Możliwa będzie upadłość „Poczty Polskiej"

20 czerwca 2008 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej „Poczta Polska" oraz ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze. 

Na czym polegają zmiany?

W świetle przepisów ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i  naprawcze, Poczta Polska jako podmiot utworzony na podstawie odrębnej ustawy jest wyłączona spod prawa do upadłości. Oznacza to, że Poczta Polska może w swojej działalności doprowadzić do powstania strat na tej działalności, a wówczas państwo musi podjąć odpowiednie działania w  kierunku opracowania programu pomocy na restrukturyzację i uruchomienie tej pomocy ze środków budżetowych.

W nowej ustawie o zmianie ustawy o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej „Poczta Polska" wyłączone zostało w stosunku do przedsiębiorstwa stosowanie art. 6 pkt 4 ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze. Wyłączenie takie spowoduje, że w stosunku do Poczty Polskiej będą miały zastosowanie przepisy ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze, a zatem będzie mogła być ogłoszona upadłość i zrealizowane zostaną zalecenia Komisji Europej­skiej. Taki stan prawny zostanie utrzymany również po skomercjalizowaniu przedsiębiorstwa państwowego w stosunku do jednoosobowej spółki Skarbu Państwa.

Wyłączenie Poczty Polskiej z kręgu podmiotów niepodlegajacych upadłości wymagało również dokonania zmiany w ustawie ogólnej, czyli w ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze. Zgodnie bowiem z aktualnym brzmieniem art. 6 pkt 4 ww. ustawy nie można ogłosić upadłości instytucji i osób prawnych utworzonych w  drodze ustawy. Dlatego też, w celu zapewnienia spójności systemu prawa, należało dokonać takiej zmiany brzmienia w  art.  6 pkt 4, z którego wynikać będzie, że przepisy szczególne mogą regulować kwestię upadłości instytucji i osób prawnych utworzonych w  drodze ustawy w  sposób odmienny. Wprowadzana w  art. 2 niniejszej ustawy zmiana pkt 4 w  art. 6 ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze jest wyraźnym sygnałem, że przepisy ustawy, na podstawie których utworzono dane instytucje i  osoby prawne mogą stanowić, że w stosunku do tych podmiotów może być ogłoszona upadłość.

Czemu ma służyć nowelizacja?

Możliwość ogłoszenia upadłości w stosunku do Poczty Polskiej spowoduje, że będzie musiała ona działać tak, aby nie ponosić strat, a gdy one wystąpią, będzie musiała pokryć je sama z  zysków przyszłych okresów. Jedynie strata na realizacji nałożonego przez państwo na Pocztę Polską obowiązku świadczenia powszechnych usług pocztowych może być w świetle przepisów prawa wspólnotowego objęta pomocą państwa. Warunkiem koniecznym takiej pomocy jest zabezpieczenie odpowiednich środków w  ustawie budżetowej na dany rok oraz program pomocowy przyjęty przez Komisję Europejską. W chwili obecnej warunki ekonomiczne dla realizacji ustawowego obowiązku świadczenia powszechnych usług pocztowych zapewniają przedsiębiorstwu państwowemu  przychody uzyskiwane z usług zastrzeżonych dla operatora publicznego.

Żob. też: "Poczta Polska" będzie mogła upaść...

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej „Poczta Polska" oraz ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. 2008 r., Nr 96, poz. 606)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika