Kto zapłaci za leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych?

24 maja 2007 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Teraz trafi ona do Senatu.

Dotyczy ona uregulowania kwestii pokrywania kosztów leczenia ponoszonych przez podmioty zobowiązane do finansowania swiadczeń opieki zdrowotnej, w przypadku gdy powodem udzielenia świadczenia jest wyrządzenie poszkodowanemu przez sprawcę szkody w rozumieniu art. 415 Kodeksu cywilnego (popełnienie deliktu - czynu niedozwolonego).

Planowo ustawa miałaby wejść w życie z dniem 1 lipca 2007 r. W związku z tą nowelizacją przewiduje się podwyżkę składek OC nawet o 18 procent.

Porady prawne

Kto ma zwracać za leczenie ofiar wypadków?

Zgodnie z proponowanym brzmieniem nowych przepisów, podmiot świadczący ze środków publicznych opiekę zdrowotną będzie mógł żądać zwrotu poniesionych kosztów od sprawcy umyślnego przestępstwa, stwierdzonego prawomocnym wyrokiem, o ile skutkiem jego działania była konieczność udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej. Płatnicy publiczni będą zatem mogli dochodzić na drodze sądowej, w postępowaniu cywilnym, zwrotu kosztów poniesionych podczas leczenia. Roszczenie takie nie będzie jednak przysługiwało z tytułu poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych sprawcy takiego przestępstwa.  

Jak będą zbierane pieniądze na leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych?

W razie wypadków związanych z ruchem pojazdów mechanicznych, jeśli będą przesłanki do pociągnięcia do odpowiedzialności posiadacza pojazdu mechanicznego ubezpieczonego od odpowiedzialności cywilnej (OC) z tytułu posiadanego pojazdu, koszty świadczeń opieki zdrowotnej ponosić ma Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (bez prawa do ww. roszczenia zwrotnego). Za szkody spowodowane podczas ruchu pojazdów mechanicznych, objętych obowiązkowym ubezpieczeniem OC, będzie więc odpowiadał ubezpieczyciel. W takim przypadku przewidziano ryczałtowe przekazywanie środków do NFZ przez zakłady ubezpieczeń w wysokości, która kompensowała będzie wydatki poniesione z tytułu leczenia ofiar wypadków komunikacyjnych lub kolizji drogowych. Pieniądze wpłacane będą na specjalne wydzielone konto Narodowego Funduszu Zdrowia, z którego będzie finansowane leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych. Opłata przekazywana przez ubezpieczycieli będzie przeznaczona wyłącznie na leczenie ofiar wypadków, których skutki są objęte ubezpieczeniem OC.

Wysokość kwot przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma zależeć od faktycznych kosztów ponoszonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w związku z leczeniem ofiar wypadków oraz od wysokości składek na umowy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Corocznie, w drodze rozporządzenia ministra zdrowia, będzie opracowywany wskaźnik uwzględniający powyższe czynniki. Przyjęto, że na rok 2007 wyniesie on 0,12 (tj. 12 % składek).

Nie będzie to dotyczyć sprawców kolizji i wypadków z udziałem rowerzystów czy pieszych, którzy nie mają ustawowego obowiązku posiadania polisy OC. Od tych osób Fundusz będzie dochodził zwrotu poniesionych kosztów na drodze sądowej w postępowaniu cywilnym. Sprawca takich szkód będzie odpowiadał jak za czyn niedozwolony. Przewidziano, że informacje dotyczące ustalenia okoliczności wypadku NFZ będzie otrzymywał od Policji.

Czy ofiary będą mogły dochodzić odczkodowań?

Proponowana nowelizacja nie pozbawia osób poszkodowanych prawa do dochodzenia odpowiednich świadczeń od ubezpieczycieli. Poszkodowany będzie mógł skorzystać albo z leczenia w ramach powszechnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego, albo wystąpić do ubezpieczyciela o zwrot kosztów świadczeń udzielonych poza systemem publicznym.

Kto zapłaci za pierwszą pomoc?

Powyższe zmiany nie będą jednak dotyczyły medycznych czynności ratunkowych (udzielanych bezpłatnie, na koszt budżetu państwa, świadczeniobiorcom bez względu na uprawnienia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego przez zakłady opieki zdrowotnej). 

Podstawa prawna:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (sejmowy druk nr 1285);
  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2004 r., Nr 210, poz. 2135, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika