6.1.2005
Zespół
e-prawnik.pl
Czego nie powinieneś zaniedbać, jeśli chcesz, by zakład ubezpieczeń pokrył szkody spowodowane przez Ciebie?
Żeby zakład ubezpieczeń był zobowiązany wobec poszkodowanego do zapłaty odszkodowania, konieczne jest przeprowadzenie pewnych czynności, które noszą nazwę likwidacji szkody. Likwidację szkody przeprowadza pracownik zakładu ubezpieczeń, którego nazywamy likwidatorem.
Kierowca pojazdu ma obowiązek dokonania czynności, które są konieczne do tego, żeby zakład ubezpieczeń pokrył szkody przez niego spowodowane. Likwidacja ma na celu ustalenie okoliczności powstania szkody komunikacyjnej, jej rozmiaru, a także wysokości należnego odszkodowania. Szkoda komunikacyjna powstaje w związku z ruchem pojazdu, tzn. podczas jazdy samochodem ale także w czasie postoju oraz wsiadania lub wysiadania z samochodu.
-
Zapobieganie powiększeniu szkody. Przede wszystkim kierowca lub posiadacz pojazdu, który spowodował wypadek powinien podjąć działania odpowiednie dla zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu wypadku, starać się o złagodzenie jego skutków oraz zapewnienie pomocy lekarskiej osobom poszkodowanym. Te podstawowe obowiązki mają na celu zapobiegnięcie powiększeniu się szkody.
Udzielenie osobom poszkodowanym niezbędnych informacji, koniecznych do identyfikacji zakładu ubezpieczeń oraz umowy ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu. W razie kolizji z innym pojazdem, należy ustalić te same dane dotyczące ubezpieczenia tego pojazdu. Sprawca wypadku może także złożyć poszkodowanemu oświadczenie, w którym przyznaje się do spowodowania szkody.
Zawiadomienie o wypadku zakładu ubezpieczeń ma być dokonane niezwłocznie, zazwyczaj zakład ubezpieczeń wskazuje termin 7 dni od zaistnienia zdarzenia. Ubezpieczający powinien także podać informacje na temat zaistniałego zdarzenia. Zawiadomienie Policji o zdarzeniu jest konieczne, jeśli były ofiary w ludziach albo gdy okoliczności nasuwają przypuszczenie, że popełniono przestępstwo. Zawiadomienie Policji i spisanie przez funkcjonariusz protokołu wypadku pozwala poszkodowanemu znacznie łatwiej udowodnić sprawcy wypadku, że to on jest odpowiedzialny za szkodę w razie, gdyby sprawca się nie przyznał.
Ustalenie stanu faktycznego jest dokonywane przez specjalistów zakładu ubezpieczeń.
Niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o wypadku zakład ubezpieczeń ma obowiązek przeprowadzenia postępowania dotyczącego wypadku, zasadności roszczeń i wysokości należnego odszkodowania. Posiadacz lub kierujący pojazdem albo osoba zgłaszająca roszczenie powinni przedstawić zakładowi ubezpieczeń posiadane dowody dotyczące wypadku i pomóc w ustaleniu jego okoliczności. Jeśli szkoda dotyczy pojazdu, do czasu oględzin przez specjalistę nie można w nim dokonywać żadnych napraw. Zakład ubezpieczeń powinien poinformować zainteresowanych, jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia odszkodowania. Tymi dokumentami mogą być np. rachunki z warsztatu samochodowego poświadczające zakres dokonanych napraw oraz ich cenę.
Wypłata odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC może nastąpić na podstawie :
-
uznania roszczenia przez sprawcę
-
ugody
-
prawomocnego orzeczenia sądu.
Naturalnie dwie pierwsze podstawy pozwalają na o wiele szybsze uzyskanie odszkodowania niż orzeczenie sądu.
Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie bezpośrednio osobie uprawnionej, zawiadamiając o tym posiadacza pojazdu. Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni, licząc od dnia otrzymania zawiadomienia o wypadku. Gdyby wyjaśnienie w powyższym terminie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od wyjaśnienia tych okoliczności. Jednakże bezsporną część odszkodowania zakład ubezpieczeń ma obowiązek wypłacić w ciągu 30 dni od zawiadomienia (nie czekając na orzeczenie sądu).
Jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem nie dopełnił wymienionych wyżej obowiązków lub nie dostarczył wymaganych dokumentów, to zakład ubezpieczeń może żądać zwrotu części wypłaconego odszkodowania, której nie płaciłby, gdyby te osoby wypełniły swoje obowiązki. Może to uczynić tylko, gdy udowodni, że osoby te działały z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa, a zaniedbanie miało wpływ na zakresu odpowiedzialności lub spowodowało zwiększenie rozmiarów szkody.
Pamiętaj, że :
-
Zaspokojenie lub uznanie przez posiadacza lub kierującego pojazdem roszczenia o naprawienie wyrządzonej ruchem tego pojazdu szkody, która jest objęta ubezpieczeniem OC, nie ma skutków prawnych względem zakładu ubezpieczeń, jeżeli nie wyraził on na to uprzednio zgody. Nie będzie on zatem zobowiązany do zwrotu tej sumy ubezpieczonemu,
Potrzebujesz porady prawnej?
Rabat a odszkodowanie z obowiązkowego ubezpieczenia OC
Warto przeczytać ten artykuł, aby zapoznać się z tezami komentarza i analizy Rzecznika Finansowego dotyczącego problematyki stosowania rabatów i ulg przez ubezpieczycieli w toku likwidacji szkody w świetle uchwały Sądu Najwyższego (sygn. akt III CZP 119/22). Uchwała Sądu Najwyższego (...)
Szkoda poniesiona w wypadku, czyli jaki samochód zastępczy wypożyczyć - opinia prawna
Stan faktyczny Spółka Jawna jest właścicielem pojazdu wysokiej klasy, który brał udział w kolizji. Spółka jest wg policji poszkodowanym. Samochodem jechał właściciel spółki. Samochód jest poważnie uszkodzony (prawdopodobna kasacja). Ocena PZU w trakcie. Jakiej klasy i jaką wartość (...)
Odszkodowanie z OC należy się także współwłaścicielowi
Sąd Najwyższy w dniu 7 lutego 2008 r. po rozstrzygnięciu zagadnienia prawnego przedstawionego przez Rzecznika Ubezpieczonych: "Czy ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność gwarancyjną wynikającą z umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody na osobie (...)
Uszkodziłeś auto na zniszczonej drodze? Sprawdź jakie masz prawa
Polskie drogi pozostawiają wiele do życzenia przez cały rok, jednakże to właśnie w okresie wiosennym najłatwiej o uszkodzenie pojazdu, spowodowane złym stanem dróg. Warto wiedzieć jakie prawa przysługują użytkownikom dróg, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia (...)
Odszkodowania po powodziach i podtopieniach
Rzecznik Finansowy przygotował publikację dotyczącą kwestii odszkodowań po powodziach i podtopieniach. Poniżej wskazujemy, co radzi odnośnie kwestii, na jakie osoby poszkodowane powinny zwrócić uwagę w takich sytuacjach. W wyniku coraz częściej występujących ekstremalnych (...)
Przedłużająca się naprawa samochodu a OC
Poszkodowany nie może ponosić odpowiedzialności za przedłużającą się naprawę samochodu spowodowaną obiektywnymi przyczynami - uznał Sąd Najwyższy. Uchwała Sądu Najwyższego W dniu 15 lutego br. Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej zagadnienia prawnego w (...)
Sezon wiosenno-letni, to nie tylko palące słońce, ale też burze i wichury, skutkujące np. uszkodzeniami budynków lub podtopieniami. Po każdym takim zdarzeniu do ekspertów biura Rzecznika Finansowego dyżurujących przy telefonach dzwonią poszkodowani. Chcą się skonsultować, czy (...)
Ugody telefoniczne dotyczące odszkodowań
Ugody telefoniczne dotyczące odszkodowań przy niewielkich szkodach są coraz bardziej popularne. Jednak wciąż część klientów jest zaskoczona taką możliwością. Dlatego Rzecznik Finansowy przygotował analizę przybliżającą zasady tego typu ugód. Radzi też jak przygotować (...)
Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)
Jak uzyskać odszkodowanie - zasady ogólne
Sąsiad zalał twoje mieszkanie? Złodziej ukradł Twój komputer? Odniosłeś rany w wypadku na drodze? W takich sytuacjach można zażądać od sprawcy odszkodowania w drodze powództwa cywilnego. Zgodnie bowiem z art. 415 kodeksu cywilnego, kto ze swej winy wyrządził drugiemu szkodę, (...)
Szkoda na osobie, czyli o odszkodowaniu za utratę zdrowia
Co to jest szkoda na osobie? Szkoda na osobie polega na uszkodzeniu ciała, wywołaniu rozstroju zdrowia, pozbawieniu życia, pozbawieniu wolności i naruszeniu innych dóbr osobistych człowieka. Szkoda na osobie może być wywołana czynem niedozwolonym (np. pobiciem, spowodowaniem wypadku (...)
Uwaga na produkt niebezpieczny! Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny
Co to jest produkt niebezpieczny? Kodeks cywilny stwierdza, że produktem jest rzecz ruchoma. Rzecz ruchoma pozostanie produktem nawet, jeśli później produkt ten zostanie połączony z inną rzeczą. Za produkt uważa się także zwierzęta i energię elektryczną. Produkt jest niebezpieczny, (...)
Odpowiedzialność sprzedawcy za utracone korzyści - opinia prawna
Stan faktyczny Czy sprzedawca jest odpowiedzialny za utracone zyski, korzyści spowodowane sprzedażą wadliwego towaru? Czy wymiana towaru na wolny od wad lub zwrot pieniędzy nie jest wystarczający do spełnienia roszczeń? Jakie są terminy dotyczące składania reklamacji? Co należy uczynić, aby (...)
Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem pracownikiem magazynu, z uwagi na to, że nie ma tu wyodrębnionego pomieszczenia do wydawania towarów, uprzedzono mnie (ale niczego nie podpisywałem), o obostrzonej odpowiedzialności jaka na mnie ciąży za powierzony towar. Powiedziano mi, że także za (...)
Szkoda w majątku spółki - opinia prawna
Stan faktyczny FIRMA X działająca jako spółka z o.o. (świadcząca usługi niematerialne) ma 6 wspólników, z których 5 jest członkami zarządu. Zatrudnia 25 osób na umowy o pracę, w których podstawa jest na poziomie minimalnego wynagrodzenia plus premia uznaniowa. W latach 2003-2005 (...)
Kiedy odpowiada się za czyn zabroniony, a kiedy za niewykonanie umowy?
Życie codzienne, zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy, nie jest pozbawione nieprzewidzianych zdarzeń, szkód, wypadków, które powodowane są bądź przez kontrahenta, zleceniobiorcę, pracownika, bądź przez osobę niezwiązaną z nami żądną umową. Na tym gruncie (...)
Kodeks cywilny, regulujący umowę przewozu, ogranicza przewóz do przewozu rozumianego jako usługa świadczona przez przewoźnika, tj. przedsiębiorstwo transportowe wykonujące działalność przewozową w sposób stały i zarobkowy. Konstrukcja umowy przewozu w kodeksie (...)
Czym jest siła wyższa? Czy siła wyższa zawsze wyłącza odpowiedzialność?
Np. śnieżna i mroźna zima może się dać we znaki wszystkim. Wiele gospodarstw domowych przez kilka lub kilkanaście dni może zostać pozbawionych dostępu do prądu, jak to zdarzyło się w 2010 r. Stan ten może powodować różne szkody, od zmarnowanej żywności w lodówce po rozstrój (...)
Odpowiedzialność majątkowa pracodawcy
Co jest podstawą odpowiedzialności majątkowej pracodawcy?Jest to odpowiedzialność wynikająca ze stosunku pracy. Pracodawca obowiązany jest - pośród innych obowiązków - do: naprawienia szkody wyrządzonej pracownikowi przez niedopełnienie obowiązków w zakresie wykonywania (...)
Przedawnienie roszczeń o naprawienie szkody
Rozpoczęcie biegu przedawnienia z kumulatywnym spełnieniem dwóch przesłanek, tj. powzięciem wiadomości przez poszkodowanego o szkodzie i o osobie obowiązanej do naprawienia szkody. Jednak, aby można było dowiedzieć się o szkodzie, szkoda musi już wystąpić. Nie wystarcza świadomość poszkodowanego (...)
Jak uzyskać odszkodowanie - zasady ogólne
Sąsiad zalał twoje mieszkanie? Złodziej ukradł Twój komputer? Odniosłeś rany w wypadku na drodze? W takich sytuacjach można zażądać od sprawcy odszkodowania w drodze powództwa cywilnego. Zgodnie bowiem z art. 415 kodeksu cywilnego, kto ze swej winy wyrządził drugiemu szkodę, (...)
Szkoda na osobie, czyli o odszkodowaniu za utratę zdrowia
Co to jest szkoda na osobie? Szkoda na osobie polega na uszkodzeniu ciała, wywołaniu rozstroju zdrowia, pozbawieniu życia, pozbawieniu wolności i naruszeniu innych dóbr osobistych człowieka. Szkoda na osobie może być wywołana czynem niedozwolonym (np. pobiciem, spowodowaniem wypadku (...)
Uwaga na produkt niebezpieczny! Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny
Co to jest produkt niebezpieczny? Kodeks cywilny stwierdza, że produktem jest rzecz ruchoma. Rzecz ruchoma pozostanie produktem nawet, jeśli później produkt ten zostanie połączony z inną rzeczą. Za produkt uważa się także zwierzęta i energię elektryczną. Produkt jest niebezpieczny, (...)
Odpowiedzialność sprzedawcy za utracone korzyści - opinia prawna
Stan faktyczny Czy sprzedawca jest odpowiedzialny za utracone zyski, korzyści spowodowane sprzedażą wadliwego towaru? Czy wymiana towaru na wolny od wad lub zwrot pieniędzy nie jest wystarczający do spełnienia roszczeń? Jakie są terminy dotyczące składania reklamacji? Co należy uczynić, aby (...)
Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem pracownikiem magazynu, z uwagi na to, że nie ma tu wyodrębnionego pomieszczenia do wydawania towarów, uprzedzono mnie (ale niczego nie podpisywałem), o obostrzonej odpowiedzialności jaka na mnie ciąży za powierzony towar. Powiedziano mi, że także za (...)
Szkoda w majątku spółki - opinia prawna
Stan faktyczny FIRMA X działająca jako spółka z o.o. (świadcząca usługi niematerialne) ma 6 wspólników, z których 5 jest członkami zarządu. Zatrudnia 25 osób na umowy o pracę, w których podstawa jest na poziomie minimalnego wynagrodzenia plus premia uznaniowa. W latach 2003-2005 (...)
Kiedy odpowiada się za czyn zabroniony, a kiedy za niewykonanie umowy?
Życie codzienne, zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy, nie jest pozbawione nieprzewidzianych zdarzeń, szkód, wypadków, które powodowane są bądź przez kontrahenta, zleceniobiorcę, pracownika, bądź przez osobę niezwiązaną z nami żądną umową. Na tym gruncie (...)
Kodeks cywilny, regulujący umowę przewozu, ogranicza przewóz do przewozu rozumianego jako usługa świadczona przez przewoźnika, tj. przedsiębiorstwo transportowe wykonujące działalność przewozową w sposób stały i zarobkowy. Konstrukcja umowy przewozu w kodeksie (...)
Czym jest siła wyższa? Czy siła wyższa zawsze wyłącza odpowiedzialność?
Np. śnieżna i mroźna zima może się dać we znaki wszystkim. Wiele gospodarstw domowych przez kilka lub kilkanaście dni może zostać pozbawionych dostępu do prądu, jak to zdarzyło się w 2010 r. Stan ten może powodować różne szkody, od zmarnowanej żywności w lodówce po rozstrój (...)
Odpowiedzialność majątkowa pracodawcy
Co jest podstawą odpowiedzialności majątkowej pracodawcy?Jest to odpowiedzialność wynikająca ze stosunku pracy. Pracodawca obowiązany jest - pośród innych obowiązków - do: naprawienia szkody wyrządzonej pracownikowi przez niedopełnienie obowiązków w zakresie wykonywania (...)
Przedawnienie roszczeń o naprawienie szkody
Rozpoczęcie biegu przedawnienia z kumulatywnym spełnieniem dwóch przesłanek, tj. powzięciem wiadomości przez poszkodowanego o szkodzie i o osobie obowiązanej do naprawienia szkody. Jednak, aby można było dowiedzieć się o szkodzie, szkoda musi już wystąpić. Nie wystarcza świadomość poszkodowanego (...)
Odszkodowanie za wypadek z udziałem dzikich zwierząt
Na drogach zdarzają się wypadki z udziałem dzikich zwierząt. Szkody, jakie mogą z tego wyniknąć, są niekiedy bardzo poważne. Kodeks cywilny przewiduje odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta. Czy te przepisy mają w takich sytuacjach zastosowanie? Ogólne regulacje Przepis (...)
Jak uzyskać od państwa odszkodowanie za naruszenie prawa wspólnotowego?
Skąd się wzięła zasada odpowiedzialności odszkodowawczej państw członkowskich UE wobec jednostek? Wspólnota Europejska tworzy szczególny porządek prawny, inny niż zobowiązania wynikające ze zwykłych umów międzynarodowych. Porządek ten wiąże nie tylko państwa (...)
Uregulowanie zobowiązań podatkowych w drodze potrącenia (kompensaty)
Zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części nie tylko na skutek jego zapłaty, lecz także m.in. na skutek potrącenia. Kiedy może dojść do potrącenia w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa? Potrąceniu podlegają zobowiązania podatkowe oraz zaległości (...)
Przedmiotem prac Sejmu jest obecnie projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Co do zasady nowe przepisy miałyby wejść w życie z dniem 15 lipca 2006 r., a więc już wkrótce. Po co zmiany? Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 15 marca 2005 (...)
Niezidentyfikowanie sprawców szkody a odpowiedzialność przedsiębiorstwa
Niezidentyfikowanie sprawców szkody nie zwiększa odpowiedzialności przedsiębiorcy W dniu 26 lipca br. Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej zagadnienia prawnego w sprawie o sygn. III CZP 30/17, podjął uchwałę następującej treści: Prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo (...)
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem przysługuje po wyczerpaniu innych środków
Skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia można co do zasady złożyć tylko wtedy, gdy nie jest i nie było możliwe wzruszenie tego orzeczenia w drodze innych środków prawnych, w tym skargi kasacyjnej (o ile w danej sprawie taka skarga przysługuje). Może się (...)
Przewoźnik odpowiada za szkodę, jaką poniósł podróżny wskutek opóźnienia środka transportu
Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący odpowiedzialności kontraktowej przewoźnika. Do Rzecznika Praw Obywatelskich nadchodzą bowiem skargi od osób, którym na skutek opóźnień w kursowaniu pociągów została wyrządzona szkoda. (...)
Odpowiedzialność odszkodowawcza komornika
Czy w przypadku wyrządzenia szkody przez komornika możemy domagać się za nią odszkodowania? Jeżeli tak to od kogo i na jakich zasadach? Odpowiedzialność organu egzekucyjnego jakim jest komornik została przewidziana w art. 23 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. W ustępie pierwszym przewiduje (...)
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia
Ustawa z dnia 22 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych wprowadziła m.in. nową procedurę: o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnych wyroków. Na mocy tej nowelizacji zmiany w procedurze rozstrzygania sporów (...)