W rozliczeniu za 2008 r. wprowadzono tzw. ulgę abolicyjną. Skorzystają z niej Polacy pracujący w takich krajach, jak m.in. Holandia, Belgia, Rosja czy USA. Chodzi o kraje, w których obowiązują niekorzystne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia (kredytu podatkowego). Dotyczy to jeszcze kilku państw UE, jak Belgia, Holandia, Finlandia, Dania i Islandia.
Kto skorzysta na abolicji podatkowej?
Powiązane artykuły
Niższy PIT 17% od 1 października 2019 r.
Obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17 proc. dla wszystkich podatników oraz dodatkowe zmniejszenie PIT dla osób pracujących przez ponad 2-krotne podniesienie kosztów uzyskania (...)
Jak odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne w zeznaniu PIT za 2020 r.?
Podatnik, który w trakcie roku podatkowego opłacał samodzielnie składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz na ubezpieczenie zdrowotne osób z nim współpracujących – ma (...)
„Mały ZUS” od 1 stycznia 2019 r.
Prowadzący firmę, która nie osiąga wysokich przychodów, od 1 stycznia 2019 r. będzie mógł opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość (...)
Gwarancja a rękojmia - różnice i prawa konsumenta w 2025 roku
Poznaj różnice między gwarancją a rękojmią. Aktualne przepisy od 2023 roku - niezgodność towaru z umową, terminy, uprawnienia konsumenta i praktyczne porady.
Gwarancja a rękojmia
Reklamację możemy złożyć zarówno z tytułu rękojmi (odpowiedzialność sprzedawcy), jak i z tytułu gwarancji (odpowiedzialność gwaranta). Są to dwie możliwe podstawy prawne do dochodzenia (...)
Likwidacja działalności gospodarczej a podatki
Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, w przypadku decyzji o likwidacji działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych i przy prowadzeniu podatkowej księgi (...)
Straty do odliczenia od dochodu w CIT
O wysokość straty poniesionej w roku podatkowym podatnik może obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących 5-ciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek (...)
Najem okazjonalny - o czym należy pamiętać?
Kompletny poradnik najmu okazjonalnego 2025. Dowiedz się o obowiązkach, terminach zgłoszenia do urzędu skarbowego, kosztach notarialnych i opodatkowaniu. Aktualne przepisy i praktyczne porady
Dzierżawa 2025: Kompletny przewodnik prawny - umowa, obowiązki, prawo pierwokupu
Wszystko o dzierżawie w 2025 roku: jak zawrzeć umowę dzierżawy, jakie są obowiązki stron, prawo pierwokupu nieruchomości rolnych. Praktyczny przewodnik prawny z przykładami.
Termin na wybór formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej
1 stycznia 2019 r. nastąpiły zmiany istotne dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), dotyczące m.in. wyboru formy opodatkowania. Minister Finansów wydał w tym (...)