Praktyką stało się zlecanie przygotowania projektów ustaw podmiotom zewnętrznym. Ta forma tworzenia prawa budzi jednak kontrowersje. Takie rozwiązanie stosuje sejmowa komisja „Przyjazne państwo”. Jej przewodniczący Janusz Palikot zapowiedział szybkie uporanie się z biurokracją przez kompleksową zmianę przepisów. – 100 projektów wypracowanych podczas 100 posiedzeń jest w bardzo zaawansowanej formie legislacyjnej –mówi poseł PO. W pracy komisji uczestniczą m.in. firmy konsultingowe i kancelarie prawnicze, które oferują pomoc w przygotowywaniu projektów całkowicie bezpłatnie. Są to m.in. międzynarodowa firma PricewaterhouseCoopers, kancelaria White & Case czy KPMG.
Kto pisze ustawy?
Powiązane artykuły
Klauzule wekslowe - czyli co możesz dodatkowo zamieścić w wekslu?
Weksel jest papierem wartościowym, w którym zostało wyrażone zobowiązanie pieniężne o charakterze abstrakcyjnym. Zobowiązanie abstrakcyjne polega na tym, że zobowiązany do jego spełnienia (...)
Gwarancja a rękojmia - różnice i prawa konsumenta w 2025 roku
Poznaj różnice między gwarancją a rękojmią. Aktualne przepisy od 2023 roku - niezgodność towaru z umową, terminy, uprawnienia konsumenta i praktyczne porady.
Jak ubiegać się o rentę wdowią?
Po nowym roku ruszy przyjmowanie wniosków o tzw. rentę wdowią. W praktyce nie jest to nowe świadczenie, lecz prawo do wypłaty dwóch różnych świadczeń w określonym zbiegu. (...)
Najem okazjonalny - o czym należy pamiętać?
Kompletny poradnik najmu okazjonalnego 2025. Dowiedz się o obowiązkach, terminach zgłoszenia do urzędu skarbowego, kosztach notarialnych i opodatkowaniu. Aktualne przepisy i praktyczne porady
Zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości od 2019 r.
1 stycznia 2019 r. zmieniły się przepisy regulujące opodatkowanie przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Umowa najmu lokalu mieszkalnego 2025 - Kompletny poradnik prawny
? Jak zawrzeć umowę najmu lokalu w 2025? ? Prawa i obowiązki stron ? Nowe przepisy podatkowe ? Wzór umowy ? Praktyczne porady prawne
Eksmisja na żądanie współlokatora
Eksmisja z lokalu mieszkalnego może nastąpić na podstawie różnych przesłanek zawartych w przepisach prawa. Co istotne, z żądaniem orzeczenia eksmisji nie musi występować do sądu wyłącznie (...)
Zarządzanie nieruchomością wspólną
Kupując lokal mieszkalny czy też użytkowy, najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób zarządzana jest nieruchomość wspólna. Tymczasem jest to niezwykle istotna kwestia, (...)
Świadczenie pieniężne dla Sybiraków
W dniu 21 sierpnia br. została opublikowana w Dzienniku Ustaw ustawa z dnia 14 sierpnia 2020 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom zesłanym lub deportowanym przez władze Związku (...)
Naganne zachowanie najemcy - wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego
Do umowy najmu prywatnego lokalu mieszkalnego zastosowanie znajdują nie tylko przepisy kodeksu cywilnego ale także ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu (...)