzeby, udziału w opracowaniu projektu osób posiadających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności oraz wzajemne skoordynowanie techniczne wykonanych przez te osoby opracowań projektowych, zapewniające uwzględnienie zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w procesie budowy, z uwzględnieniem specyfiki projektowanego obiektu budowlanego;

  • sporządzenie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia ze względu na specyfikę projektowanego obiektu budowlanego, uwzględnianej w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia;

  • uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych w zakresie wynikającym z przepisów;

  • wyjaśnianie wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań;

  • sporządzanie lub uzgadnianie indywidualnej dokumentacji technicznej wyrobu budowlanego, wykorzystywanego w toku procesu budowlanego

  • sprawowanie nadzoru autorskiego na żądanie inwestora lub właściwego organu w zakresie stwierdzania w toku wykonywania robót budowlanych zgodności realizacji z projektem oraz uzgadniania możliwości wprowadzenia rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

  Kupiłeś działkę budowlaną i zamierzasz postawić na niej swój wymarzony dom. Wiesz od czego zacząć - przynajmniej tak Ci się wydaje. Co innego jednak teoria, co innego praktyka. Czy w ogóle te wszystkie pojęcia prawne są Ci do czegokolwiek potrzebne? Czy musisz znać prawo (...)

Kompetencje Inspektora Nadzoru Budowlanego - opinia prawna

Kompetencje Inspektora Nadzoru Budowlanego - opinia prawna

Stan faktyczny Inwestor uzyskał pozwolenie na użytkowanie naszego budynku w grudniu 2002 r. Pozwolenie zostało uzyskane tylko na podstawie zgłoszenia do urzędu bez kontroli, wtedy nieobowiązkowej. Budynek posiada garaż podziemny, po kilku miesiącach okazało się, że w garażu pojawia się woda. (...)

Kto może pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie?

Kto może pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie?

 Jakich samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie dotyczą nowe przepisy?Od 31 maja 2006 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Do spraw wszczętych i niezakończonych (...)

Jak dokończyć budowę, gdy deweloper nie wywiązuje się z umowy

Jak dokończyć budowę, gdy deweloper nie wywiązuje się z umowy

Deweloper nie wywiązał się w terminie z umów zawartych z przyszłymi właścicielami lokali (wnioskodawców w postępowaniu przed Sądem Rejonowym). Nie zakończył w umówionym terminie budowy domu mieszkalno-usługowego, nie wyodrębnił odrębnej własności lokali i nie przeniósł tego (...)

Zmienione Prawo zamówień publicznych

Zmienione Prawo zamówień publicznych

W styczniu 2021 roku zmieniają się zasady i procedury zamówień publicznych. Sprawdź kto musi stosować nowe przepisy, jakie są nowe tryby zamówień i najważniejsze reguły dotyczące przygotowania i złożenia oferty w zamówieniu publicznym. ##baner## Co to są zamówienia (...)

Zakres odpowiedzialności komandytariusza

Zakres odpowiedzialności komandytariusza

  Charakter prawny odpowiedzialności komandytariusza Komandytariusz odpowiada ze zobowiązania spółki w sposób bezpośredni, solidarny, subsydiarny, osobisty i ograniczony do wysokości sumy komandytowej. Osobisty charakter odpowiedzialności oznacza ponoszenie jej całym swoim majątkiem (...)

Jak rozwiązać przysposobienie (adopcję)?

Jak rozwiązać przysposobienie (adopcję)?

  W jaki sposób może ustać stosunek" przysposobienia (adopcji)? Do sposobów ustania tego stosunku należy: ustanie przysposobienia z mocy samego prawa (ex lege, np. w razie późniejszego ustalenia macierzyństwa przysposabiającej lub ojcostwa przysposabiającego (...)

Udział rzeczników interesu społecznego w postępowaniu w sprawach cywilnych

Udział rzeczników interesu społecznego w postępowaniu w sprawach cywilnych

    W jakich przypadkach prokurator lub Rzecznik Praw Obywatelskich może wziąć udział w postępowaniu cywilnym? Prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym toczącym się już postępowaniu, jeżeli według jego oceny (...)

Kiedy można starać się o mieszkanie komunalne?

Kiedy można starać się o mieszkanie komunalne?

  Co to jest mieszkaniowy zasób gminy? Tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej należy do zadań gminy. Gmina powinna zapewnić lokale socjalne i lokale zamienne, a także zaspokajać potrzeby mieszkaniowe gospodarstw domowych o niskich (...)

Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – co wtedy?

Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – co wtedy?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy określa między innymi przeznaczenie terenu oraz zasady kształtowania zabudowy na objętych nim obszarach. Nie wszystkie tereny są jednak objęte zakresem obowiązywania planów miejscowych. Jakie kroki powinien wówczas podjąć potencjalny (...)

Zieleń i mała retencja zamiast betonu...

Zieleń i mała retencja zamiast betonu...

Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego Kończy się przygotowywanie projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt (...)

Lokal za Grunt

Lokal za Grunt

Dlaczego wprowadzono rozwiązanie? Lokal za Grunt to instrument rozwoju inwestycji. Dzięki temu rozwiązaniu rząd chce ograniczyć bariery w pozyskiwaniu przez inwestorów nieruchomości o potencjale inwestycyjnym oraz zwiększać elastyczność samorządów w podejmowaniu decyzji (...)

Uproszczenia w budownictwie

Uproszczenia w budownictwie

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Co przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw? Proces (...)

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego – co to jest? Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego to stopniowe przechodzenie na online procesu wypełniania wniosków i pozwoleń budowlanych wprowadzane od sierpnia br. Celem jest uproszczenie i skrócenie procesu o kilka do kilkunastu (...)

Zmiany w zasadach projektowania dróg publicznych

Zmiany w zasadach projektowania dróg publicznych

21 września 2022 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych. Co reguluje nowe rozporządzenie? Zastąpi ono dotychczas obowiązujące trzy inne rozporządzenia: Ministra (...)

Nowocześniejszy proces inwestycyjno-budowlany

Nowocześniejszy proces inwestycyjno-budowlany

Od papierowej do cyfrowej dokumentacji  Już na początku sierpnia br. rozpoczęła się cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. Od tego dnia w serwisie e-budownictwo (e-budownictwo.gunb.gov.pl) można pobrać i wypełnić formularze dot. procesu budowlanego. Rząd chce, żeby już jesienią (...)

Cyfryzacja w budownictwie postępuje...

Cyfryzacja w budownictwie postępuje...

Kolejny etap cyfryzacji w budownictwie - jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? Dziennik budowy w formie elektronicznej, elektroniczna książka obiektu budowlanego czy też elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane to usprawnienia, na które czeka branża (...)

Cyfryzacja w budownictwie w trakcie

Cyfryzacja w budownictwie w trakcie

Teraz książkę obiektu budowlanego i dziennik budowy łatwo założysz i poprowadzisz online Od 2020 r. budownictwo przechodzi krok po kroku transformację cyfrową. Proces ten wspierają przepisy prawne, które przyspieszają kolejne usprawnienia w tym obszarze. Wśród najnowszych narzędzi (...)

Kolejny krok milowy w cyfryzacji procesu budowlanego

Kolejny krok milowy w cyfryzacji procesu budowlanego

Teraz książkę obiektu budowlanego oraz dziennik budowy łatwo założysz i poprowadzisz online. A od czerwca ruszy System Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. To kolejne etapy cyfryzacji procesu budowalnego. – "Połączenie narzędzi cyfrowych podnosi produktywność pracy (...)

Sejm przyjął 2 ważne ustawy z sektora mieszkaniowego i budownictwa

Sejm przyjął 2 ważne ustawy z sektora mieszkaniowego i budownictwa

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych oraz ustawa o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw zostały przyjęte przez Sejm. ##baner## Czego dotyczą nowe ustawy?  - "Przyjęta  przez Sejm RP ustawa (...)

Uproszczenia w budownictwie

Uproszczenia w budownictwie

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Co przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw? Proces (...)

Kompetencje Inspektora Nadzoru Budowlanego - opinia prawna

Kompetencje Inspektora Nadzoru Budowlanego - opinia prawna

Stan faktyczny Inwestor uzyskał pozwolenie na użytkowanie naszego budynku w grudniu 2002 r. Pozwolenie zostało uzyskane tylko na podstawie zgłoszenia do urzędu bez kontroli, wtedy nieobowiązkowej. Budynek posiada garaż podziemny, po kilku miesiącach okazało się, że w garażu pojawia się woda. (...)

Kto może pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie?

Kto może pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie?

 Jakich samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie dotyczą nowe przepisy?Od 31 maja 2006 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Do spraw wszczętych i niezakończonych (...)

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego – co to jest? Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego to stopniowe przechodzenie na online procesu wypełniania wniosków i pozwoleń budowlanych wprowadzane od sierpnia br. Celem jest uproszczenie i skrócenie procesu o kilka do kilkunastu (...)

Zmiany w zasadach projektowania dróg publicznych

Zmiany w zasadach projektowania dróg publicznych

21 września 2022 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych. Co reguluje nowe rozporządzenie? Zastąpi ono dotychczas obowiązujące trzy inne rozporządzenia: Ministra (...)

Nowocześniejszy proces inwestycyjno-budowlany

Nowocześniejszy proces inwestycyjno-budowlany

Od papierowej do cyfrowej dokumentacji  Już na początku sierpnia br. rozpoczęła się cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. Od tego dnia w serwisie e-budownictwo (e-budownictwo.gunb.gov.pl) można pobrać i wypełnić formularze dot. procesu budowlanego. Rząd chce, żeby już jesienią (...)

Cyfryzacja w budownictwie postępuje...

Cyfryzacja w budownictwie postępuje...

Kolejny etap cyfryzacji w budownictwie - jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? Dziennik budowy w formie elektronicznej, elektroniczna książka obiektu budowlanego czy też elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane to usprawnienia, na które czeka branża (...)

Cyfryzacja w budownictwie w trakcie

Cyfryzacja w budownictwie w trakcie

Teraz książkę obiektu budowlanego i dziennik budowy łatwo założysz i poprowadzisz online Od 2020 r. budownictwo przechodzi krok po kroku transformację cyfrową. Proces ten wspierają przepisy prawne, które przyspieszają kolejne usprawnienia w tym obszarze. Wśród najnowszych narzędzi (...)

Kolejny krok milowy w cyfryzacji procesu budowlanego

Kolejny krok milowy w cyfryzacji procesu budowlanego

Teraz książkę obiektu budowlanego oraz dziennik budowy łatwo założysz i poprowadzisz online. A od czerwca ruszy System Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. To kolejne etapy cyfryzacji procesu budowalnego. – "Połączenie narzędzi cyfrowych podnosi produktywność pracy (...)

Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

  Kupiłeś działkę budowlaną i zamierzasz postawić na niej swój wymarzony dom. Wiesz od czego zacząć - przynajmniej tak Ci się wydaje. Co innego jednak teoria, co innego praktyka. Czy w ogóle te wszystkie pojęcia prawne są Ci do czegokolwiek potrzebne? Czy musisz znać prawo (...)

Sejm przyjął 2 ważne ustawy z sektora mieszkaniowego i budownictwa

Sejm przyjął 2 ważne ustawy z sektora mieszkaniowego i budownictwa

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych oraz ustawa o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw zostały przyjęte przez Sejm. ##baner## Czego dotyczą nowe ustawy?  - "Przyjęta  przez Sejm RP ustawa (...)

Więcej tanich mieszkań na wynajem - projekt idzie do Sejmu

Więcej tanich mieszkań na wynajem - projekt idzie do Sejmu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, przedłożony przez ministra rozwoju. Rząd chce wspierać najemców mieszkań, którzy nie mają pieniędzy na opłacenie czynszu, bo z powodu pandemii COVID-19 (...)

2 ważne ustawy dla mieszkalnictwa i budownictwa

2 ważne ustawy dla mieszkalnictwa i budownictwa

Prezydent podpisał nowelizację dwóch ważnych ustawy z sektora mieszkalnictwa i budownictwa Przyjęte przez Sejm 7 lipca 2022 r. ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych oraz ustawa o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych (...)

Projekt uproszczenia procesu inwestycyjno-budowlanego

Projekt uproszczenia procesu inwestycyjno-budowlanego

Uproszczenie procedur budowlanych w zgodzie z ładem przestrzennym jeszcze w tym roku - "Do konsultacji społecznych trafił projekt tzw. ustawy inwestycyjnej. Nowe przepisy mają ułatwić i przyśpieszyć inwestycje budowlane" – powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz (...)

Nowe rozporządzenia związane z cyfryzacją procesu inwestycyjno-budowlanego

Nowe rozporządzenia związane z cyfryzacją procesu inwestycyjno-budowlanego

O jakie rozporządzenia chodzi? 29 czerwca 2021 r. w Dzienniku Ustaw zostały opublikowane nowe rozporządzenia związane z projektem cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego. Chodzi o: rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 25 czerwca 2021 r. w sprawie wzoru oświadczenia (...)

Więcej mieszkań na wynajem

Więcej mieszkań na wynajem

Sejm uchwalił społeczną część pakietu mieszkaniowego Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe w TBS, możliwość (...)

Projekty dot. branży budowlanej

Projekty dot. branży budowlanej

1 września rozpoczęły się konsultacje publiczne projektów ustaw regulujących funkcjonowanie administracji budowlanej oraz zawodów architekta, inżyniera budownictwa i urbanisty. Chodzi o 2 ustawy towarzyszące Kodeksowi urbanistyczno-budowlanemu, przygotowane jako element spójnej (...)

Nowy Polski Ład

Nowy Polski Ład

Polski Ład to plan odbudowy naszej gospodarki.  Restart podatkowy w #PolskiŁad Ważne miejsce w Polskim Ładzie zajmuje restart podatkowy. Rząd chce, by system podatkowy w Polsce był bardziej sprawiedliwy. Podnosi kwotę wolną do 30 tys. zł i podwyższa limit dla drugiego (...)

Projekt zmian w prawie budowlanym i zagospodarowaniu przestrzennym!

Projekt zmian w prawie budowlanym i zagospodarowaniu przestrzennym!

Projekt zmiany ustawy Prawo budowlane, ustawy - o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw został przedstawiony przez do konsultacji społecznych przez Ministerstwo Infrastruktury. Merytorycznie zajmuje się nim Departament Nieruchomości i Planowania Przestrzennego (...)

Znowelizowane prawo geodezyjne i kartograficzne

Znowelizowane prawo geodezyjne i kartograficzne

Ułatwiony dostęp do danych planistycznych przy pomocy internetu, przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz upowszechnienie zbiorów danych przestrzennych dotyczących dokumentów planistycznych – to efekty zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Legalizacja samowoli budowlanej

Legalizacja samowoli budowlanej

Na sąsiedniej działce wybudowano w 2008 r. w pasie drogowym trasy S8 napowietrzną linię energetyczną na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przez starostę, które zostało następnie unieważnione z urzędu przez wojewodę (z uwagi na naruszenie właściwości). Nie zostałem w ogóle poinformowany (...)

Czas na wszczęcie postępowania przygotowawczego

Czas na wszczęcie postępowania przygotowawczego

Zgłosiłam do prokuratury przestępstwo z art. 234 i 235 kk. Do chwili obecnej (ponad miesiąc) nie mam żadnej informacji, czy zajęto się sprawą. Czy jest jakiś czas proceduralny na powiadomienie mnie przez prokuraturę o wszczęciu śledztwa? Czy i jak powinnam upomnieć się o taką informację? (...)

Szkoda wyrządzona sąsiadowi przez wykonawcę

Szkoda wyrządzona sąsiadowi przez wykonawcę

W lipcu 2008 zleciłem wykonanie ogrodzenia mojej posesji firmie D, która w zakresie swojej działalności prowadzi takie prace budowlane. Przed rozpoczęciem robót firma otrzymała ode mnie wyrys z mapy geodezyjnej z zaznaczonym przebiegiem mediów na mojej działce i w jej pobliżu. Podczas wykonywania (...)

Budowa na dzierzawionej nieruchomości

Budowa na dzierzawionej nieruchomości

Matka która jest właścicielem działki przyzagrodowej o pow. 30 arów chce wydzierżawić córce część tej działki o powierzchni 8 arów pod budowę domu jednorodzinnego. Zgodnie z planem zagospodarowania działka przyzagrodowa posiada budynek mieszkalny i gospodarcze z przeznaczeniem na budownictwo (...)

Czy firma budowlana odpowiada za samowolę?

Czy firma budowlana odpowiada za samowolę?

Firma budowlana przebudowała stary dom jednorodzinny na wielorodzinny na zlecenie inwestora. Po pewnym czasie okazało się, że inwestor nie miał pozwolenia na budowę ani przebudowę domu. Firma budowlana otrzymała za swą usługę wynagrodzenie zgodne z umową ustną na podstawie wystawionej faktury (...)

Podatek od spadku obejmującego nieruchomość i busa

Podatek od spadku obejmującego nieruchomość i busa

Na podstawie postanowienia Sądu z dnia 5.09.2006 r. spadek po zmarłym dnia 15.02.2006 r. JK nabyli: żona i dwójka dzieci (w tym jeden małoletni - lat 16) w udziale wynoszącym 1/3 część. Przedmiotem masy spadkowej są: nieruchomość o pow. 531 m2 zabudowana domem mieszkalnym o łącznej pow. (...)

Wymagania zawodowe dla kierownika budowy

Wymagania zawodowe dla kierownika budowy

Chcę wyznaczyć kierownika budowy. Kto może pełnić funkcję kierownika budowy? Czy są wymagane specjalne uprawnienia? Zgodnie z prawem budowlanym za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego (...)

Czy jako pieszy mogłem zostać ukarany mandatem za powodowanie niebezpieczeństwa na drodze?

Czy jako pieszy mogłem zostać ukarany mandatem za powodowanie niebezpieczeństwa na drodze?

Czy jako pieszy mogłem zostać ukarany mandatem za powodowanie niebezpieczeństwa na drodze? Zgodnie z art. 86 par. 1 k.w. kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny. Wobec tego powstaje pierwsza wątpliwość odnośnie (...)

Zwrot kosztów w przypadku zastępstwa procesowego

Zwrot kosztów w przypadku zastępstwa procesowego

Była małżonka złożyła pozew przeciwko byłemu mężowi o ograniczenie władzy rodzicielskiej wspólnych małoletnich dzieci. Wcześniej sąd orzekł, iż miejsce zamieszkania dzieci jest przy matce. Byli małżonkowie zamieszkują obecnie w dość dużej odległości od siebie (ok. 250 km). Aby (...)

Opłaty sądowe a postępowanie adopcyjne

Opłaty sądowe a postępowanie adopcyjne

Czy sprawy o adopcję są zwolnione z opłat sądowych? Czy zwolnienie z tych opłat następuje automatycznie, czy wymaga złożenia wniosku i w jakiej formie? Czy uczestnik postępowania o adopcję mieszkający stale za granicą może domagać się od sądu zwrotu kosztów transportu na posiedzenie (...)

Zakres pełnomocnictwa procesowego

Zakres pełnomocnictwa procesowego

Uczestnik prawomocnie zakończonego postępowania chce odzyskać koszty sądowe od wnioskodawcy. Przebywa jednakże za granicą. Czy ustanowiony przez niego wcześniej pełnomocnik (radca prawny), który go reprezentował w postępowaniu może zwrócić się do sądu o zwrot kosztów na swoje konto i (...)

Inspektor nadzoru inwestorskiego

Inspektor nadzoru inwestorskiego

Moja firma (państwowy zakład budżetowy) podjęła inwestycję budowlaną. W związku z tym zobowiązaliśmy się w umowie z wykonawcą na powołanie z naszej strony inspektora nadzoru budowlanego. Jak ustalić wartość wynagrodzenia takiego inspektora nadzoru? Czy jest to jakiś procent od wartości (...)

Zmiana sposobu użytkowania budynku

Zmiana sposobu użytkowania budynku

Jestem właścicielem obiektu zabytkowego. Aktualnie figuruje on w ewidencji jako budynek biurowy. Przygotowane są projekty na zmianę jego użytkowania z biurowego na mieszkalny. Na prowadzenie robót konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Czy w związku z tym muszę wcześniej wystąpić (...)

Domy letniskowe i budynki wolno stojące

Domy letniskowe i budynki wolno stojące

Jestem właścicielem dziłaki leśnej pod zabudowę letniskową o powierzchni 1000 m2. Proszę odpowiedzieć, co zgodnie z prawem mogę na takiej działce postawić i czy jest to ograniczone wielkościowo? Proszę napisać także czy budynki, które nie są trwale związane z gruntem wymagają pozwoleń (...)

Zakres działań Inspektora Nadzoru Budowlanego

Zakres działań Inspektora Nadzoru Budowlanego

Czy można złożyć pismo w Nadzorze Budowlanym z wnioskiem o sprawdzenie między innymi odległości własnego budynku od granic działki na etapie stawiania fundamentów, aby uniknąć późniejszych problemów w tym zakresie? Proszę o informację, do którego etapu budowy (najpóźniej) może Nadzór (...)

Czy jako pieszy mogłem zostać ukarany mandatem za powodowanie niebezpieczeństwa na drodze?

Czy jako pieszy mogłem zostać ukarany mandatem za powodowanie niebezpieczeństwa na drodze?

Czy jako pieszy mogłem zostać ukarany mandatem za powodowanie niebezpieczeństwa na drodze? Zgodnie z art. 86 par. 1 k.w. kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny. Wobec tego powstaje pierwsza wątpliwość odnośnie (...)

Zwrot kosztów w przypadku zastępstwa procesowego

Zwrot kosztów w przypadku zastępstwa procesowego

Była małżonka złożyła pozew przeciwko byłemu mężowi o ograniczenie władzy rodzicielskiej wspólnych małoletnich dzieci. Wcześniej sąd orzekł, iż miejsce zamieszkania dzieci jest przy matce. Byli małżonkowie zamieszkują obecnie w dość dużej odległości od siebie (ok. 250 km). Aby (...)

Opłaty sądowe a postępowanie adopcyjne

Opłaty sądowe a postępowanie adopcyjne

Czy sprawy o adopcję są zwolnione z opłat sądowych? Czy zwolnienie z tych opłat następuje automatycznie, czy wymaga złożenia wniosku i w jakiej formie? Czy uczestnik postępowania o adopcję mieszkający stale za granicą może domagać się od sądu zwrotu kosztów transportu na posiedzenie (...)

Legalizacja samowoli budowlanej

Legalizacja samowoli budowlanej

Na sąsiedniej działce wybudowano w 2008 r. w pasie drogowym trasy S8 napowietrzną linię energetyczną na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przez starostę, które zostało następnie unieważnione z urzędu przez wojewodę (z uwagi na naruszenie właściwości). Nie zostałem w ogóle poinformowany (...)

Zakres pełnomocnictwa procesowego

Zakres pełnomocnictwa procesowego

Uczestnik prawomocnie zakończonego postępowania chce odzyskać koszty sądowe od wnioskodawcy. Przebywa jednakże za granicą. Czy ustanowiony przez niego wcześniej pełnomocnik (radca prawny), który go reprezentował w postępowaniu może zwrócić się do sądu o zwrot kosztów na swoje konto i (...)

Inspektor nadzoru inwestorskiego

Inspektor nadzoru inwestorskiego

Moja firma (państwowy zakład budżetowy) podjęła inwestycję budowlaną. W związku z tym zobowiązaliśmy się w umowie z wykonawcą na powołanie z naszej strony inspektora nadzoru budowlanego. Jak ustalić wartość wynagrodzenia takiego inspektora nadzoru? Czy jest to jakiś procent od wartości (...)

Zmiana sposobu użytkowania budynku

Zmiana sposobu użytkowania budynku

Jestem właścicielem obiektu zabytkowego. Aktualnie figuruje on w ewidencji jako budynek biurowy. Przygotowane są projekty na zmianę jego użytkowania z biurowego na mieszkalny. Na prowadzenie robót konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Czy w związku z tym muszę wcześniej wystąpić (...)

Domy letniskowe i budynki wolno stojące

Domy letniskowe i budynki wolno stojące

Jestem właścicielem dziłaki leśnej pod zabudowę letniskową o powierzchni 1000 m2. Proszę odpowiedzieć, co zgodnie z prawem mogę na takiej działce postawić i czy jest to ograniczone wielkościowo? Proszę napisać także czy budynki, które nie są trwale związane z gruntem wymagają pozwoleń (...)

Zakres działań Inspektora Nadzoru Budowlanego

Zakres działań Inspektora Nadzoru Budowlanego

Czy można złożyć pismo w Nadzorze Budowlanym z wnioskiem o sprawdzenie między innymi odległości własnego budynku od granic działki na etapie stawiania fundamentów, aby uniknąć późniejszych problemów w tym zakresie? Proszę o informację, do którego etapu budowy (najpóźniej) może Nadzór (...)

Cofnięcie wniosku o wpis do KW a zwrot kosztów

Cofnięcie wniosku o wpis do KW a zwrot kosztów

Złożyłem i opłaciłem wniosek o wpis do księgi wieczystej. Czy jeżeli cofnę wniosek przed jego rozpoznaniem to sąd powinien oddać mi wpis od wniosku? Jaki przepis reguluje taką sytuację? Kwestia zwrotu opłat sądowych uregulowana została w art. 79 i n. ustawy o kosztach sądowych w sprawach (...)

Zasiedzenie a sprawa spadkowa

Zasiedzenie a sprawa spadkowa

Od kilku lat toczy się sprawa spadkowa po moim dziadku. Głównie chodzi o udziały w nieruchomości. Nie jestem uczestnikiem, natomiast jest nim moja mama, która jednak nigdy nie wykazała żadnej aktywności w związku z tym procesem, nie była w sądzie itd. Inni uczestnicy są zupełnie nieosiągalni. (...)

Koszty postępowania o podział majątku wspólnego

Koszty postępowania o podział majątku wspólnego

Czy w sprawie o podział majątku wspólnego byłych małżonków obciąża się kosztami adwokackimi stronę przeciwną tak jak to jest możliwe w sprawie rozwodowej. Czy też strona przeciwna nie może domagać się zwrotu kosztów z tytułu kosztów wynajetego adwokata? Sprawa o podział majątku (...)

Wstrzymanie wydania decyzji o warunkach zabudowy

Wstrzymanie wydania decyzji o warunkach zabudowy

Na działce sąsiadującej z naszą działką inwestor zamierza wybudować budynek wielorodzinny 3-kondygnacyjny (w najbliższym sąsiedztwie są domy jednorodzinne, a w odległości ok. 200 bloki 2-kondygnacyjne). Teren nie posiada aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego. Otrzymaliśmy z urzędu (...)

Wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na budowę

Wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na budowę

Stosując się do Państwa wskazówek złożyłem wniosek do wójta o stwierdzenie wygaśnięcia decyzji Naczelnika Gminy z dnia 09-09-1975r. o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego na sąsiedniej działce. Pozwolenie dotyczyło wybudowania budynku wg typowego projektu WB 3144. Zwierało ono m. (...)

Szkoda wyrządzona sąsiadowi przez wykonawcę

Szkoda wyrządzona sąsiadowi przez wykonawcę

W lipcu 2008 zleciłem wykonanie ogrodzenia mojej posesji firmie D, która w zakresie swojej działalności prowadzi takie prace budowlane. Przed rozpoczęciem robót firma otrzymała ode mnie wyrys z mapy geodezyjnej z zaznaczonym przebiegiem mediów na mojej działce i w jej pobliżu. Podczas wykonywania (...)

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane

Wynająłem pewnego Pana, który ma firmę budowlaną do wybudowania mi domu jednorodzinnego mieszkalnego. Prace wykonał, od fundamentów zbudował dom, ściany dach, stropy itd. Jednak prace są bardzo wadliwe. Aktualnie wynająłem inną firmę, żeby zrobiła poprawki po tym pierwszym Panu. Są to (...)