Łagodzenie przepisów dotyczących świadectw charakterystyki energetycznej budynków i lokali

Jaki projekt dotyczy świadectw charakterystyki energetycznej budynków i lokali?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami, przedłożony przez ministra infrastruktury. Teraz zajmie się nim Sejm.

Na czym polegają proponowane zmiany?

Złagodzony zostanie obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego.

Zaproponowane przepisy przewidują, że możliwe będzie dokonanie oceny energetycznej lokalu mieszkalnego na podstawie oceny energetycznej innego mieszkania z tej samej grupy. Chodzi o lokal mieszkalny m.in. o takich samych parametrach konstrukcyjno-materiałowych i instalacyjnych oraz jednakowym stopniu zużycia. Nowe rozwiązanie umożliwi wykorzystanie oceny energetycznej, która została wykonana dla lokalu „reprezentatywnego" i zastosowanie jej dla innej grupy lokali mieszkalnych.

Ponadto rozszerzono katalog osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej o osoby, które ukończyły studia inżynierskie na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnych.

Na osoby sporządzające świadectwa charakterystyki energetycznej nałożono obowiązek ich przechowywania przez 10 lat oraz ubezpieczania się od odpowiedzialności cywilnej. Określono również standardy związane ze sporządzaniem świadectw. Wskazano sytuacje, w których minister infrastruktury odbiera uprawnienia do sporządzania świadectw oraz okoliczności uzasadniające wpis do tzw. rejestru negatywnego, stanowiącego informację publiczną o osobach, którym takie uprawnienia odebrano.

Ponadto określono tryb rozpoczęcia postępowania wyjaśniającego, mającego na celu ustalenie niedopełnienia obowiązków bądź naruszenia zakazów przez osobę sporządzającą świadectwo charakterystyki energetycznej. Postępowanie to będzie prowadzone przez ministra infrastruktury, który w razie ustalenia, że naruszono przepisy, wyda decyzję o utracie uprawnień przez tę osobę. Przewidziano możliwość odwołania się od decyzji ministra.

Nowe przepisy wprowadzają zasadę, że osoba sporządzająca świadectwo dla budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową, nie może być jednocześnie np. uczestnikiem procesu budowlanego, wykonawcą robót budowlanych, właścicielem oraz zarządcą tego budynku i lokalu mieszkalnego. Sporządzający świadectwo nie może być także właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do ocenianego lokalu. Nie może mieć także powiązań kapitałowych z ww. osobami. Rozwiązanie to wzmocni obiektywizm i niezależność osób sporządzających świadectwa charakterystyki energetycznej. 

Źródło: www.kprm.gov.pl

Podstawa:

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami, przedłożony przez ministra infrastruktury


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika