Marek Safjan o roli Trybunału Konstytucyjnego
Wątpliwości interpretacyjne co do treści prawa pojawiają się w większości wypadków i muszą być rozstrzygane przyjętymi od wieków metodami wykładni, w tym także wykładni funkcjonalnej. Staje się ona tym bardziej znaczącym instrumentem wykładni, im bardziej ogólny i niedookreślony w swej treści jest przepis podlegający interpretacji. W dużym stopniu z takich właśnie przepisów, przybierających często postać klauzul generalnych, jest skonstruowana konstytucja. Chodzi o takie pojęcia, jak m.in. demokratyczne państwo prawne, sprawiedliwość społeczna, godność osoby, istota prawa i wolności, konieczność w państwie demokratycznym i proporcjonalny środek. Są one kluczowe dla aksjologii konstytucyjnej, chociaż nie rozstrzygają wprost, jak chciałby Jacek Czabański w odniesieniu do stosowanych wzorców konstytucyjnych, o tym, co może uczynić większość parlamentarna, uchwalając ustawę.
(...) Przypomnijmy, że najbardziej kontestowane z powodu "arbitralności i uzurpacji kompetencyjnych" orzeczenia TK z 2006 r. - o ustawie adwokackiej, o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, o komisji śledczej Sejmu - zapadały bez zdań odrębnych. Stosunek polityków do orzecznictwa konstytucyjnego nie jest sprawą rozkładu głosów w TK, ale wynika z poziomu kultury konstytucyjnej i prawnej w państwie demokratycznym.
Rzeczpospolita 14.05. 2007 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?