Kto zapłaci za samochód w depozycie sądowym?

Sprawą ponoszenia kosztów złożenia rzeczy do depozytu sądowego, jej przechowania i utrzymania ponosi sąd albo prokuratura, które wydały postanowienie o przekazaniu.

Powyższą sprawą zajął się ostatnio Sąd Najwyższy (I KZP 14/11). W sprawie tej chodziło o samochód zatrzymany podczas przeszukania prowadzonego w sprawie o paserstwo. Jak wskazuje dzisiejsza Rzeczpospolita, po zatrzymaniu pojazd został przyjęty na parking strzeżony Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi jako depozyt na wniosek Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Kilka miesięcy później dochodzenie o paserstwo umorzono, a samochód wobec nieustalenia właściciela postanowiono złożyć do depozytu sądowego.

Porady prawne

Pojawił się problem, kto ma ponieść koszty depozytu. Prokuratura odmówiła zapłaty, w związku z czym sprawą zajął się sąd.

Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że przechowywanie samochodu na parkingu policyjnym po zakończeniu dochodzenia lub śledztwa nie jest realizacją zadań policji jako organu postępowania. Policja, żądając od prokuratora albo sądu zwrotu wydatków (kosztów) przechowania i utrzymania rzeczy w należytym stanie, nie występuje jako organ postępowania, ale jest uprawnionym podmiotem przechowującym w postępowaniu karnym. Tak więc w razie złożenia rzeczy do depozytu sądowego koszty jej przechowania i utrzymania w należytym stanie ponosi prokuratura albo sąd, które wydały orzeczenie o przekazaniu przesądził Sąd Najwyższy.” - czytamy w dzisiejszej Rzeczpospolitej.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika