Małe miasta czeka jeszcze większy zastój?

W 2030 roku będzie w Polsce 12 wielkich metropolii oplecionych siecią autostrad i superszybkich połączeń kolejowych.

Będą to obszary Warszawy, Katowic, Krakowa, Trójmiasta, Poznania, Wrocławia, Bydgoszczy i Torunia, Szczecina, Lublina, Białegostoku oraz Rzeszowa – pisze Rzeczpospolita.

To w nich będą skoncentrowane inwestycje przedsiębiorstw, szkolnictwo wyższe czy sektor badawczo-rozwojowy – wynika z koncepcji zagospodarowania przestrzennego kraju, przygotowanej przez resort rozwoju regionalnego.

Zgodnie z dokumentem pozostałe regiony kraju będą musiały zapewniać jednolity standard dostępu do podstawowych usług publicznych. – Wizja nakreślona w koncepcji jest nieco szokująca dla mieszkańców obszarów peryferyjnych. Czy wsie mają się stać skansenem i sypialnią dla osób pracujących w miastach oraz emerytów? – pyta w rozmowie z Rzeczpospolitą Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.

Porady prawne

Według niego przedstawione przez ministerstwo plany utrwalają stereotypy, według których małe miasta i otaczające je tereny wiejskie są obszarem drugiej kategorii, zaściankiem, w którym nie ma perspektyw rozwoju.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika