Kup lojalność byłego pracownika
Możesz chronić swoje interesy, związując pracowników kontraktami o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Musisz jednak precyzyjnie określić do kiedy obowiązuje taka umowa
(...)To pracodawca decyduje, którego pracownika zwiąże umową o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (dalej umowa) ze względu na posiadane przez niego informacje (wyrok Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2007 r., I PK 361/06). Wskazane w art. 1012 § 1 k.p. warunki określające podmiot klauzuli konkurencyjnej zależą wyłącznie od subiektywnego przekonania pracodawcy ważącego własny interes przy formułowaniu zakazu. To on uznaje, czy wykorzystanie u konkurencji nabytej przez pracownika wiedzy mogłoby go narazić na szkodę.
(...)W praktyce najbardziej skuteczna jest taka klauzula konkurencyjna, w której zakaz został skonkretyzowany (wyrok SN z 24 października 2006 r., II PK 39/06, oraz wyrok SN z 19 maja 2004 r., I PK 534/03). Musi być on zatem odniesiony do przedmiotu działalności pracodawcy określonego w przepisach lub w postanowieniach aktów założycielskich, statutów lub umów tworzących dany podmiot (wyrok SN z 8 maja 2002 r., I PKN 221/01). Może to nastąpić np. poprzez wyczerpujące podanie zachowań byłego pracownika, które były szef będzie traktować jako naruszenie zakazu konkurencji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?